• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia"

zc

25.02.2021 19:07 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia"

Partnerzy portalu

Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia" - GospodarkaMorska.pl
fot.yt

Ze statku towarowego na Oceanie Spokojnym wypadł 52-letni mężczyzna. W wodzie spędził 14 godzin. Przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia" - poinformowały nowozelandzkie media, powołując się na syna mężczyzny.

Litwin, 52-letni Vidam Perevertilov, główny inżynier na statku towarowym firmy Silver Supporter, pływającym między portem Tauranga w Nowej Zelandii a wyspą Pitcairn, 16 lutego około godz. 4, po zakończeniu zmiany, źle się poczuł. Wyszedł na pokład, żeby dojść do siebie, przewrócił się i wpadł do wody. Nie miał kamizelki ratunkowej.

Jego syn Marat powiedział mediom, że ojciec mógł stracić przytomność, bo nie pamięta, jak wypadł za burtę.

Statek odpłynął, a Perevertilov utrzymywał się na powierzchni wody. Gdy wzeszło słońce, zauważył czarną plamkę na horyzoncie i postanowił do niej podpłynąć. Jak twierdzi, dzięki tej decyzji przeżył. Czarnym punktem była bowiem unosząca się na wodzie boja rybacka, której się złapał. „To był po prostu oceaniczny śmieć” - powiedział Marat.

Załoga statku dopiero po około sześciu godzinach zorientowała się, że inżynier zaginął. Wtedy kapitan zawrócił statek.

Kiedy Perevertilov zobaczył na horyzoncie swój statek, zaczął machać rękami i wołać. Obserwator zauważył podniesioną rękę i wciągnął 52-latka na pokład.

„Wyglądał na około 20 lat starszego i bardzo zmęczonego, ale żył” - powiedział Marat nowozelandzkiej stronie Stuff.

Dziękujemy za wysłane grafiki.