• <
mewo_2022

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

10.03.2024 15:44
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. Edu Offshore Wind

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 

Targi Edu Offshore Wind spełniają ważną rolę – zachęcają młodzież do wybierania ścieżki kariery związanej z branżą offshore, określaną jako jedna z najbardziej perspektywicznych w ciągu następnych kilku dekad. Pierwsza odsłona targów spotkała się z ciepłym przyjęciem samego sektora offshore, jako próba odpowiedzi na jeden z najbardziej palących go problemów, ale także środowisk edukacyjnych i szkolnictwa. Karolina Lipińska z Pomorskiej Platformy Offshore, która powitała gości ze sceny głównej Edu Offshore Wind 2024 podkreślała zresztą coraz większą skalę wydarzenia. Być może już niedługo dane nam będzie obserwować efekty oddziaływania imprezy, wraz z rosnącą liczbą młodych ludzi aplikujących na związane z offshore studia, szkolenia, czy bezpośrednio do pracy w branży.

Druga edycja Edu Offshore Wind 2024 została oficjalnie otwarta wczesnym południem 5 marca. Na scenie po kilka słów do zgromadzonych przekazali obecni na wydarzeniu reprezentanci władz lokalnych. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wyraził przekonanie, że offshore jest szansą dla wszystkich mieszkańców regionu.

– Jesteśmy przekonani, że na Pomorzu rozwój energetyki opartej o offshore, siłownie wiatrowe, farmy wiatrowe, które wkrótce będą stawiane, jest wielką szansą rozwojową dla regionu i szansą rozwoju indywidualnego dzieci i młodzieży, studentów i przyszłych inżynierów – mówił. Dodał, że w trakcie realizacji inwestycji oraz późniejszej eksploatacji sektor potrzebować będzie około 30 tys. ludzi.

– Mocno wierzymy w moc edukacji i współpracy – mówiła z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Czego byśmy nie wymyślili, jakich firm byśmy nie wspierali, to do pracy w nich potrzebujemy wykwalifikowanych ludzi.

Dulkiewicz zapewniała ponadto, że Edu Offshore Wind jest elementem „konsekwentnie realizowanego programu edukacyjnego”, który ma przybliżyć młodym ludziom branżę offshore i pomóc w wyborze ścieżki kariery.

Na scenie pojawił się także Michał Pasieczny, burmistrz miasta Rumia, który zwrócił uwagę na inny aspekt transformacji energetycznej:

– Musimy zapewnić firmom zieloną energię, żeby mogły sprzedawać swoje produkty konsumentom w całej Unii Europejskiej – mówił odnosząc się do kwestii certyfikatów ESG.

Stefan Musiolik, sekretarz Baltic Sea States Subregional Conference, podkreślał konieczność transgranicznej współpracy w offshore nie tylko na poziomie państw, ale także regionów. Wyraził także nadzieję, że w najbliższym czasie uda się zorganizować wymianę studentów kierunków offshorowych między polskimi ośrodkami a np. Kilonią.

Karolina Lipińska zaprosiła także na scenę grupę organizatorów Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy podkreślali, że czas bezpośrednio przed targami był bardzo intensywny, ale liczba uczestników oraz osób zaangażowanych jest bardzo obiecująca. Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, stwierdził także, że ostatnie lata były bardzo ciekawym okresem – z jednej strony pandemia i wojna w Ukrainie, z drugiej „rodząca się otwartość, niezależność, rewolucja energetyczna” i przenoszenie centrum energetycznego Polski z południa na północ.

Oficjalne otwarcie targów Edu Offshore Wind 2024 zwieńczono złożeniem podpisów na karcie, która zostanie zamknięta w tzw. kapsule czasu i wmurowana podczas budowy fabryki wież wiatrowych Baltic Towers. Na przygotowanej karcie podpisali się zaproszeni oficjele, ale swoje nazwisko mogli dopisać także inni goście.

Wydarzenie odwiedziło ponad 7000 uczniów szkół ponadpodstawowych wraz nauczycielami, 1900 studentów i ok. 1100 przedstawicieli branży morskiej, stoczniowej i oczywiście technologii zielonej energetyki z offshorem na czele, z kraju i z zagranicy. 

105 przeszkolonych wolontariuszy oprowadzało uczniów wyznaczonymi „ścieżkami” przez wszystkie stoiska i poszczególne atrakcje. Uczniowie mogli wziąć udział w krótkich, dynamicznych 20- minutowych prezentacjach na Scenie Młodzieżowej. Można było poznać tajniki budowy morskiej trafostacji, ale też zapoznać się ze ścieżką kariery osób pracujących w offshorze czy kwalifikacjach i samorozwoju. Dużym powodzeniem cieszył się też power speech w wykonaniu Przemka Staronia, Ambasadora EDU OFFSHORE WIND.

Dla profesjonalistów odbywała się równolegle konferencja Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Omawiano zarówno aspekty współpracy międzynarodowej w Regionie Morza Bałtyckiego,  ale i też planów wdrażania Net Zero Industry Act na poziomie regionów. W czasie konferencji ponad 30 sygnatariuszy podpisało Porozumienie na rzecz Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Umiejętności w ramach EU Pack for Skills. Celem Porozumienia jest wzmocnienie zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej  jako strategicznego obszaru dla realizacji neutralności klimatycznej.

Ciekawym wydarzeniem było Offshorowe love czyli warsztaty wodorowe pod patronatem Hydrogen Europe, Hydrogen Poland oraz Klastra Technologii Wodorowych. 

Innowaton Baltic Challenge by Starter podczas, którego 10 międzynarodowych 5-osobowych grup pracowało nad kreatywnymi rozwiązaniami problemów związanych z Bałtykiem, obronnością i tematyką offshore. Wygrał projekt grupy 007, który koncentrował się na badaniach dna morskiego.

Drugiego dnia targów odbyła się gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów. Uhonorowanych zostało ok. 30 najlepszych studentów pomorskich uczelni. 

Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk. 

Wydarzenie współfinansowane jest przez: Samorząd Województwa Pomorskiego i InvestGDA.

Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. 

Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej. 

Patronaty honorowe: 

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Ministerstwo Nauki
  • Ministerstwo Edukacji
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Wojewoda Pomorski
  • Polska Agencja Kosmiczna
  • Kuratorium Oświaty w Gdański
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.