• <

Wynik wyszukiwania - "ptaki" - Wiadomości

Aukcja charytatywna z okazji Dnia Bałtyku

Fundacja MARE wraz z kolektywem We Roam Poland i magazynem RoastedMag, przedstawiają nową odsłonę inicjatywy Save Wave mającej na celu wsparcie działań na rzecz ochrony mórz i oceanów. Z okazji Dnia Bałtyku w ramach aukcji charytatywnej zlicytowana zostanie limitowana deska surfingowa projektu Łukasza Lesiuka.
22.03.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Walentynkowe odkrycie w Żurawiu! Archeolodzy natrafili na miłosny artefakt ze średniowiecza

Odlana z cyny plakietka miłosna w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „AMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”. Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania
13.02.2024

Marynarze z okrętu pomagają pingwinom. W tle walka z ptasią grypą

Załoga patrolowca Royal Navy, HMS Protector, brała udział w działaniach na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na kolonię pingwinów. Jednocześnie jednostka prowadziła prace badawcze w rejonie subantarktycznym.
05.02.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
09.01.2024

Potężne fale nawiedzają wybrzeże Kalifornii. Występują powodzie i trwają ewakuacje ludności

W wybrzeże Kalifornii uderzyły potężne fale. Zagrożenie powodzią spowodowało, że w niektórych rejonach władze wydały w sobotę nakaz ewakuacji. W innych ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z daleka od plaż i przybrzeżnych dróg.
31.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Wypadek promu koło Szwecji. Wyciek paliwa zagraża środowisku

Prom Marco Polo zanim w niedzielę osiadł na mieliźnie u wybrzeży Karlshamn w południowo-wschodniej Szwecji, wcześniej zaczepił o dno. Wyciekające paliwo zagraża środowisku - poinformowała w poniedziałek szwedzka Straż Przybrzeżna.
23.10.2023

Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

W ramach nowego projektu na farmie wiatrowej Aberdeen Bay Offshore Wind Farm, zostanie przetestowana innowacyjna technologia w celu dokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Przełomowa technologia sztucznej inteligencji, opracowana przez norweską firmę Spoora, będzie kluczowym narzędziem w śledzeniu trójwymiarowych tras lotu ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie łopat turbin.
22.09.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
21.07.2023

Ptaki drapieżne na etacie w Porcie Gdańsk. Mają bardzo ważne zadanie

Stefan ma 5 lat i pracuje „na etacie” w terminalu zbożowym GBT. To myszołowiec towarzyski, ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, w języku sokolniczym potocznie zwany harrisem. To gatunek zamieszkujący głównie Amerykę Środkową. Lubuje się w terenach zurbanizowanych, przemysłowych. I właśnie ze względu na swoją wyjątkową umiejętność socjalizacji jest bardzo ceniony w sokolnictwie.
11.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Wielki rekin megalodon był stałocieplny

Megalodon, największa ryba drapieżna, był stałocieplny – wynika z badań, które opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
29.06.2023

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.
03.06.2023

Kolejne podgorzałki wypuszczono na Stawy Milickie w ramach akcji odtwarzania populacji tego gatunku

“Projekt podgorzałka” – to wspólna akcja ZOO Wrocław i Uniwersytetu Wrocławskiego, której celem jest zwiększenie liczebności tego zagrożonego gatunku kaczki na Dolnym Śląsku. W tym tygodniu kolejnych 15 osobników zostało wypuszczonych na Stawy Milickie.
12.05.2023

Martwe mewy śmieszki na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę

Od 2 do 4 maja z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. Przyczyną śmierci mew okazała się ptasia grypa.
05.05.2023

I Konferencja Wiatrowa - Energetyka wiatrowa i ptaki

Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom zaprasza na I Konferencję Wiatrową, w całości poświęconą oddziaływaniu lądowych i morskich farm wiatrowych na ptaki.
28.04.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
10.04.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Ørsted stworzy sztuczne gniazda dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych

Duński deweloper OZE Ørsted rozpoczął budowę sztucznych gniazd dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii – informują branżowe media.
03.02.2023

