• <
HARTWIG SZCZECIN

Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao

PMK

27.06.2016 20:52 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao
Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao - GospodarkaMorska.pl

W dniu 24 czerwca br., w murach Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podpisał Porozumienie o współpracy z przedstawicielami chińskiego Portu Qingdao.

Niespełna tydzień temu zakończyła się oficjalna wizyta przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, podczas której w trakcie "Poland - China Forum" i "Silk Route Forum" dyskutowano nt. współpracy polsko-chińskiej, a po kilku dniach Gdańsk gościł kolejnych przedstawicieli Państwa Środka.

Przebywającą w Gdańsku z dwudniową wizytą delegację chińską z Qingdao reprezentowali m.in. przedstawiciele miasta, portu morskiego i lotniczego oraz strefy ekonomicznej. W trakcie pobytu delegaci odbyli szereg zaplanowanych wcześniej spotkań, niemniej jednak punktem kulminacyjnym zwieńczającym wizytę było podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Qingdao. Rolę gospodarza pełnił Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Pan Andrzej Bojanowski, który podkreślił jak istotna dla stosunków polsko-chińskich jest wizyta przedstawicieli kluczowych podmiotów odpowiadających za rozwój Miasta Qingdao. W spotkaniu ze strony polskiej, oprócz zawierających porozumienie, uczestniczyło również kierownictwo Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, a uroczyste podpisanie porozumienia zostało poprzedzone krótkimi prezentacjami.

Memorandum sygnowane zostało ze strony Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA przez Pana Łukasza Greinke - Prezesa Zarządu i Pana Juliana Skelnika - Dyrektora ds. Kontaktów Zagranicznych i PR oraz ze strony chińskiej przez Prezesa Zarządu Qingdao Port (Group) Co., Ltd., Pana Zheng Minghui. Zawarte porozumienie jest potwierdzeniem dla wzajemnie wyrażonej chęci umacniania współpracy polsko-chińskiej na zasadach budowania długotrwałego i wszechstronnego partnerstwa. Zgodnie z postulatami w nim zawartymi, obydwie strony dążyć będą do zwiększenia intensywności i wzajemnej promocji usług żeglugowych pomiędzy portami, jak również współpracy w zakresie rozwoju i eksploatacji portu.

Chiny, jako najludniejsze państwo i trzecia gospodarka świata, są również największym globalnym odbiorcą i dostawcą ładunków dla transportu morskiego. Dlatego też istotne dla współpracy na linii Polska-Chiny w zakresie realizowania wymiany towarowej drogą morską jest funkcjonowanie bezpośrednich połączeń żeglugowych z portami Państwa Środka, które z powodzeniem oferuje Port Gdańsk. Regularne kontenerowe połączenia oceaniczne realizowane pomiędzy Gdańskiem a portami chińskim, w tym również z Portem Qingdao, to efekt możliwości funkcjonującego w naszym porcie od 2007 roku głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT, na którym obsługiwane są największe na świecie statki kontenerowe. Port Qingdao - jeden z największych portów morskich na świecie, w przeładunkach kontenerów lokujący się w pierwszej dziesiątce, pragnie wspólnie z Portem Gdańsk poszerzać horyzonty współpracy, nie tylko w zakresie intensyfikacji wymiany towarowej.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.