• <
escort_980x120_gif_2020

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

gm

07.07.2022 21:44
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Partnerzy portalu

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone - GospodarkaMorska.pl
Fot. Bartosz Modelski

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.

Warunki były dość trudne, zwłaszcza w pierwszych dwóch wyścigach Vector Sails Cup, kiedy przyszedł dość silny wiatr burzowy „spod chmury” osiągający nawet 29 m/h, a fale osiągały do 1,5 metra. Starsza i bardziej doświadczona grupa A poradziła sobie dobrze, dla mniej zahartowanej w morskich bojach grupy B wiało już za mocno i odwołano wyścig.


Fot. Bartosz Modelski

Z dnia na dzień żeglowali coraz lepiej

- Część naszej grupy to zawodnicy, którzy nigdy nie byli na takim akwenie - opowiadał Rafał Ciechanowicz, trener grupy B z Giżyckiej Grupy Regatowej. - Już samo wyjście z portu, falochron czy gwiazdobloki robiły na nich wrażenie. Kiedy po wyjściu okazało się, że wiatr jest z północy i wysoka fala, to nie raz kończyło się strachem i łzami w oczach. Jednak część grupy przyzwyczaiła się i z dnia na dzień było coraz lepiej. Dla mnie fajnym wynikiem jest już to, że pokończyli wyścigi – chwalił swoich podopiecznych trener. – W tym roku na LOTOS Nord Cup Gdańsk było jeszcze lepiej niż w zeszłym, mieliśmy dla siebie więcej miejsca, bo nie pływały w tym samym czasie inne klasy. W Galionie pojawiły się nowe boiska, a ekipa naprawdę dobrze tym wszystkim zarządza. W przyszłym roku też przyjedziemy!

Trudne warunki to żywioł zwycięzców

Trudne warunki okazały się dla niektórych idealne i dzięki dobrym startom wyścigi szły im świetnie. Zadowoleni z występów w Vector Sails Cup na pewno są Szymon Kolka (Yacht Klub Polski Gdynia) i Alicja Tutkowska (YKP Gdynia), którzy zajęli pierwsze miejsca w grupie A. W grupie B zwyciężyli Pascal Kuźmicki (Nauticus YC Olsztyn) i Jolanta Siwek (Klub Sportowy KN Lider Kraków).

Na szczególne uznanie zasługują zwycięzcy z młodszych grup wiekowych, dla których zmierzenie się z morskim wyzwaniem było prawdziwym podsumowaniem ich dotychczasowej nauki żeglowania. W grupie B do lat 11 pierwsze miejsce zajęli Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni) i Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski), a w najmłodszej grupie do lat 9 zwyciężyli Lena Herba (YK Stal Gdynia) i Jan Wajda (JKW Poznań).


Fot. Bartosz Modelski

Liczą się doświadczenia

W ostatni dzień Vector Sails Cup wiatr wiał od brzegu, warunki były trochę zmienne, ale według trenerów bardzo czytelne. Młodzi żeglarze starali się dać z siebie wszystko. Wiedzą już, że w tak dużej flocie nie liczy się tylko zwycięstwo, ale także dobry trening i sprawdzenie swoich umiejętności.  

 - To nie był łatwy dzień, ale czułem, że było dobrze. Pierwszy wyścig poszedł mi przepięknie! Wiał silny wiatr, czyli moje ulubione warunki i byłem koło 15 miejsca. W drugim wyścigu trochę zawaliłem i halsówka mi nie poszła. Potem wiatr trochę zgasł, ale udało mi się wyjść na jakąś w miarę porządną pozycję. – opowiadał po skończonych wyścigach Marcin Krawczyk z Nauticus Yacht Club Olsztyn. – Może nie wygrałem, ale na pewno zapamiętam te regaty, bo to mój ostatni występ tu w Gdańsku na Optimiście.

Według trenera Dariusza Czapskiego, trenera klubu Spójnia Warszawa, na LOTOS Nord Cup Gdańsk są doskonałe warunki do z punktu widzenia umiejętności zdobywanych przez zawodników.

- Kiedy wiatr się rozpędzał i pojawiała się wysoka fala część zawodników się wycofywała, ale mimo tego wracali bezpiecznie do portu z dużą dawką doświadczenia na przyszłość.

A przyszłość przed najmłodszymi żeglarzami bardzo pracowita, bo sezon w Polsce w pełni i dużo pływania na kolejnych regatach i zgrupowaniach. Choć w dzisiejszych czasach sezon w grupie Optimist trwa niemal cały rok - bo zimą, jeśli nawet w Polsce nie ma warunków, można jeździć na regaty na przykład do Hiszpanii.  

Fot. Bartosz Modelski

Fot. Bartosz Modelski

Co dalej na LOTOS Nord Cup Gdańsk?

Przed nami ostatni weekend najpopularniejszych regat w Polsce. Od jutra na wodach Zatoki Gdańskiej Mistrzostwa Polski klasy Micro oraz regaty klas Słonka, 420, 29er i OSF. Od soboty dołączą do nich klasy 505, Korsarz i OK. W niedzielę zakończenie trwających aż 17 dni regat.


Fot. Wojciech Kosmala

Podsumowanie wyników Vector Sails Cup na LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022:

Grupa A chłopcy
1 MSC Szymon Kolka (Yacht Klub Polski Gdynia)
2 MSC Mateusz Graczyk (Chojnicki Klub Żeglarski)
3 MSC Piotr Trella (Klub Mkż Arka Gdynia)

Grupa A dziewczynki
1 MSC Alicja Tutkowska (YKP Gdynia)
2 MSC Aleksandra Bobrowska (KSW Baltic
3 MSC Blanka Sójkowska (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska)

Grupa B chłopcy
1 MSC Pascal Kuźmicki (Nauticus YC Olsztyn)
2 MSC Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski)
3 MSC Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia)

Grupa B dziewczynki
1 MSC Jolanta Siwek (Klub Sportowy KN Lider Kraków)
2 MSC Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni)
3 MSC Amelia Ferenc (KSW Baltic Dziwnów)

Klasyfikacje wiekowe
Grupa B do lat 11
1 MSC dziewczynki - Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni)
1 MSC chłopcy - Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski)

Grupa B do lat 9
1 MSC dziewczynki - Lena Herba (YK Stal Gdynia)
1 MSC chłopcy - Jan Wajda (JKW Poznań)

Wszystkie wyniki na platformie upwind24.pltaurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.