Zbliża się VI Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie

Forum Operatorów Farm Wiatrowych to wydarzenie branżowe skierowane do operatorów farm wiatrowych oraz całej branży wiatrowej, która zaangażowana jest w procesy obsługi technicznej i eksploatacji farm wiatrowych. Tegoroczna, VI już edycja świadczy o rosnącej potrzebie poruszania wątków praktycznych i technologicznych, których z każdym rokiem przybywa.
24.01.2023

Rekordzista w samotnym dryfowaniu na morzu pił ptasią krew i zabił rekina dzbanem

Tego rekordu lepiej nie pobijać, jak sam przyznał Poon Lim, chiński marynarz, który przeżył samotnie 133 dni na tratwie na morzu, pijąc ptasią krew i pożywiając się rekinem, którego zabił dzbanem z wodą.
29.12.2022

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Port Gdańsk rajem dla rybitw i mew śmieszek

Przenosiny kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę” zakończone sukcesem. Ptaki zadomowiły się już na dobre na falochronie wschodnim w Porcie Północnym, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.
16.11.2022

OCEaN apeluje o holistyczne podejście do rozwoju offshore wind

Rząd brytyjski tak jak pozostałe kraje europejskiej wyznaczył sobie ambitne cele dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych, co jest niezbędne do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak przestarzałe, oderwane od rzeczywistości podejście do rozwoju morskiego przyczynia się do rosnącej presji i złego stanu mórz – wskazują członkowie branżowego stowarzyszenia Offshore Coalition for Energy and Nature – OCEaN.
03.11.2022

3Bird podsumowuje morskie badania ptaków

27 października firma 3BIRD K. Gajko J. Ksepko Spółka Jawna organizuje konferencję online podsumowującą projekt: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi: Morskie badania ptaków migrujących z użyciem stabilizowanego radaru ornitologicznego”.
25.10.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.
24.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
04.09.2022

Niezwykły pasażer statku przy BCT w Gdyni. Papuga uciekła z domu i chciała zostać marynarzem

Załoga statku towarowego, który cumował przy Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni, odkryła na swoim pokładzie pasażera na gapę - ciemnoszarą papugę. Wezwana na miejsce straż miejska zabrała zwierzę na komisariat i dotarła do właścicielki
23.08.2022

24 tony śniętych ryb wydobyte z Odry w lubuskim

W woj. lubuskim ze śniętych ryb został oczyszczony około 150-kilometrowy odcinek Odry. Z rzeki wydobyto około 24 ton śniętych ryb, a do oczyszczenia zostało jeszcze około 50 km – poinformował w środę wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej. Śluza kanału żeglugowego jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.
15.07.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

Wpływ morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie, wraz z innymi działaniami człowieka, wciąż nie jest dobrze znany. Tej sprawie przyjrzą się brytyjscy naukowcy w ramach programu badawczego Ecological Consequences of Offshore Wind (ECOWind).
22.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

[WIDEO] Port Gdańsk: „bałwanki” zachęcają rybitwy do osiedlenia się na wyspie

Port Gdańsk poinformował, że na jednym z falochronów utworzona zostanie specjalna ptasia wyspa.
25.04.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

Ogłoszono konkurs na koncepcję zagospodarowania promenady do mola w Brzeźnie

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania, którego tematem będzie przedstawienie pomysłu na przebudowę i rewaloryzację promenady prowadzącej do mola w Gdańsku-Brzeźnie. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna, a przede wszystkim możliwość urzeczywistnienia swojego pomysłu. Zostanie on bowiem zaproszony do negocjacji w postępowaniu na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu według swojej koncepcji.
05.02.2022

Do zasypu grobli sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym zostanie użyte milion ton piasku

Do zasypu grobli sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym zostanie użyte milion ton piasku - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni. Powstająca od zera wyspa jest elementem budowy nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.
08.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej.
16.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
03.10.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

Na terenie farmy morskiej Sofia zostanie zastosowana nowatorska technika monitorowania ptaków

