• <
polboat_2022

Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

30.05.2022 12:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Partnerzy portalu

Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Marina City Yacht Club w Rydze fot. GospodarkaMorska.pl

Urokliwe mariny w portach i niewielkich ujściach rzek, szerokie piaszczyste plaże, rozwijająca się infrastruktura żeglarska oraz otwarci i przyjaźni gospodarze. To wszystko można znaleźć na wybrzeżu Łotwy od którego dzieli nas tylko 150 mil morskich.

Łotwa stawia na żagle

Dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich pięciu lat, na łotewskim wybrzeżu zrealizowany został program modernizacji przystani dla jachtów, aby odpowiadały wymogom międzynarodowym. Prawie we wszystkich portach żeglarze mogą skorzystać z dobrze wyposażonych marin, zaplecza socjalnego, punktów serwisowych oraz miejsc do zimowania jachtów. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura ciągnie za sobą rozwój żeglarstwa i turystyki. Obecnie w 1,9 milionowej Łotwie zarejestrowanych jest ponad 400 jachtów. Faktyczna ilość żagli w łotewskich portach jest większa, ponieważ często znajdują się one pod banderą fińską lub szwedzką. Rozwój żeglarstwa i turystyki zmienia również nadmorskie miejscowości. Łatwo znaleźć dobrej klasy miejsca noclegowe, świetne restauracje, puby i kluby muzyczne. Sezon obfituje w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty oraz festyny podczas których można poznać lokalne obyczaje i specjały. Zwraca również uwagę rozwijająca się edukacja żeglarska i powiększające się grono młodych żeglarzy.

Wzdłuż aż 500 kilometrowego wybrzeża niewielkiej Łotwy porty jachtowe znajdują się w 11 miejscowościach – Liepaja, Paviłosta, Ventspiłs, Roja, Mersrags, Engure, Jurmała, Ryga, Skulte, Sałacgriva i Kuiviżi. W każdej miejscowości jest jedna lub kilka przystani jachtowych. Zarządzane są przez administracje portów, stowarzyszenia oraz firmy prywatne.Lipawa, Pavilosta i Windawa. Bałtyckie porty na zewnętrznym wybrzeżu Łotwy.

Lipawa (Liepaja). Najbliższy i najpopularniejszy przystanek wśród polskich żeglarzy.

Lipawa to trzeci z największych portów na Łotwie. Rocznie przeładowywanych jest tu około 7 milionów ton ładunków. Marina znajduję się w samym centrum miasta co jest olbrzymim atutem przystani. Położenie bezpośrednio przy głównej promenadzie gwarantuje dostęp do wielu atrakcji. Tuż obok znajdziemy hotele, restauracje, kluby muzyczne, żeglarskie puby oraz uroczy skwer w sezonie wypełniony turystami podczas licznych wydarzeń i eventów. Tuż obok znajduje się również futurystyczny budynek Great Amber Concert Hall pełniący funkcję sali koncertowej oraz centrum kultury i sztuki. Nie dziwi więc, że zawija tu ponad 100 polskich jachtów w każdym sezonie. Położenie oraz atrakcyjność Lipawy z pewnością przyciągać będzie coraz więcej polskich żeglarzy.

Linki: www.eastbaltic.eu/liepaja-marina , www.liepajamarina.lv

Pavilosta czyli łotewska Ibiza

Położona u ujścia rzeki Sake, 28 mil od Lipawy, Pavilosta to niewielka, urokliwa miejscowość turystyczna i rybacka. Walory liczącej 850 mieszkańców wioski, w pełni sezonu, docenia ponad 4 tysiące turystów, każdego dnia. Przepiękne plaże, wakacyjny klimat i rzesze wind i kitesurferów tworzą unikalny klimat tego miejsca. Jest to również wygodny i dobrze wyposażony port jachtowy i rybacki. Znajdziemy tu dwie mariny, klub jachtowy, stacje benzynową, wygodny slip oraz nowoczesne centrum serwisowe - Boat Park Pavilosta, które wyposażone jest w 20-tonowy dźwig oraz nowoczesną halę. Centrum oferuje zimowanie jachtów oraz kompleksowe usługi remontowo-serwisowe. Krajobraz portu urozmaica ciekawy kompleks nowoczesnych domków na wodzie. Tuż obok znajduje się 4 gwiazdkowy hotel oraz kilka restauracji.

