• <
nauta_2024

Zielona energia z fal zasili statki

06.11.2021 10:25 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zielona energia z fal zasili statki   - GospodarkaMorska.pl
Fot. carnegiece.com

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.

MoorPowerTM to pochodzący od CETO produkt energii z fal morskich przeznaczony dla zacumowanych statków, oferujący rozwiązanie problemu zapewnienia czystej i niezawodnej energii dla operacji na morzu, zmniejszając zależność od generowania energii przez silniki Diesla.

Początkowym rynkiem docelowym dla MoorPowerTM są jednostki morskie, takie jak np. barki w sektorze akwakultury. Ale docelowo, przyszły rynek jest o wiele szerszy i obejmuje inne działania, które wymagają energii.

W ciągu najbliższych dwóch lat firma Carnegie zaprojektuje, zainstaluje i będzie eksploatować projekt demonstracyjny MoorPowerTM na pełnym morzu, tuż przy swojej siedzibie i ośrodku badawczym w North Fremantle w Australii Zachodniej.

– Projekt stwarza możliwość współpracy pomiędzy ekspertami w tej dziedzinie pod przewodnictwem Carnegie Clean Energy wraz z partnerami projektu w całym kraju – dodał dyrektor Whittington.

Projekt budowy Demonstratora MoorPowerTM o wartości 3,4 mln USD zostanie zrealizowany przy wsparciu finansowym Blue Economy CRC, i w ścisłej współpracy z konsorcjum partnerów, w tym z dwoma największymi australijskimi firmami z branży akwakultury, Huon Aquaculture i Tassal Group.

Do partnerów akademickich i przemysłowych należą DNV GL Australia, Advanced Composite Structures Australia, University of Tasmania, Climate KIC/Australian Ocean Energy Group, AMC Search oraz University of Queensland.

Projekt jest finansowany w wysokości 1,35 mln dolarów przez Blue Economy CRC, 265 tys. dolarów przez Carnegie oraz 1,8 mln dolarów wsparcia rzeczowego od wszystkich partnerów projektu.


Fot. MoorPower™

Dekarbonizacja akwakultury i nie tylko

MoorPowerTM został opracowany przez Carnegie w celu dekarbonizacji zapotrzebowania na energię w działalności morskiej, zwłaszcza w akwakulturze.

– MoorPowerTM zmniejsza lub usuwa zależność od paliw kopalnych i zapewnia czystą, niezawodną, przewidywalną energię, która wspiera rozwój zróżnicowanej, zrównoważonej niebieskiej gospodarki. Technologia ta rozszerza również nasz zasięg rynkowy, uzupełniając jednocześnie postęp techniczny, jaki dokonuje się w naszej technologii CETO – oznajmił dyrektor Carnegie, Jonathan Fiévez.

– Z niecierpliwością czekamy na możliwości, jakie przedstawia technologia MoorPowerTM dla sektora akwakultury, oraz ekspansji na dalsze lokalizacje morskie wykorzystujące czyste i niezawodne rozwiązania energetyczne – powiedział dyrektor Blue Economy CRC dr John Whittington.

W miarę jak sektor akwakultury przenosi swoją działalność w dalsze rejony, operacje prowadzone przez barki nie będą już miały dostępu do zasilania z lądu, a poleganie na generatorach dieslowskich wiąże się z wieloma kosztami, emisją dwutlenku węgla i zagrożeniami dla środowiska, w tym z przechowywaniem paliwa i ryzykiem rozlewu podczas tankowania na morzu.

Wyzwanie to stanowi okazję do wykorzystania fal – źródła energii stale przepływającego wokół obiektów morskich. Ocean Energy Europe (OEE) prognozuje znaczny wzrost energii pozyskiwanej z falowania, z potencjałem rynkowym wynoszącym 653 miliardów euro do roku 2050.

Boja i ruch orbitalny dla każdego statku

Według firmy Carnegie system MoorPowerTM można zastosować na każdym rodzaju zacumowanego statku i nie jest on ograniczony do użytku w obrębie sektora akwakultury.  Wizja produktu MoorPowerTM zakłada, że technologia ta będzie rozwiązaniem zintegrowanym z innymi systemami morskiej energii odnawialnej, w tym z wodorem i akumulatorami.

Carnegie włączyła do MoorPowerTM aspekty swojej zastrzeżonej technologii energii z falowania CETO.

Fot. Carnegie's CETO Technology

Podstawowa technologia CETO wykorzystuje zanurzoną boję, która znajduje się kilka metrów pod powierzchnią i porusza się wraz z falami.

Ten ruch orbitalny napędza system odbioru mocy (PTO), który przekształca ruch falowy w energię elektryczną. MoorPowerTM to spin-off z CETO, wykorzystuje kluczowe komponenty CETO, takie jak PTO i oferuje alternatywną konfigurację dla nowego zastosowania rynkowego.

– Jesteśmy podekscytowani rozszerzeniem naszego portfolio produktów o MoorPowerTM i z niecierpliwością czekamy na postępy i dostarczenie na rynek zarówno produktów CETO, jak i MoorPowerTM – dodał dyrektor Carnegie.

 – Zastosowanie projektu MoorPowerTM w akwakulturze dla Carnegie polega na tym, że te barki już teraz stale poruszają się wraz z falami, a my mamy klienta energii elektrycznej i istniejącą infrastrukturę poruszaną przez fale w jednym istniejącym pakiecie. Zasadniczo optymalizujemy nasz przystawkę odbioru mocy i sterownik CETO, aby dostosować je do tego zastosowania i zapewnić konkurencyjną ofertę  – powiedział Jonathan Fiévez.

– Energia fal ma zalety spójności i przewidywalności, a w niektórych miejscach fale mogą być jedyną energią odnawialną, która jest praktyczna w swoim zastosowaniu. Dzięki ogromnym zasobom, które są w dużej mierze niewykorzystane, energia fal będzie się tylko rozwijać, a praca nad wspólnymi inicjatywami, takimi jak projekt MoorPowerTM, przyspieszy i wzmocni postęp tych technologii w skali globalnej  – podsumował Fiévez.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.