Sofia będzie pierwszą brytyjską morską farmą wiatrową, w której do badań ornitologicznych przed rozpoczęciem budowy wykorzystany zostanie jeden samolot wykonujący zarówno pomiary z wykorzystaniem technologii LiDAR (Light Detection and Ranging), jak i tradycyjne cyfrowe pomiary lotnicze.
04.09.2021

Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.
14.08.2021

XXII "Jazda rowerem po desce". Wystartowało 61 uczestników [ZDJĘCIA]

W Marinie Solnej w Kołobrzegu, w sobotę (7 sierpnia) w odbyła się XXII edycja zawodów „Jazda rowerem po desce na wodzie".
10.08.2021

Nowoczesny kosz Seabin pojawił się w gdyńskiej marinie

Tuż przed wakacjami gdyńska marina zyskała nowoczesny kosz morski Seabin, który ma za zadanie zbierać pływające w wodzie śmieci. Oznacza to setki kilogramów mniej zanieczyszczeń w Bałtyku. To czwarte tego typu urządzenie w kraju.
22.06.2021

Sri Lanka. "The Guardian": katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

Sri Lanka stoi w obliczu najgorszej katastrofy ekologicznej w swojej historii po tym, jak na przewożącym chemikalia kontenerowcu X-Press Pearl wybuchł pożar. Okoliczne plaże pokryte są mikrodrobinami plastiku, morze na brzeg wyrzuca martwe zwierzęta - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
31.05.2021

Niemcy: Barka Fortuna z pozwoleniem na wznowienie prac przy NS2 na wodach niemieckich

Rosyjska barka Fortuna otrzymała pozwolenie na kontynuowanie prac na Morzu Bałtyckim przy gazociągu Nord Stream 2; obecnie jednostka ta jest eksploatowana na wodach niemieckich zgodnie z dostępnymi pozwoleniami - poinformowała agencję dpa spółka Nord Stream 2 AG.
24.05.2021

MEWO i DHI wspierają projekty morskich farm wiatrowych dbając o ochronę życia morskiego

Przyspieszenie zatwierdzania projektów morskich farm wiatrowych w rejonie polskiego wybrzeża, jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych modeli dla hałasu podwodnego i siedlisk.
23.05.2021

Agencja Morska zezwoliła na dalszą budowę Nord Stream 2 na niemieckich wodach

Gazociąg Nord Stream 2 może zostać położony w maju na dnie morza na odcinku dwóch kilometrów na wodach niemieckich. Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) w Hamburgu nakazała w poniedziałek natychmiastowe wykonanie kontrowersyjnego pozwolenia wydanego 14 stycznia.
17.05.2021

Szwecja: Władze ostrzegają gapiów przed wybuchem martwego wieloryba

Władze szwedzkiej gminy Moerbylanga ostrzegają gapiów, aby nie zbliżali się do martwego humbaka, który został znaleziony u wybrzeży wyspy Olandia. Wieloryb może w każdej chwili eksplodować.
28.04.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Pomorskie: Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką

Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką od początku lutego. U padłych zwierząt wykryto wirusa ptasiej grypy.
03.03.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Jak pandemiczny rok wpłynął na środowisko morskie?

Bałtyckie plaże przeżywały w tym roku niespotykane oblężenie. Z powodu pandemii, która zamknęła nas w kraju, przypomnieliśmy sobie, jak piękne jest polskie wybrzeże. Jak ten niespotykany rok wpłynął na środowisko morskie?
15.02.2021

Zmiany klimatu przesuwają granice zimowania morskiej kaczki

Jak ptaki wodne reagują na zmiany klimatu? Jeden z gatunków - kaczka morska ogorzałka - zmienia zimowy zasięg w Europie: przesuwa go na północ i na wschód. W ostatnich 30 latach ptaków tych ubyło w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii; przybyło m.in. w Szwecji, Niemczech i Polsce.
29.01.2021

Styczeń na placu budowy pogłębiania toru wodnego Szczecin - Świnoujście

„Modernizacja toru wodnego Świnoujście –Szczecin do głębokości 12,5 m” Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach projektu
27.01.2021

