• <
mewo_2022

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

kw

12.11.2023 13:20

Partnerzy portalu

Fot. Port Esbjerg

 – Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe. 

W odległości około pięciu do dziesięciu kilometrów od zachodniego wybrzeża Jutlandii zainstalowano 41 turbin o wysokości 193 metrów. Wznoszą się na horyzoncie i można je zobaczyć od wybrzeża w Harboøre aż do Hvide Sande, około 75 kilometrów dalej na południe.

Turbiny zostały zainstalowane na statku Vole au vent o długości 140 metrów i szerokości 40 metrów. Vole au vent może przenosić jednocześnie cztery wieże turbin, cztery gondole i dwanaście łopat.

Kapitan statku, Henno Bloem zaznacza, że projekt instalacji w Esbjerg przebiegał sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Na początku czerwca załoga powoli zaczęła działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Zainstalowanie jednej turbiny zajęło zaledwie 13 godzin.

Jest to jedyny w tym roku projekt morskiej energetyki wiatrowej w Danii. Według Vattenfall, przedsiębiorstwa energetycznego będącego właścicielem projektu, 41 turbin będzie miało łączną moc 344 megawatów. To wystarczy, aby pokryć roczne zużycie energii ponad 350 000 duńskich gospodarstw domowych.

Przygotowania do montażu rozpoczęły się w styczniu 2023 roku. Teren budowy morskiej oznaczono bojami, a w lutym położono monopal zabezpieczający fundamenty turbiny. Następnie przystąpiono do budowy fundamentów, która przebiegała zgodnie z planem i zakończyła się 28 kwietnia.

W kwietniu rozpoczęto układanie kabli na plaży, a w lipcu - na morzu. Wszystkie kable łączące turbiny zostały ułożone, osadzone w fundamentach i solidnie zabezpieczone.

Dziesięć turbin jest podłączonych do linii przesyłowej łączącej się z lądem. Wszystkie cztery kable naziemne są już na swoim miejscu. Wyzwaniem było osadzenie ich na tyle głęboko w dnie morskim, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i pozostanie na swoim miejscu przez następne 25–30 lat. W tę część projektu zaangażowanych było kilka statków.

Vole au vent ma na pokładzie ogromny dźwig, który ma wielkość wielopiętrowego budynku w dużym mieście. Ma udźwig 1500 ton, co odpowiada masie około 300 słoni – za jednym razem. Dzięki temu jest przyszłościowy w przypadku podnoszenia gondoli i wież, które stale rosną. Komponenty do farm wiatrowych Vesterhav Nord i Vesterhav Syd nie stanowiły problemu.

Farmy wiatrowe Vesterhav Nord i Vesterhav Syd były przedmiotem szczególnie złożonego projektu, ponieważ Vattenfall dostarcza energię bezpośrednio na ląd do transformatora na lądzie. W przeszłości duńskie projekty zwykle dotyczyły morskich stacji transformatorowych. Rozwiązanie lądowe spowodowało kilka dodatkowych wyzwań. 

Vattenfall oczekuje, że Vesterhav Nord i Vesterhav Syd zostaną w pełni podłączone do sieci do 31 grudnia 2023 r.

Port Esbjerg w Danii jest jednym z największych na świecie portów bazowych dla działalności związanej z morską energią wiatrową. Kilka miesięcy temu port zawarł umowę z PensionDanmark, w ramach której otrzymał około 1 miliarda dolarów finansowania. Środki te zostaną zainwestowane we wkład portu w zieloną transformację.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.