• <
siemens_gamesa_2022

Sopocki WOPR skorzysta z projektów Budżetu Obywatelskiego

04.10.2021 13:13 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Sopocki WOPR skorzysta z projektów Budżetu Obywatelskiego

Partnerzy portalu

Sopocki WOPR skorzysta z projektów Budżetu Obywatelskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Antekbojar / Wikimedia

W Sopocie ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania na projekty, które zostaną sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Dwa ze zwycięskich projektów dotyczą sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ramach projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów – 2479 spośród 5232 – uzyskał projekt zakupu karetki terenowej dla ratowników sopockiego WOPR. Inwestycja została wyceniona na 300 tys. zł. W ramach Budżetu Obywatelskiego sfinansowany zostanie także zakup łodzi ratowniczej z defibrylatorem, która na stałe ma stacjonować w sopockiej marinie. Jej koszt to około 500 tys. zł.

Obecnie sopocki WOPR dysponuje jednym autem – 22-letnim samochodem terenowym. Biorąc pod uwagę, że ratownicy jednostki działają nie tylko na wodzie, ale także na plaży, alejkach rowerowych w jej pobliżu czy na molo, nowy pojazd jest potrzebny. Jak wskazują autorzy projektu, „samochód terenowy jest im niezbędny do takich działań jak m.in patrolowanie plaży, dojazd na miejsce zdarzenia ze specjalistycznym sprzętem takim jak łódka czy skuter holowanym na przyczepie czy sprzęt nurkowy”. Dodatkowo, dzięki pojazdowi WOPR będzie mógł stanowić wsparcie dla innych państwowych służb. Nowa karetka WOPR-u będzie wyposażona m.in. w defibrylator AED, dwa przenośne radiotelefony, kamizelki ratunkowe i kaski ratownicze z systemem łączności.

WOPR wzbogaci się także o karetkę wodną. „Decyzją Ministerstwa Zdrowia Sopot został pozbawiony jedynej karetki wodnej-mimo protestów samorządowców i ratowników. Karetkę wodną zastąpiono karetką kołową, kilkukrotnie wydłużając czas niesienia pomocy, a w wielu przypadkach tę pomoc uniemożliwiając. Zakup Łodzi ratowniczej WOPR z defibrylatorem da możliwość przywrócenia minimum bezpieczeństwa dla mieszkańców Sopotu oraz gości naszego miasta” – czytamy w opisie projektu. Łódź ratownicza będzie stacjonować na stałe w Marinie, w tym samym miejscu, gdzie stacjonowała zlikwidowana karetka wodna.

W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Sopotu zdecydowali o zakupie dla sopockiego WOPR quada wyposażonego w defibrylator AED.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.