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków

Kosztem ponad 1,2 mln zł na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków. Ma pomóc przede wszystkim rybitwom rzecznym, których gniazda były dotąd często zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy w zbiorniku przybywa wody.
07.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Kaczki morskie częściej zimują w Polsce

W ostatnich dekadach zmieniły się zwyczaje migracyjne kaczek morskich - ogorzałek. Ptaki te coraz częściej zimują w Niemczech, Polsce, Szwecji i Estonii, a coraz rzadziej - w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji - wynikło z badań MiIZ PAN. Naukowcy tłumaczą te zmiany zachowań ociepleniem klimatu.
03.12.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Wielki żarłacz tygrysi podniósł adrenalinę nurkom na Malediwach [wideo]

Zwabiona przynętą 4,5-metrowa samica rekina w bardzo efektowny sposób podniosła adrenalinę grupie nurków na Malediwach.
18.11.2020

Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo)

Ocean Refresh to pomysł Bernardo Pedroso. Startup zajmujący się zrównoważonym rozwojem powstał w 2019 roku, a jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem w naszych oceanach. Historia projektu rozpoczęła się od ekologicznych klapek, a najnowszym przedsięwzięciem są trampki stworzone z oceanicznych śmieci.
17.11.2020

Zużyte maseczki i rękawiczki już na co trzeciej plaży

Zużyte maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej znaleziono na 30 proc. brytyjskich plaż, które objęte były tegoroczną edycją akcji sprzątania plaż - poinformowała charytatywna organizacja Marine Conservation Society.
07.11.2020

Konsumenci „głosują widelcami” – nowa fala aktywizmu na rzecz ochrony zasobów morskich

Polscy konsumenci coraz częściej „głosują widelcami”, wybierając ryby i owoce morza ze zrównoważonych źródeł, a troska o nasz ocean napędza nową falę aktywizmu konsumenckiego. Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję GlobeScan pokazują, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosły obawy Polaków o środowisko, ale także ich chęć do działania na rzecz ochrony zasobów morskich.
05.11.2020

Niewidzialny zabójca grasuje w oceanach [wideo]

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary. Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi - 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie m
04.11.2020

Rekiny kluczem do uratowania planety?

Według nowych badań rekiny, tuńczyki i makrele mogą być kluczem do uratowania planety. Naukowcy twierdzą, że duże ryby pochłaniają dwutlenek węgla, pomagając w magazynowaniu gazów cieplarnianych na dnie oceanu. Regulują ilość, która pozostaje w atmosferze, pochłaniając ogromne ilości globalnych emisji. Międzynarodowy zespół pokazał, że duża liczba tych stworzeń w morzu zahamuje globalne ocieplenie.
02.11.2020

Plastik znaleziony w obszarach lęgowych ptaków morskich ostrzega o rosnącym zanieczyszczeniu Pacyfiku

Plastik zebrany z odległych obszarów gniazdowania ptaków morskich na południowym Oceanie Spokojnym budzi obawy co do spożywania przez morskie stworzenia tworzyw sztucznych, ponieważ przewiduje się, że do 2050 r. dotknie to większość gatunków ptaków morskich.
15.10.2020

Zagłosuj na nazwę nowych wysp!

Rozpoczynamy drugi etap konkursu na nazwy nowych sztucznych wysp powstałych na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim. W głosowaniu internetowym każdy będzie mógł oddać głos na jedną z pięciu finałowych propozycji przewidzianych dla każdej z wysp. Głosowanie internetowe potrwa od 7 do 20 września 2020 roku.
07.09.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

Ryby są na wymarciu!

