• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO]

18.11.2021 23:11 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska "Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO]

Partnerzy portalu

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Po 39 latach Zarząd Targów Warszawskich przestaje być  właścicielem tytułu targowego Baltexpo, najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Podpisanie umowy w tej sprawie odbyło się w czwartek (18 listopada) w siedzibie nowego właściciela - Międzynarodowych Targów Gdańskich w AmberExpo w Gdańsku.

Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje "Baltexpo", organizowane jest nieprzerwanie od 1982 roku. To najstarsze i największe w Polsce spotkanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej oraz jej kooperantów.

Obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), Baltexpo to jedno z najważniejszych tego typu spotkań branży w Europie. Do 2013 roku wszystkie edycje targów organizowane były w Hali Olivia, natomiast trzy ostatnie edycje odbyły się w AmberExpo. 

- Baltexpo to bardzo poważny tytuł jeśli chodzi o branżę morską, to blisko 40 lat historii - podkreślał Andrzej Bojanowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

I dodał, że przemysł targowy ma swoją przyszłość. - Duże wydarzenia są ważne, ludzie muszą się spotykać, natomiast trzeba zbudować ofertę nie tylko dla przemysłu okrętowego i stoczniowego. Chcemy by targi te łączyły średnie i małe przedsiębiorstwa, a także szeroki przemysł offshore i logistykę morską. 

Prezes mówił o konieczności dalszego rozwoju MTG wyliczając przy tym, jak imprezy targowe przekładają się na budżet Gdańska. 

- Trzeba to powiedzieć wprost. Jeden wystawca na porządnych targach MTG przekłada się na ponad 10 tys. zł przepływu bezpośredniego w Gdańsku i województwie pomorskim. Ten parametr zmierzyliśmy już w specjalnych ankietach. 

O tym, że sprzedaż Baltexpo łączy się z dużym ładunkiem emocjonalnym dla pomysłodawców Baltexpo, mówiła prezes zarządu Targów Warszawskich. - To były lata ogromnej pracy, ale jeszcze większej satysfakcji - przyznała Grażyna Karłowska, prezes zarządu Targów Warszawskich, które do dziś były właścicielem tytułu targowego Baltexpo.

- Byliśmy organizatorami tego ważnego wydarzenia dla gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego od samego początku. Dziś ta niemal 40-letnia fascynująca przygoda dobiega końca - dodała pani prezes deklarując gotowość wspierania nowych organizatorów. 

Kwota za jaką doszło do sprzedaży jest owiana tajemnicą ze względy na klauzulę poufności zawartą w umowie. Jak zaznaczył prezes MTG jest "dumny z ceny". - To dla nas udana transakcja, z której jesteśmy bardzo zadowoleni - zaznaczył Bojanowski.   

Blisko cztery lata starań o Baltexpo

Marszałek województwa pomorskiego przypominał, że starania i rozmowy o przejęcie Baltexpo trwały ponad cztery lata.

- Te starania, by przejąć ważną część wiedzy i umiejętności, które posiadają przedstawiciele Targów Warszawskich, toczyły się na różnych szczeblach - powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Firmowanie targów Baltexpo marką Międzynarodowych Targów Gdańskich jest zdaniem marszałka obecnie tym bardziej korzystne dla regionu m.in. przez rozwój floty marynarki wojennej, szeroko rozumiany przemysł offshore, budowę farm wiatrowych na Bałtyku i systemów energetycznych, które mają rozwijać całe Pomorze.

- Mamy wiele firm usytuowanych na gdańskim wybrzeżu, ale i wielu przyjaciół, jak i konkurentów w województwie zachodniopomorskim i częściowo w warmińsko-mazurskim. Liczymy, że spotkamy się z nimi podczas kolejnego Baltexpo, oraz że będziemy współpracować. Bardzo nam zależy na tym aby międzynarodowe targi Baltexpo były kołem zamachowym rozwoju gospodarki.

"Baltexpo" czwartą flagową imprezą MTG?

Przypomnijmy. Tematem "morskim" z najdłuższym dorobkiem, realizowanym przez MTG są Targi Balt Military Expo, których pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. BME skierowane są do firm zajmujących się produkcją na rzecz obronności i bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu. Wydarzenie to kierowane jest do dużych i globalnych podmiotów polskich i międzynarodowych, a kluczowym klientem jest Marynarka Wojenna RP.

Kolejnym tytułem targowym MTG, zorganizowanym po raz pierwszy w bieżącym roku, w formule on-line, są targi InterMarE South Baltic skierowane do małych i średnich firm z regionu Południowego Bałtyku.

- Na Baltexpo chcemy budować naszą silną - czwartą a może piątą - nogę w naszych międzynarodowych targach. Ta międzynarodowość powoduje największe wartości dodane - powiedział prezes MTG.

XXII Baltexpo. Kiedy kolejne targi?

Targi Baltexpo do tej pory organizowane były w trybie dwuletnim. Tematycznie poświęcone były m.in. przemysłowi okrętowemu, branży offshore, infrastrukturze portów i przemysłu morskiego, logistyce w transporcie morskim, żegludze morskiej i śródlądowej, ochronie portów i żeglugi, ochronie środowiska, technologiom i edukacji.

Ostatnie Baltexpo odbyły się we wrześniu 2021 roku. Dokładna data kolejnej edycji targów nie jest na razie znana. Wiadomo natomiast, że XXII Baltexpo pod szyldem już Międzynarodowych Targów Gdańskich zaplanowane są na rok 2023.  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.