• <

Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo)

ew/Naval News/PAP

13.04.2020 16:42 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

11 kwietnia, na wyposażanym w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075, wybuchł pożar. Zdjęcia i filmy, na których widoczne są kłęby czarnego dymu, pojawiły się w mediach społecznościowych.

Na zdjęciach można zauważyć, iż dym wydobywał się głównie poprzez otwartą rufową furtę komory dokowej oraz szyb windy statków powietrznych na wysokości przedniej części nadbudówki wyspowej. Według chińskich internautów, ogień został ugaszony stosunkowo szybko.

Dlatego też, jest mało prawdopodobne, by pożar wyrządził na tyle duże szkody, by przerwać wyposażanie okrętu.

Okręt przeznaczony dla chińskiej marynarki wojennej miał rozpocząć próby morskie do końca roku. Jak informuje Forbes, siostrzana jednostka jest już na etapie montażu kadłuba z bloków w doku stoczni Hudong–Zhonghua i może zostać zwodowany lada dzień. Na harmonogram produkcji serii okrętów typu 075 wpłynęła niewątpliwie epidemia koronawirusa i ogólnokrajowe zamknięcia fabryk. Na razie nie wiadomo czy i jak pożar wpłynie na oczekiwany termin rozpoczęcia prób morskich.

Chińska marynarka wojenna oficjalnie rozpoczęła prace nad typem 075 w 2011 roku. Państwowy dziennik „Huanqiu Shibao” uznał, że budowa jednostki oznacza „nową erę w rozwoju chińskich okrętów wojennych”.

„Śmigłowcowiec desantowy jest narzędziem projekcji siły, pozwalającym skierować w praktycznie dowolny rejon świata duży oddział żołnierzy, zdolny do samodzielnych operacji (…) Zadaniem tych jednostek jest transport dużego oddziału piechoty morskiej, liczącego 1-1,5 tys. żołnierzy wraz z wyposażeniem i pojazdami, w tym transporterami opancerzonymi i czołgami” - ocenili eksperci z Instytutu Boyma.

Jak podał podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na źródło w Pekinie, okręt ma wyporność 40 tys. ton, długość 250 metrów i jest zdolny do przewożenia co najmniej 30 śmigłowców.

„Dwa lub trzy śmigłowcowce desantowe zmienią na korzyść Chin równowagę sił w regionie” - oceniał instytut Boyma, przypominając, że Chiny prowadzą liczne spory terytorialne z sąsiadami, w tym o obszary Morza Południowochińskiego z Wietnamem, Filipinami i Malezją oraz z Japonią o wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.

„Wielu analityków ocenia Typ 075 jako istotne narzędzie w przypadku, gdyby Chiny kontynentalne musiały kiedyś dokonać siłowego zjednoczenia z Tajwanem” - napisał chiński dziennik „Global Times”. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i nigdy nie wykluczył możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

„Jeśli tajwańscy secesjoniści przekroczą czerwoną linię, Typ 075 może służyć jako wyraźne ostrzeżenie dla nich i dla zagranicznych sił opozycyjnych” - podał „Global Times”, cytując anonimowego komentatora.

„SCMP” donosił w 2017 roku, że Chiny planują zwiększenie liczby żołnierzy swojej piechoty morskiej z 20 tys. do 100 tys. Według ekspertów cytowanych wtedy przez hongkoński dziennik część żołnierzy może stacjonować w chińskiej bazie wojskowej w Dżibuti oraz w porcie Gwadar w Pakistanie.

Komentatorzy zwracają uwagę, że konstrukcja śmigłowcowców desantowych umożliwia wykorzystanie – oprócz helikopterów - również samolotów pionowego lub skróconego startu i lądowania (V/STOL), takich jak amerykański F-35B. Chiny nie dysponują jednak jak na razie samolotami tego rodzaju. „Nic nie wiadomo by w Państwie Środka próbowano tak skomplikowane maszyny projektować, a kupić ich nie ma skąd” - napisał Instytut Boyma.

Pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy zbudowano w ciągu zaledwie 2,5 roku. Zdaniem komentatorów tak szybkie tempo wynikało z chęci zwodowania okrętu przed przypadającą na 1 października 70. rocznicą proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.