Kanadyjski producent energii Northland Power oraz japońska firma Mitsui & Co ogłosiły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą wartego 6,5 miliarda dolarów projektu Hai Long Offshore Wind Power Project w Tajwanie. Projekt zakłada budowę 73 dużych turbin wiatrowych zlokalizowanych w odległości 45-70 kilometrów od wybrzeża Changhua County na zachodnim wybrzeżu Tajwanu.
Hai Long Offshore Wind Power Project jest rozwijany jako joint venture pomiędzy Northland (60%) i Mitsui (40%) i jest pierwszym morskim projektem wiatrowym Northland w Azji i piątym w ogóle. Projekt podzielony jest na trzy sekcje: HL2A, HL2B i HL3, o łącznej mocy 1,022 MW, wystarczającej do zasilenia 1 miliona gospodarstw domowych na Tajwanie.
Energia będzie dostarczana na podstawie długoterminowych umów zakupu energii, w tym 20-letniej umowy PPA z Taiwan Power Company dla HL2A i drugim prywatnym użytkownikiem energii na Tajwanie w ramach 30-letniej umowy PPA dla HL2B i HL3. Rozpoczęcie działalności projektu planowane jest na koniec 2025 r., a osiągnięcie pełnej mocy w 2027 r.
Finansowanie zostanie zapewnione przez różne instytucje międzynarodowe, w tym agencje kredytów eksportowych i instytucje finansowe z całego świata. Northland twierdzi, że zabezpieczył wszystkie niezbędne fundusze kapitałowe dla projektu. Kwota inwestycji, pożyczki i gwarancji Mitsui wyniesie około 175 mld USD (260 mld JPY). Northland ogłosił już zamknięcie linii kredytowej w wysokości 3,7 mld USD (5 mld CAD) dla projektu.
Tajwan zamierza zainstalować 40-55 gigawatów (GW) morskiej energii wiatrowej, w tym 15 GW do 2035 r., w ramach ambicji osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. i zwiększenia niezależności energetycznej.
Fot. Depositphotos
W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej
Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych
Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG
Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku
OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?
PSEW przygotował pięciopak rozwiązań dla lepszego wykorzystania potencjału wiatru na morzu