Linki: www.eastbaltic.eu/pavilosta-marina , www.eastbaltic.eu/pavilosta-port oraz Boat Park Pavilosta www.eastbaltic.eu/boat-park-paavilosta

Windawa (Ventspils) - portowa marina z dużym potencjałem

Windawa to jeden z największych i najnowocześniejszych portów przemysłowych na wybrzeżu Bałtyku wschodniego z przeładunkami na poziomie 11 milinów ton. Port znajduje się 35 mil na północ od Pavilosty. Miejscowość zamieszkuje 40 000 mieszkańców, więc znajdziemy tu szeroką ofertę turystyczną i gastronomiczną, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu rownież nowoczesną hale koncertową "Łotwa" oraz futurystyczny budynek Centrum Nauki i Innowacji “VIZIUM”.

Tutejsza marina położona jest przy porcie rybackim i mimo dość industrialnego otoczenia ma naprawdę wiele do zaoferowania. Położna jest bardzo blisko szerokiej, piaszczystej plaży. Oferuję własne zaplecze noclegowe w wysokim standardzie oraz dostęp do świetnie wyposażonego budynku z pełnym zapleczem dla żeglarzy. Marina wyposażona jest również w nowoczesny 35-tonowy dźwig. Można tu skorzystać z szerokiej oferty serwisowania jachtów oraz zimowania jednostek. Jednocześnie położenie oraz wielkość basenu portowego stwarzają świetny potencjał do dalszego rozwoju tej mariny.

Linki: www.eastbaltic.eu/ventspils-marina , www.ventspilsmarina.lv


Porty Zatoki Ryskiej

Zatoka Ryska wraz z otaczającymi ją wyspami tworzą przepiękny zakątek Bałtyku. Dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy wybrzeża, malownicze mariny i rybackie tradycje. Żeglowanie jest tu bezpieczne i wygodne a ruch dość mały.

Roja, Mersrags oraz Engure

Roja i Mersrags to małe porty zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej położone w malowniczych, spokojnych ujściach rzek. Roję od Mersrags dzieli zaledwie 16 mil morskich. Inwestycje zrealizowane w ostatnim czasie w wyraźny sposób zwiększyły standard obsługi jachtów i żeglarzy. W każdej marinie znajdziemy nowe pomosty oraz nowoczesne zaplecze.  

Z kolei Engure to jedyny port jachtowy na Łotwie, który nie znajduje się w ujściu rzeki. Od Mersrags dzieli go 10 mil morskich. Zaplecze żeglarskie wykonane jest w skandynawskim stylu i dostępne w nim są wszystkie udogodnienia niezbędne dla żeglarzy. Prywatny właściciel ma duże plany rozwoju obejmujące między innymi budowę hotelu i restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie mariny. W miejscowości Engure można zjeść smaczny posiłek w jednej z pobliskich restauracji lub karczm. Przy porcie znajduję się rownież znany producent żaglowych i motorowych katamaranów "O Yachts".

Linki:

Roja www.eastbaltic.eu/roja-port
Mersrags www.eastbaltic.eu/yacht-centre-meersrags  www.eastbaltic.eu/yacht-club-kurland
Engure www.eastbaltic.eu/engure-marina

Ryga - jedna z pereł Bałtyku i europejska stolica Łotwy

Ryga to jedna z największych metropolii w krajach nadbałtyckich. Doskonale łączy wielowiekową tradycję z nowoczesnością. Jest miastem wielu wpływów. Ponad 800-letnia, burzliwa historia sprawiła, że miasto ma unikalny klimat i architekturę. Jest to również największy port morski Łotwy z przeładunkami na poziomie 21,5 mln ton w 2021 roku.  

W centrum Rygi żeglarze maja możliwość skorzystania z trzech nowoczesnych marin oferujących dobrą infrastrukturę żeglarską i wysoki standard zaplecza socjalnego.

Andrejosta Marina Riga to duża przystań położona najbliżej starego miasta. Marina dysponuje akwenem umożliwiającym swobodne manewrowanie, także w okresie najwyższego obłożenia miejsc postojowych oraz możliwość jednorazowego cumowania dla 150-ciu jednostek. Bezpośrednia bliskość miasta umożliwia zaznanie miejskiego gwaru i spędzenie czasu z mieszkańcami w licznych restauracjach i kawiarniach.

Po drugiej stronie rzeki Dźwiny na wyspie Ķīpsala ulokowane są kolejne dwie duże przystanie: Marina City Yacht Club oraz Riga Sport Sailing Centere. Nowoczesne obiekty wyposażone są w nowe pomosty i oferują świetne zaplecze socjalne. Siedziba Riga Sport Sailing Centere znajduje się w nowoczesnym budynku, w którym mieści się duża restauracja pozwalająca na organizację żeglarskich eventów. Obie przystanie znajdują się w odległości 15-minutowego spaceru od historycznego centrum miasta i zapewniają bardziej spokojne otoczenie.

