• <

Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

kw

22.09.2023 12:27 Źródło: Vattenfall
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

Partnerzy portalu

W ramach nowego projektu na farmie wiatrowej Aberdeen Bay Offshore Wind Farm, zostanie przetestowana innowacyjna technologia w celu dokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Przełomowa technologia sztucznej inteligencji, opracowana przez norweską firmę Spoora, będzie kluczowym narzędziem w śledzeniu trójwymiarowych tras lotu ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie łopat turbin. Dzięki tej technologii możliwe będzie zbieranie cennych informacji na temat zachowań ptaków w trakcie lotu oraz potencjalne wykrywanie kolizji.

Dokładne dokumentowanie zachowań ptaków, zwłaszcza ich unikania turbin, jest niezbędne do stworzenia bardziej realistycznego modelu ryzyka kolizji. Te informacje pomogą w planowaniu przyszłych farm wiatrowych na morzu.

Jesper Kyed Larsen, ekspert ds. nauk biologicznych w firmie Vattenfall, podkreśla znaczenie tego projektu:

- Ten ekscytujący projekt, oparty na współpracy, jest pierwszym tego rodzaju, mającym na celu potwierdzenie skuteczności kamery 3D w śledzeniu ptaków morskich w bezpośrednim sąsiedztwie morskich turbin wiatrowych. Dobrze udokumentowane dane są kluczem do stworzenia solidnej bazy dowodowej, która jest niezbędna do ochrony ptaków morskich oraz planowania przyszłych farm wiatrowych na morzu, które odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wcześniejsze badania, opublikowane na początku roku, wykorzystały połączenie technologii radarowej i kamery do monitorowania zachowania ptaków morskich na farmie wiatrowej. Pomimo dwuletniego badania, nie odnotowano żadnych kolizji ani incydentów potencjalnie niebezpiecznych. Jednak nowe badanie idzie krok dalej, umożliwiając dokumentowanie zachowań ptaków w trzech wymiarach w bardzo bliskim sąsiedztwie turbin.

W trakcie projektu utworzono panel doradczy, który skupia ekspertów z różnych dziedzin, w tym Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Marine Scotland Science, NatureScot oraz Wspólnego Komitetu Ochrony Przyrody. Ich wiedza i doświadczenie stanowią cenny wkład w projekt.

Aonghais Cook, główny ekolog ds. energii odnawialnej w British Trust for Ornithology, wyraża entuzjazm związanym z projektem:

- Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z firmą Spoora i Vattenfall nad tym projektem. Zbieranie wysokiej jakości danych jest kluczowe, abyśmy mogli budować inwestycje, takie jak morskie farmy wiatrowe, które pomagają w minimalizacji wpływu zmian klimatycznych, jednocześnie chroniąc ptaki morskie o znaczeniu międzynarodowym. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że wiele gatunków ptaków morskich zmniejsza się w wyniku zmian klimatycznych i innych zagrożeń, takich jak wysoce zjadliwa grypa ptaków."

Projekt już osiągnął znaczący postęp dzięki gromadzeniu danych na temat przelotów ptaków morskich i udanym przetestowaniu technologii zarówno na morzu, przy obecności obserwatora, jak i na lądzie, z wykorzystaniem dronów. Ostateczne wyniki projektu można spodziewać się na początku przyszłego roku.

Fot. Depositphotos

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.