• <

Wynik wyszukiwania - " morskie farmy wiatrowe" - Wiadomości

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

PGE Baltica z kolejną wizytą u uczniów w Ustce

Pracownicy PGE Baltica po raz kolejny odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Okazją, tak jak przed rokiem, był Dzień Ochrony Bałtyku.
27.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.
29.03.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted wybrały dostawcę, który przetransportuje na obszar przyszłej farmy i zainstaluje tam morskie stacje elektroenergetyczne dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
28.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

LOTOS Petrobaltic zamawia statek CTV

LOTOS Petrobaltic SA, spółka z Grupy ORLEN, podpisała kontrakt na budowę statku Crew Transfer Vessel (CTV) StratCat 27. Umowa została zawarta ze Strategic Marine, stocznią z Singapuru, która specjalizuje się w budowie statków dla przemysłu offshore. Odbiór jednostki planowany jest latem bieżącego roku, z dostawą do Europy na początku września 2024.
21.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspa, jak podaje słownik języka polskiego, to część lądu otoczona ze wszystkich stron wodą morza, jeziora lub rzeki.
18.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
16.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

PFR: 500 mln zł na terminal instalacyjny w Gdańsku, finansowanie z dwóch źródeł

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 500 mln zł w budowę terminala instalacyjnego dla obsługi morskich farm wiatrowych w gdańskim Baltic Hubie. Część środków pochodzić będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
07.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.
16.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych. Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa
16.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

PRS i Uniwersytet Morski w Gdyni – porozumienie o współpracy podpisane

Dziś w siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy między uczelnią i Polskim Rejestrem Statków. Zacieśnia ono współpracę obu instytucji, która trwa od lat.
01.02.2024

Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej farm Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia otrzymały decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskich projektów wiatrowych Bałtyk II i III.
01.02.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

N-Sea z nowym statkiem na europejskie akweny

Firma N-Sea poinformowała, że do jej floty dołączyła nowa jednostka badawcza i wsparcia ROV – Geo Ranger.
15.01.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

MAG Offshore. Wizja i strategia [wideo]

Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.
18.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Polenergia chce w 2025 r. rozpocząć budowę morskich farm wiatrowych

Polenergia zdecydowaną większość środków z niedawnej oferty publicznej przeznaczy na rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace przygotowawcze przy Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczną się już w przyszłym roku. Prace budowlane - w 2025 r. W krótkim okresie spółka będzie zwiększać zainstalowane moce OZE w Polsce dzięki fotowoltaice, nowe projekty wiatrowe na lądzie są na wczesnym etapie - poinformował PAP Biznes prezes Michał Michalski.
16.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Royal Navy obserwuje rosyjski okręt, który pojawił się w pobliżu brytyjskiego wybrzeża

Siły morskie Wielkiej Brytanii śledzą okręty Federacji Rosyjskiej, które przechodzą przez kanał La Manche. Teraz "eskortowały" fregatę pro. 11356R Admirał Grigorowicz (494), której działania są pilnie obserwowane przez państwa NATO.
14.11.2023

DNV wie jak optymalizować projektowanie instalacji morskich farm wiatrowych

DNV zakończyło etap 1 wspólnego projektu branżowego, którego celem było ustanowienie standardów podstacji morskich dla rozwijającego się sektora pływającej energii wiatrowej. Wnioski zawarte w raporcie warte są upowszechniania, by uniknąć wpadek firm uczestniczących w budowie zarówno stacjonarnych jak i pływających farm wiatrowych. A jest ich ostatnio zbyt wiele.
08.11.2023

Wszystkie ręce na pokład. Sektor offshore potrzebuje polskiego łańcucha dostaw i zagranicznego know-how

Kluczem do zbudowania silnego sektora offshore w Polsce jest zapewnienie ciągłości inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą rozwoju morskich farm wiatrowych – podkreślają inwestorzy. Kapitał firm i wsparcie państwa są niezbędne, by pokonać bieżące wyzwania makroekonomiczne dla nowych projektów. W grze 18 GW czystej energii do 2040 roku. Kluczowe będą efekty powyborcze i to, czy nowoczesna energetyka będzie jednym z głównych filarów programowych dla nowego rządu, bo do zrobienia jest wiele.
07.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach.
28.10.2023

Windward Offshore rozpoczyna projekt MEW z nowoczesnymi statkami CSOV

Windward Offshore, konsorcjum joint venture utworzone przez SeaRenergy Group we współpracy z Blue Star Group, Diana Shipping Inc. i SeraVerse GmbH, podejmuje kluczowy krok we wzmacnianiu sektora morskiej energetyki wiatrowej. Konsorcjum zamówiło od VARD dwa najnowocześniejsze statki do świadczenia usług rozruchowych (CSOV), aby stworzyć solidną podstawę dla usług związanych z aktywami morskimi, koncentrujących się na wspieraniu rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.10.2023

Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.
25.10.2023

Bota Green Offshore oficjalnie z dwiema jednostkami CTV

Bota Green Offshore oficjalnie jest w posiadaniu dwóch jednostek crew transfer vessel, które będą wykorzystywane do transportu grup techników oraz sprzętu na morskie farmy wiatrowe.
24.10.2023

Szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

13 października 2023 r. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej.
18.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

HaskoningDHV Polska zaprasza na Baltexpo

Firma HaskoningDHV Polska po raz pierwszy zawita na Baltexpo - największych targach związanych z branżą morską i przemysłem stoczniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. HaskoningDHV Polska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku firm w zakresie doradztwa i projektowania w dziedzinie budownictwa przemysłowego oraz hydrotechniki śródlądowej i morskiej.
10.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Indie ogłaszają przetarg na siedem obszarów o wysokim potencjale wytwórczym energii wiatrowej

Indie informują o skierowanym do deweloperów zaproszeniu do składania ofert przetargowych na siedem lokacji pod morskie farmy wiatrowe.
03.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu

Kanadyjski producent energii Northland Power oraz japońska firma Mitsui & Co ogłosiły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą wartego 6,5 miliarda dolarów projektu Hai Long Offshore Wind Power Project w Tajwanie. Projekt zakłada budowę 73 dużych turbin wiatrowych zlokalizowanych w odległości 45-70 kilometrów od wybrzeża Changhua County na zachodnim wybrzeżu Tajwanu.
25.09.2023

Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

W ramach nowego projektu na farmie wiatrowej Aberdeen Bay Offshore Wind Farm, zostanie przetestowana innowacyjna technologia w celu dokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Przełomowa technologia sztucznej inteligencji, opracowana przez norweską firmę Spoora, będzie kluczowym narzędziem w śledzeniu trójwymiarowych tras lotu ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie łopat turbin.
22.09.2023

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Branża morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Nowa spółka, ASE Offshore, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe usługi doradcze, konsultingowe i projektowe w tym dynamicznie ewoluującym sektorze.
03.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Szkolenie „Bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej”

Porty, terminale paliwowe, rurociągi, gazociągi czy obiekty energetyczne stanowią ważny element systemu infrastruktury krytycznej państwa. Coraz większe znaczenie zyskują powstające morskie farmy wiatrowe, które będą usytuowane w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, poza granicami wód terytorialnych.
23.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Polacy chcą zarządzać offshorem

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.
16.08.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

1,4 mld euro dla MFW Baltica? PGE ze wstępną decyzją kredytową

Europejski Bank Inwestycyjny wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu wsparcia finansowania Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
07.08.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

PGE na 23. miejscu światowej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
04.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. Za inicjatywą stoją Equinor i Polenergia

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

Digital Baltic: Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Podczas drugiego panelu konferencji "Digital Baltic - Towards common security" eksperci wojskowi, cywilni, a także naukowcy i przedstawiciele sektora obronnego przedyskutowali temat rodzajów, zagrożeń, aktualnie podejmowanych działań, inicjatyw służących ochronie zasobów infrastruktury krytycznej. Ważnym tematem stały się przyszłościowe perspektywy technologiczne i możliwości wykorzystania np. pojazdów autonomicznych oraz sztucznej inteligencji.
27.06.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności.
27.06.2023

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Rosną inwestycje w polskie porty

Odbywające się w dniach 22-23 czerwca wydarzenie organizowane przez Radio Gdańsk było poświęcone szeregowi zagadnień z branży morskiej. W jego trakcie od kwietnia odbywały się panele ekspercie, a także gala finałowa, podczas której wręczono statuetki Statku Roku oraz Żagla Roku.
23.06.2023

Orlen Neptun na PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy Orlen wzrośnie o ok. 5,2 GW

„Orlen Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu Orlen Neptun.
23.06.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie

Napędzani wiatrem oraz blisko związani z morzem i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy. Zaangażowana w polską zieloną transformację firma energetyczna, będzie wspierać dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.
13.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów morskich farm wiatrowych zaproponowanych w ramach tego systemu.
10.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Pierwszy hybrydowy CTV Ørsted

EMS Maritime Offshore (EMO) oficjalnie określił Windea One mianem pierwszego hybrydowego statku do transferu załogi (CTV), który zostanie wdrożony na farmach wiatrowych Ørsted w rejonie Niemiec.
05.06.2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
02.06.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych

Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotowuje niezwykły wzrost i bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia do 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W zeszłym roku kraje UE leżące nad Morzem Północnym zobowiązały się do zbudowania ponad połowy potrzebnej mocy morskiej energetyki wiatrowej przed 2050 rokiem. Reagując na tak silne sygnały, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że do 2040 roku [1] moc ta osiągnie 130-180 GW.
31.05.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

BlueFloat, Renantis z umowami na wyłączność z Crown Estate Scotland na rozwój innowacyjnych projektów

Partnerstwo BlueFloat Energy i Renantis podpisało umowy na wyłączność z Crown Estate Scotland na rozwój innowacyjnych projektów Sinclair i Scaraben, które będą teraz częścią etapowej realizacji projektu Broadshore.
30.05.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa

Inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa - ocenił w środę w TVP Info wiceminister funduszy Marcin Horała, odnosząc się do decyzji o budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu.
24.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Baltic Power: startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.
22.05.2023

Gróbarczyk: trwa przygotowanie nabrzeża pod terminal instalacyjny w Świnoujściu

Trwają roboty rozbiórkowe, przygotowanie nabrzeża pod pierwszy w Polsce terminal offshore – poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Świnoujściu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2024 i 2025 r.
18.05.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego.
17.05.2023

Iberdrola instaluje pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej "Baltic Eagle"

Iberdrola niedawno z powodzeniem zainstalowała na dnie morza pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Po zainstalowaniu morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) w lutym 2023 roku, firma wchodzi w zasadniczy etap budowy Baltic Eagle.
10.05.2023

Port Władysławowo. Kurs na rybołówstwo, farmy wiatrowe i strategiczną rozbudowę infrastruktury

Z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem Władysławowo rozmawia Marek Grzybowski, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich.
09.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 oraz potrzebie dalszej dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

EBITDA EDP Renewables wzrasta o 14% w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables realizuje swój Plan Biznesowy na lata 2023-2026, który zakłada przewodzenie transformacji energetycznej za sprawą przyspieszenia inwestycji i zrównoważonego wzrostu.
08.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

Belgia: produkcja energii na morskich farmach wiatrowych za wysoka. Turbiny musiały zostać zatrzymane

Silne wiatry i niskie zużycie energii po raz kolejny wygenerowały w niedzielę nadprodukcję energii elektrycznej w Belgii. Ceny rynkowe stały się ujemne, a turbiny wiatrowe musiały zostać zatrzymane - informuje "Brussels Times".
02.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

OWC zachęca do rozważenia systemów przesyłowych HVDC dla polskich morskich farm wiatrowych

Firma konsultingowa OWC specjalizująca się w energii odnawialnej opracowała White Paper, w którym zachęca deweloperów polskich morskich farm wiatrowych do rozważenia zastosowania technologii HVDC jako układu wyprowadzenia mocy.
11.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

EDP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Unikalny system wiertniczy na statku Lotos Petrobaltic – zobacz z bliska

Lotos Petrobaltic ma nowe możliwości. Należący do firmy statek Sylur został wyposażony w supernowoczesną wiertnię, która poszerza perspektywy wykorzystania jednostki i zwiększa wachlarz operacji, w jakie spółka może się angażować.
03.04.2023

Ponad 7 mld zł przychodów ze sprzedaży. Polenergia publikuje wyniki za 2022 rok

7,1 mld zł przychodów ze sprzedaży odnotowała w 2022 roku Grupa Polenergia. Mimo bardzo trudnego roku, przychody Polenergii ze sprzedaży były o ponad 77% wyższe niż w roku 2021. Największa polska prywatna grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za 2022 rok. Polenergia osiągnęła w tym czasie 354 mln zł skorygowanego wyniku EBITDA i 162 mln zł skorygowanego zysku netto.
02.04.2023

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

Holendersko-niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) TenneT podpisał z trzema konsorcjami wieloletnie umowy na dostawę jedenastu połączeń sieciowych o mocy 2 GW każdy w rejonie Morza Północnego, które docelowo połączą niemieckie i holenderskie morskie farmy wiatrowe z ich sieciami na lądzie.
01.04.2023

Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował, że weszło w życie rozporządzenie, na mocy którego zostanie w tym roku przeprowadzone postępowanie w sprawie pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych. Na jesieni mają być zorganizowane pierwsze aukcje dla obszarów, którymi zainteresowany jest więcej niż jeden deweloper.
31.03.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
29.03.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.
27.03.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

PGE Baltica sponsorem głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Windsurfingu. Na mocy kolejnej umowy będzie wspierać najlepszych polskich windsurferów jako sponsor główny.
21.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.