Od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76%, w tym w Europie aż o 93%! Są to wyniki pierwszej w historii globalnej oceny stanu ich populacji. Ten drastyczny spadek jest bezpośrednim skutkiem zniszczenia swobodnie płynących rzek, min. z powodu budowy zapór.
05.08.2020

Lipiec na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej na nasadach falochronów zachodniego i wschodniego zakończono montaż specjalistycznych kleszczy i ściągów. Na zasadniczej części falochronu zachodniego rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej. W rejonie nabrzeża południowego toczą się roboty pogłębiarskie. Intensywne prace trwają w miejscu przyszłego kanału żeglugowego.
29.07.2020

Rekiny i płaszczki - poznaj 5 sposobów, w jakie pomagają planecie, innym zwierzętom i ludziom

Zarówno rekiny, jak i płaszczki to jedne z najbardziej tajemniczych i niezrozumianych zwierząt morskich. W Światowy Dzień Rekinów pokazujemy 5 sposobów, w jakie ryby te pomagają światu - od walki ze zmianą klimatu, przez dzielenie się pożywieniem ze swoimi sąsiadami, aż po uprawianie fitoplanktonu. A to nie wszystko!
21.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Katastrofalne w skutkach przypadki chorobowe u ssaków morskich spowodowane głównie przez wirusy

Gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie zaczynają naprawdę rozumieć, w jaki sposób choroby zakaźne mogą dewastować życie. Ale ogniska choroby nie ograniczają się tylko do ludzi lub życia na lądzie.
19.06.2020

Mina w Gdyni usunięta!

W Gdyni zakończyła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Działania prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
16.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Choinka z piasku, liczenie ptaków i parady statków – nietypowe święta w USA

Święta Bożego Narodzenia w USA to nie tylko spotkania z rodziną i rozpakowywanie prezentów. Amerykanom nie brakuje fantazji - w grudniu tłumy gromadzą wyścigi w brzydkich swetrach czy parady statków. Święta można spędzić też licząc ptaki czy budując choinkę z piasku.
24.12.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku.
19.08.2019

Latające machiny opanują Gdynię

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce cz
31.07.2019

WWF: Na ratunek sieweczkom

Sezon wakacyjny w pełni. Chętnie korzystamy z uroków wypoczynku na bałtyckich plażach. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumów turystów toczy się dzikie życie.
29.07.2019

Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach

Przełowienie zagraża ekosystemom morskim i zamieszkującym je gatunkom. Problemem jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów, m. in. zgubionymi podczas połowów sieciami rybackimi, tzw. sieciami widmo. Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach. W związku z tym WWF Polska i Mowi łączą siły, żeby ratować Bałtyk – promują zrównoważoną produkcję i konsumpcję ryb i owoców morza oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza sieciami widmo. W ramach akcji przez całe wakacje po wybrzeżu Morza Bałtyckiego będz
18.07.2019

Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska

Na kąpieliskach Stogi i Sobieszewo ratownicy wywiesić musieli dziś (15 lipca) czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli, po tym jak Sanepid podjął decyzję o ich zamknięciu z powodu zakwitu sinic.
15.07.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

W Zatoce Halleya utonęły tysiące piskląt; kolejne już się tam nie wykluwają

W drugiej co do wielkości na świecie kolonii pingwinów cesarskich w Zatoce Halleya od trzech lat prawie nie pojawiają się pisklęta. To skutek związanego z ociepleniem klimatu rozpadu lodu morskiego, w wyniku którego zginęły tysiące piskląt – informuje pismo „Antarctic Science”.
26.04.2019

Rusza wieloletni projekt poświęcony mewom i rybitwom

Rozpoczyna się czteroletni projekt ornitologiczny poświęcony ochronie siedlisk lęgowych i żerowisk rybitw i mew. Ornitolodzy będą m.in. badać życie i zwyczaje tych ptaków z wykorzystaniem nadajników i fotopułapek. Usypią też sztuczne wyspy dla obu gatunków.
04.04.2019

PE za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek do 2021 r.

Parlament Europejski zatwierdził w środę wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.
28.03.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Wyspa w chmurach (wideo)

Idealne i bardzo malownicze miejsce dla marzycieli. Litla Dimun leżąca w archipelagu Wysp Owczych ma mniej niż 100 hektarów i zamieszkują ją jedynie owce. Spośród innych wysp wyróżnia ją puszysty kapelusz złożony z chmur.
17.02.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Na warsztat biorą żurawie

Tym razem rzeźbiarz Stanisław Motyka zaprasza mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem mają być szczecińskie żurawie portowe.
07.02.2019

Odpowiedzialna konsumpcja ryb czy puste talerze?

