• <

Zbliża się otwarcie szwedzkiego portu Stockholm Norvik

PMK

13.04.2020 16:31 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zbliża się otwarcie szwedzkiego portu Stockholm Norvik

Partnerzy portalu

Zbliża się otwarcie szwedzkiego portu Stockholm Norvik - GospodarkaMorska.pl

Sztokholm Norvik Port, nowy port głębinowy do transportu towarów i kontenerów, przygotowuje się do debiutu zaplanowanego na ten rok.

Określany jako „bałtycki port towarowy przyszłości”, obiekt będzie zlokalizowany około 50 kilometrów na południe od Sztokholmu i kilka kilometrów na północ od Nynäshamn.

Ponieważ nowy port znajduje się w środku rozwijającego się regionu Sztokholm Miller Valley, oczekuje się, że przyniesie znaczne korzyści środowiskowe, ponieważ więcej towarów będzie transportowanych drogą morską.

Port Norvik Stockholm ma zostać otwarty w maju 2020 roku i zastąpi obecny terminal kontenerowy CTF w Frihamnen w Sztokholmie. Nowy terminal kontenerowy będzie obsługiwany przez Hutchison Ports. Jesienią 2020 roku zostanie również otwarta sekcja RoRo.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Sztokholm Norvik Port otrzymywał nowy przyjazny dla środowiska sprzęt, który zapewniłby wydajność operacji portowych.

Od marca w porcie możemy znaleźć największe żurawie kontenerowe na Morzu Bałtyckim. Każdy z nich ma 120 metrów wysokości na maksymalnym ustawieniu wysokości i ma udźwig nieco ponad 80 ton. Suwnice mogą obsługiwać szerokość do 22 kontenerów i mogą obsługiwać największe jednostki pływające świata bez żadnych ograniczeń wysokościowych.

Będą one sterowane zdalnie z głównego budynku portu, bez żadnego operatora na samych dźwigach, a 80% podnoszenia zostanie zautomatyzowane.

- Suwnice super-post-Panamax są największe na wschodnim wybrzeżu Szwecji i są przystosowane do obsługi największych kontenerowców działających na Morzu Bałtyckim - wyjaśnił Johan Wallén, dyrektor sprzedaży i marketingu w portach w Sztokholmie.

Dźwigi zostały zbudowane w Szanghaju w Chinach, a systemy elektryczne i sterujące zostały dostarczone przez ABB w Szwecji.

W marcu zainstalowano inteligentną boję na torze żeglugowym na obrzeżach portu. Jest to energooszczędna lampa nawigacyjna z technologią monitorowania pozycji i zdalnej regulacji intensywności światła boi. Ma średnicę 80 centymetrów i wysokość 10 metrów, z czego 3,5 metra widać nad powierzchnią wody. Jest wyposażona w światła LED i pojemność baterii wystarczającą na pięć lat pracy. 25-metrowy łańcuch kablowy i 14-tonowe mocowanie do betonu zapewniają, że boja jest bezpiecznie zakotwiczona na pochyłym dnie morza.

Boja jest częścią projektu UE Intelligent Sea, który wykorzystuje cyfryzację w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności na torach żeglugowych.

- Udział w tym projekcie daje nam możliwość przetestowania nowych technologii i innowacji morskich. Współpraca w ramach UE i nowe innowacje są ważnymi czynnikami sukcesu w osiąganiu lepszych dla środowiska wyników i poprawiają cyfryzację naszych operacji portowych i morskich - powiedział Jonas Andersson, koordynator ds. żeglugi w Ports of Stockholm.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.