• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sejm uchwalił nowelę Prawa celnego

zc

25.02.2021 20:02 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Sejm uchwalił nowelę Prawa celnego - GospodarkaMorska.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@chuttersnap?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">CHUTTERSNAP</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/container?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację Prawa celnego, której celem jest m.in. usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności importowych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 310 posłów, przeciw było 10, a 131 wstrzymało się od głosu.

Odrzucono trzy poprawki KO zmierzające do utrzymania w obecnym brzmieniu części przepisów dotyczących hazardu.

Nowela dotyczy ujednolicenia i usprawnienia wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów oraz wprowadzenia rozwiązań dotyczących identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Obejmuje też zmiany dotyczące gier hazardowych. Przewiduje m.in. skrócenie procedur wpisywania nielegalnych stron z hazardem do specjalnego rejestru czy zdjęcie części ograniczeń dotyczących wynajmu lokali na salony gier. Skrócony zostanie również okres przechowywania sygnału audiowizyjnego z salonów z 3 lat do roku.

Należności celne, należności podatkowe oraz opłaty z tytułu importu towarów będą określone przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w jednej decyzji i po przeprowadzeniu jednego i wspólnego dla wszystkich tych należności i opłat jednego postępowania.

Nowelizacja wprowadza ponadto rozwiązanie dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Dzięki temu cudzoziemcy zatrudniani w naszym kraju będą mogli uzyskać numer PESEL. Według rządu będzie to korzystne nie tylko dla nich samych, ale i dla płatników ich zatrudniających oraz organów podatkowych - przyczyni się do prawidłowego rozliczenia podatków.

Nowe rozwiązania przewidują też zwrot opłaty paliwowej w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu. Opłata paliwowa będzie zwracana ze środków wcześniej wpłaconych do funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (od 2022 r.).

Informacje o opłacie emisyjnej (w przypadku importu paliw silnikowych) będzie przyjmował naczelnik urzędu celno-skarbowego; dotychczas było to zadanie naczelnika urzędu skarbowego.

Tagi:
prawo celne

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.