Przystań w Riga Sport Sailing Centere ma również polski akcent. Na stałe stacjonuje tam kultowy jacht „Spaniel” na którym pływał i osiągał regatowe sukcesy kapitan Kuba Jaworski. Później jacht został sprzedany Łotewskiej Akademii Nauk w Rydze i służył tamtejszym oceanografom.

Kolejną przystanią położoną na obrzeżach Rygi, przy ujściu rzeki Dźwiny do Zatoki Ryskiej jest Auda Marina. Miejsce zwane Mangaļsala, jest nadal istniejącą wioską rybacką w Rydze. Bardzo blisko znajduje się popularne miejsce wypoczynku „Vecāķi”, gdzie znajduje się piękna plaża, restauracje i bary. W marine jest miejsce dla 30 jachtów.

Linki:

Andrejosta Marina Riga www.eastbaltic.eu/andrejosta-marina
City Yacht Club Riga www.eastbaltic.eu/city-yacht-club
Riga Sport Sailing Centere www.eastbaltic.eu/riga-sport-sailing-centre
Auda Marina www.eastbaltic.eu/auda-marina

Porty jachtowe wschodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej

Położony 23 mile morskie od Rygi port Skulte dysponuje średniej wielkości mariną z miejscem dla 50 jachtów. Przystań jest również żeglarskim ośrodkiem szkoleniowym. W porcie znajduje się centrum ośrodka z przytulną restauracją w której odbywają się żeglarskie eventy oraz niewielkie koncerty.

Kolejnym portem na wschód od Rygi jest Salacgrīva. To port komercyjny, który dysponuje również świetnym zapleczem dla żeglarzy. Nowoczesny budynek socjalny wyposażony w wszelkie wygody wraz z nowoczesną siłownią, pięknym tarasem widokowym oraz pomieszczeniami serwisowymi dla małych jachtów. Wzdłuż mariny rozciąga się urokliwa promenada przy której obywają się festyny podczas, których można spróbować lokalnych specjałów jak na przykład świeżego śledzia z pieprzem czy czosnkowej nalewki. Znajduje się tu również niewielka ale wyborna pizzeria uwielbiana przez mieszkańców i turystów.

Najdalej wysuniętą przystanią na Łotwie jest Kuiviži Marina położona tuż przy granicy z Estonią. Marina ma typowo turystyczny charakter. W marinie do dyspozycji gości jest budynek portowy oraz hotel nieopodal plaży. Tutaj żeglarze mogą wypocząć w spokojnej atmosferze w otoczeniu morskiego krajobrazu i nabrać sił do dalszego żeglowania po wybrzeżu i wyspach Estonii.

Linki:

Skulte www.eastbaltic.eu/skulte-port
Salacgriva www.eastbaltic.eu/salacgriva-port
Kuivizi www.eastbaltic.eu/kuivizi-marina

Łotwa nie tylko dla polskich żeglarzy

Łotwa dla żeglarzy oferuje całkiem sporo. Dziewicze wybrzeże o długości 500 kilometrów dysponuje tylko 11 portami, co można potraktować jako atut. Przystanie są wystarczająco blisko siebie na jednodniowe rejsy, jednocześnie wystarczającą daleko, żeby nacieszyć się setkami kilometrów pięknych plaż, lasów sosnowych, urokliwymi ujściami rzek oraz bałtyckim klimatem.

Podczas sezonu żeglarskiego północne położenie Łotwy oferuję również bardzo długą, aż 19-godzinną porę dzienną i bardzo krótkie noce. W każdej marinie znajdziemy przemiłych, zawsze pomocnych gospodarzy, dla których żeglarstwo to nie tylko praca ale również życiowa pasja. Atutem Łotyszy jest również świetna znajomość języka angielskiego, rosyjskiego i często niemieckiego co gwarantuje sprawną komunikację praktycznie z każdym żeglarzem.

Walory łotewskiego wybrzeża doceniają Niemcy, Szwedzi, Finowie i coraz częściej Polacy. Uroki wschodniego wybrzeża Bałtyku, dobre zaplecze żeglarskie oraz znane kurorty turystyczne takie jak piękna Jurmała czy tętniąca życiem Ryga przyciągać powinny nie tylko coraz większe rzesze polskich żeglarzy ale również coraz większą liczbę polskich turystów.


Najlepszym pomocnikiem w planowaniu żeglarskiej wyprawy jest www.eastbaltic.eu. Można tam przeczytać i pobrać bezpłatny przewodnik po portach Estonii i Łotwy, a także filmy o wejściu do portów, porady nawigacyjne i wiele innych praktycznych informacji na temat planowania żeglugi.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.