• <
siemens_gamesa_2022

Nowy flagowy statek Costa Toscana napędzany LNG zakończył udane próby morskie [ZDJĘCIA]

AK

29.10.2021 13:11 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Nowy flagowy statek Costa Toscana napędzany LNG zakończył udane próby morskie [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Nowy flagowy statek Costa Toscana napędzany LNG zakończył udane próby morskie [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Costa Toscana

Costa Toscana to drugi statek należący do Grupy Costa napędzany skroplonym gazem ziemnym – najbardziej zaawansowaną technologią paliwową w przemyśle morskim, pozwalającą na redukcję emisji spalin. Nowy flagowy statek w swój pierwszy rejs wypłynie 5 marca 2022 roku z Savony, w tygodniową trasę po zachodniej części Morza Śródziemnego.

Wciąż trwają prace przy budowie Costa Toscana, nowego flagowego statku Costa Cruises napędzanego skroplonym gazem ziemnym (LNG).

We wtorek 26 października w stoczni Meyer w fińskim Turku odbyła się druga część tradycyjnej „uroczystości wkładania monety”, w której uczestniczył kapitan statku Pietro Sinisi oraz zarząd stoczni i armatora. Zgodnie z morską tradycją na budowanym statku umieszczane są pamiątkowe monety, które mają przynieść szczęście załodze i gościom podczas wszystkich przyszłych rejsów.

Na dwa tygodnie przed uroczystością statek Costa Toscana opuścił stocznię w Turku. W tym czasie przeprowadzono serię pozytywnych prób morskich, w czasie których sprawdzano prawidłowe funkcjonowanie systemów, wyposażenia i silników LNG. Jest to kolejny milowy krok na drodze do zakończenia budowy statku, zaplanowanego na grudzień 2021 roku.

Costa Toscana, podobnie jak jej siostrzany statek Costa Smeralda, napędzany jest skroplonym gazem ziemnym – najbardziej zaawansowaną technologią paliwową dostępną w przemyśle morskim, pozwalającą na redukcję emisji zanieczyszczeń, zarówno na morzu, jak i podczas postojów w porcie. Grupa Costa, do której należą Costa Cruises i AIDA Cruises, była prekursorem wśród branży rejsów wycieczkowych pod kątem stosowania technologii LNG. Niedługo we flocie firmy będą cztery statki napędzane skroplonym gazem ziemnym – dwa z nich są już w eksploatacji (AIDAnova i Costa Smeralda), a budowa następnych dwóch wkrótce się zakończy (Costa Toscana i AIDACosma). 

Mario Zanetti, prezes Costa Cruises, skomentował: „Te milowe kroki, które zbliżają nas do zakończenia budowy Costa Toscana potwierdzają nasze zaangażowanie w opracowywanie coraz bardziej zrównoważonego modelu rejsów. Jednocześnie Costa Toscana, dzięki swoim doskonałym i innowacyjnym usługom, będzie w stanie przyciągnąć nowych gości, pomagając podkreślić obecność Costy na Morzu Śródziemnym i nasz plan stopniowego wznawiania rejsów”.

Pierwszy rejs Costa Toscana odbędzie się 5 marca 2022 roku. Statek wypłynie w tygodniowy rejs z portu w Savonie we Włoszech, zatrzymując się w Marsylii, Barcelonie, Walencji, Palermo i Civitavecchii/Rzymie. Do końca roku będzie pływać po zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. W sezonie letnim Costa Smeralda będzie zawijać do Savony, Civitavecchii/Rzymu, Neapolu, Ibizy, Walencji i Marsylii. W sezonie jesiennym postój na Ibizie zastąpi cumowanie w Palmie de Mallorca. 

Nowy statek jest hołdem dla Toskanii, rezultatem niezwykłego kreatywnego projektu, którego kuratorem był Adam D. Tihany. Projekt statku podkreśla zalety tego wspaniałego włoskiego regionu, który był także inspiracją dla nazwy całego statku, jego pokładów i głównych stref publicznych. Umeblowanie, oświetlenie, tkaniny i wszystkie akcesoria będą zaprojektowane przez 15 artystów i wykonane we Włoszech na specjalne zamówienie Costa Toscana. Na gości będą czekać niezwykłe atrakcje, w tym między innymi: Solemio Spa, strefy rozrywkowe, tematyczne kawiarnie stworzone we współpracy z głównymi włoskimi markami oraz 16 restauracji i stref gastronomicznych. Na pokładzie będzie znajdować się także ponad 2 600 komfortowych i eleganckich kabin pasażerskich, doskonale odzwierciedlających włoski smak i styl. Będą też kabiny z „tarasem na morzu”, oferujące wspaniałe miejsce do leniwego spędzenia czasu i cieszenia się widokiem. 

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.