• <
mewo_2022

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

jm

06.03.2024 15:17
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

Partnerzy portalu

Fot. Edu Offshore Wind

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.

Targi Edu Offshore Wind mają spełniać ważną rolę – zachęcać młodzież do wybierania ścieżki kariery związanej z branżą offshore, określaną jako jedna z najbardziej perspektywicznych w ciągu następnych kilku dekad. Pierwsza odsłona targów spotkała się z ciepłym przyjęciem samego sektora offshore, jako próba odpowiedzi na jeden z najbardziej palących go problemów, ale także środowisk edukacyjnych i szkolnictwa. Karolina Lipińska z Pomorskiej Platformy Offshore, która powitała gości ze sceny głównej Edu Offshore Wind 2024 podkreślała zresztą coraz większą skalę wydarzenia. Być może już niedługo dane nam będzie obserwować efekty oddziaływania imprezy, wraz z rosnącą liczbą młodych ludzi aplikujących na związane z offshore studia, szkolenia, czy bezpośrednio do pracy w branży.

Druga edycja Edu Offshore Wind 2024 została oficjalnie otwarta wczesnym południem 5 marca. Na scenie po kilka słów do zgromadzonych przekazali obecni na wydarzeniu reprezentanci władz lokalnych. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wyraził przekonanie, że offshore jest szansą dla wszystkich mieszkańców regionu.

– Jesteśmy przekonani, że na Pomorzu rozwój energetyki opartej o offshore, siłownie wiatrowe, farmy wiatrowe, które wkrótce będą stawiane, jest wielką szansą rozwojową dla regionu i szansą rozwoju indywidualnego dzieci i młodzieży, studentów i przyszłych inżynierów – mówił. Dodał, że w trakcie realizacji inwestycji oraz późniejszej eksploatacji sektor potrzebować będzie około 30 tys. ludzi.

– Mocno wierzymy w moc edukacji i współpracy – mówiła z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Czego byśmy nie wymyślili, jakich firm byśmy nie wspierali, to do pracy w nich potrzebujemy wykwalifikowanych ludzi.

Dulkiewicz zapewniała ponadto, że Edu Offshore Wind jest elementem „konsekwentnie realizowanego programu edukacyjnego”, który ma przybliżyć młodym ludziom branżę offshore i pomóc w wyborze ścieżki kariery.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Na scenie pojawił się także Michał Pasieczny, burmistrz miasta Rumia, który zwrócił uwagę na inny aspekt transformacji energetycznej:

– Musimy zapewnić firmom zieloną energię, żeby mogły sprzedawać swoje produkty konsumentom w całej Unii Europejskiej – mówił odnosząc się do kwestii certyfikatów ESG.

Kilka słów do zebranych skierowała także Małgorzata Bartosik z Wind Europe.

– Wyzwania przed sektorem są ogromne. W zeszłym roku w Unii Europejskiej zainstalowaliśmy 16 GW mocy z wiatru – onshore i offshore. Żeby wypełnić założenia Net-Zero Industry Act musimy instalować dwa razy tyle – mówiła. Nadmieniła, że po zeszłorocznych 5 tys. studentów i uczniów, którzy odwiedzili pierwszą edycję Edu Offshore Wind, w tym roku organizatorzy liczą na 8 tys. odwiedzających. Powiedziała także, że w targi te są inicjatywą wyjątkową na skalę kontynentalną, bo w innych krajach tego typu działań brakuje.

Stefan Musiolik, sekretarz Baltic Sea States Subregional Conference, podkreślał konieczność transgranicznej współpracy w offshore nie tylko na poziomie państw, ale także regionów. Wyraził także nadzieję, że w najbliższym czasie uda się zorganizować wymianę studentów kierunków offshorowych między polskimi ośrodkami a np. Kilonią.

Fot. Edu Offshore Wind


Karolina Lipińska zaprosiła także na scenę grupę organizatorów Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy podkreślali, że czas bezpośrednio przed targami był bardzo intensywny, ale liczba uczestników oraz osób zaangażowanych jest bardzo obiecująca. Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, stwierdził także, że ostatnie lata były bardzo ciekawym okresem – z jednej strony pandemia i wojna w Ukrainie, z drugiej „rodząca się otwartość, niezależność, rewolucja energetyczna” i przenoszenie centrum energetycznego Polski z południa na północ.

Ostatnim punktem wieńczącym oficjalne otwarcie targów Edu Offshore Wind 2024 było złożenie podpisów na karcie, która zostanie zamknięta w tzw. kapsule czasu i wmurowana podczas budowy fabryki wież wiatrowych Baltic Towers. O samej inwestycji pokrótce opowiedział Jakub Wnuczyński, CEO Baltic Towers. Na przygotowanej karcie podpisali się zaproszeni oficjele, ale swoje nazwisko mogli dopisać także inni goście.

Targi Edu Offshore Wind 2024 trwają dwa dni. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 100 wystawców, reprezentujących różne etapy łańcucha dostaw dla offshore wind, od samorządów lokalnych, uczelni i placówek edukacyjnych, przez stocznie i przemysł ciężki, aż do firm zajmujących się bezpieczeństwem, pracą na wysokościach, elektroniką czy energetyką.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.