• <

Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych (wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych (wideo)
Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

21.10.2016 Źródło: własne

Ukończona i oddana do użytku inwestycja GSG Towers, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, umożliwia jej zwiększenie produkcji wież wiatrowych do poziomu 300 rocznie. Ponadto produkowane tu wieże mogą mieć średnicę aż 8 metrów, co jest obecnie światowym standardem dla morskich farm wiatrowych. Na uroczystym otwarciu hali produkcyjnej pojawili się przedstawiciele rządu, administracji samorządowej i przemysłu stoczniowego.

– To jest przełomowa inwestycja w Grupie Stoczni Gdańsk – mówi Jarosław Łasiński, prezes GSG Towers i Stoczni Gdańsk S.A. –Energetyka onshore oraz offshore to rynek o ogromnym popycie i potencjale wzrostu, a w rezultacie tej inwestycji Grupa Stoczni Gdańsk staje się jednym z największych producentów wież wiatrowych dla tego rynku w Europie. Dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym możemy już niedługo uzyskać status dostawcy pierwszego wyboru kompleksowych rozwiązań w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Fundamentem i największym atutem GSG, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, jest zespół doświadczonych fachowców gwarantujących profesjonalne wykonanie najtrudniejszych technologicznie projektów, który zostanie w najbliższym czasie powiększony łącznie o dodatkowe 300 osób. W związku z tym ważnym elementem programu inwestycyjnego Grupy był rozwój zawodowy pracowników. W ramach szkoleń prowadzonych w Akademii Rozwoju Grupy Stoczni Gdańsk swoje profesjonalne umiejętności systematycznie doskonaliła kadra produkcyjna.

– Jest to inwestycja w energetykę wiatrową, która dzięki swej skali stwarza możliwość realnej konkurencyjności elektrowni wiatrowych wobec gazowych i węglowych – zauważył Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Brzezicki. – Wpisuje się ona także w plan ministra Morawieckiego budowy polskiej elektrowni morskiej na Bałtyku.

Wiceprezydent Miasta Gdańsk Andrzej Bojanowski przypomniał natomiast, że Grupa Stoczni Gdańsk zatrudnia obecnie około 1000 pracowników, docenił zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz planowane podniesieniem poziomu zatrudnienia.


Wielkie otwarcie

Łączna wartość najnowszej inwestycji GSG Towers sięgnęła kwoty 160 mln złotych.

– Urządzenia do gięcia, spawania i malowania wież wiatrowych oraz konstrukcji stalowych podwajają nasze obecne moce produkcyjne – podkreśla Jarosław Łasiński. – Pozwolą one także wytwarzać innowacyjne konstrukcje dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Brzezicki podkreślił także, że Grupie Stoczni Gdańsk może w stosunkowo niedługim czasie włączyć się także w polski program stoczniowy.

– W należących do GSG halach znajduje się prawdopodobnie najlepsza w Polsce taśma produkcyjna do prefabrykacji blach cienkich, które są wykorzystane w produkcji statków ro-ro, ropax i promów – zauważył.

 Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), wyraził też nadzieję, że produkowane w GSG Towers wieże w nieodległym czasie będą mogły też posłużyć do budowy farm wiatrowych polskich obszarach morskich.

Na otwarciu inwestycji obecna była także Tatiana Taruta, córka właściciela Stoczni Gdańsk, która podsumowała między innymi strategiczne kierunki rozwoju GSG.


Urządzenia

Do najważniejszych urządzeń, które rozpoczęły pracę w GSG Towers należy hydrauliczna, czterowalcowa zwijarka. To jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych maszyn do zwijania blach grubych dla przemysłu morskiego. Jest to najbardziej wydajna maszyna na rynku zwijarek, która sprawdza się przy realizacji wielkich zamówień dla morskiej energetyki wiatrowej. Wyposażona jest w innowacyjny system "Roll-by-wire" wprowadzający proces zwijania w erę cyfrową, który działa poprzez sygnały cyfrowe, co sprawia, że praca jest szybsza i jeszcze bardziej skuteczna. Ponadto posiada nowy system hydrauliczny zapewniający pracę ciągłą z zsynchronizowaną kontrolą równoległości. Ta superzwijarka ma możliwość zwijania blach o grubości do 120 mm i 8 m średnicy.

Zautomatyzowane i bezpieczne dla środowiska naturalnego czyszczenie, metalizowanie i malowanie powierzchni elementów stalowych to kolejny fundament morskiej energetyki wiatrowej. Nowoczesne linie konserwacyjno-malarskie to miejsce, gdzie wieże wiatrowe oraz wielkogabarytowe konstrukcje stalowe podlegają obróbce powierzchniowej. Na terenie nowej hali GSG Towers przeprowadzany jest proces kontrolowanego czyszczenia strumieniowego, następnie metalizowania natryskowego oraz malowania natryskiem hydrotechnicznym na całej powierzchni konstrukcji. Poszczególne procesy wspomagane są przez nowoczesne technologie sterowania i kontroli w celu zapewnienia odpowiednich warunków temperatury, wilgotności oraz bezpieczeństwa pracowników i środowiska naturalnego. W malarni zastosowano innowacyjne rozwiązania transportowe pozwalające na szybsze i bezpieczniejsze prowadzenie całego procesu.

Najnowocześniejsze linie do spawania wież wiatrowych i elementów cylindrycznych oraz stożkowych składają się z zestawu słupowysięgników do spawania oraz stacji montażu. Cały układ produkcji został zaprojektowany specjalnie tak, aby spawanie i montaż odbywały się w pełni zintegrowanym procesie.

Oprócz wymienionych maszyn zakład produkcyjny został wyposażony w różnego rodzaju urządzenia usprawniające i przyspieszające proces produkcyjny takie jak suwnice oraz rolotoki zapewniające sprawną logistykę transportu blach.


Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.