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90% zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
25.01.2019

Prawie 25 ton wyłowionych sieci - projekt Marelitt Baltic w walce z sieciami widmo (wideo)

Projekt Marelitt Baltic, który rozpoczął się w 2016 roku, wkracza w decydująca fazę, dlatego też prace prowadzone przez Fundację WWF Polska oraz partnerów projektu ze Szwecji, Niemiec oraz Estonii są coraz bardziej intensywne.
22.01.2019

Zobacz, ile śmieci pływa w Bałtyku (wideo)

Ostatni sztorm przyniósł nie tylko cofkę i milionowe straty, ale także wyrzucił mnóstwo pływających w Morzu Bałtyckim śmieci. Na nagraniu zarejestrowanym przez spacerowiczkę, można zobaczyć plażę w Jantarze tuż po morskiej burzy. Widok nie napawa optymizmem.
12.01.2019

BIG InfoMonitor: co dziewiąty przetwórca ryb jest niesolidnym kontrahentem

Firmy zajmujące się hodowlą i przetwórstwem ryb częściej opóźniają rozliczenia wobec kontrahentów niż zdarza się to w całej gospodarce; szczególnie niesolidni są przetwórcy, wśród których zawodzi co dziewiąty, a ich łączne zaległości przekraczają 45 mln zł. – wynika z analizy BIG InfoMonitor.
21.12.2018

Morski żółw miał przywiązaną plastikową butelkę. Nie mógł się ruszać (wideo)

Na Malcie turyści uratowali morskiego żółwia. Zwierzę miało przywiązaną plastikową butelkę i nie mogło się poruszać. Gdyby nie pomoc mężczyzny, gad najpewniej by nie przeżył.
14.12.2018

Odpowiedzialna konsumpcja ryb i owoców morza

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90%[1] zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
22.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

Cameron i Kerry apelują o zwiększenie ochrony oceanów

Były brytyjski premier David Cameron i były amerykański sekretarz stanu John Kerry zaapelowali w poniedziałek do światowych przywódców o rozszerzenie programu ochrony oceanów, wskazując na zagrożenie wynikające m.in. z zanieczyszczenia wód i zmian klimatu.
30.10.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Nawigator XXI zakończył swój rejs

Między 20 a 31 sierpnia Nawigator XXI brał udział w kolejnym rejsie w ramach projektu Marelitt Baltic. Celem rejsu było wyłowienie sieci, które zalegały na wrakach wcześniej zweryfikowanych przez zespół projektowy z Akademii Morskiej w Szczecinie na podstawie wiadomości uzyskanych od rybaków, z własnych danych oraz przez dokonanie pomiarów sonarem bocznym. Mimo zmiennych warunków pogodowych (silny wiatr i dość wysoka fala) w całej akcji z wyłowionych około 1,5 tony „sieci widm”.
06.09.2018

Nawigator XXI na Bałtyku łowi sieci widma

Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.
29.08.2018

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.
22.08.2018

MGMiŻŚ: budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ruszy w ostatnim kwartale roku

W ostatnim kwartale 2018 r. po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków rozpocznie się budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną - poinformowało PAP w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
20.08.2018

Szybka pomoc Norwegów dla polskiego statku badawczego

Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek Instytutu Oceanologii PAN r/v OCEANIA we wtorek trafił na unoszącą się pod powierzchnią wody niewidoczną dla nawigatorów zerwaną sieć trałową – tzw. „ghost net”. Nawinęła się onana śrubę statku i całkowicie unieruchomiła system napędowy, powodując niekontrolowany dryf jednostki oraz zagrażając bezpieczeństwu załogi.
16.08.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Urząd Morski musi uzupełnić informacje w dokumentacji dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Wyjaśnienia mają dotyczyć m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszaru chronione - podała RDOŚ w Olsztynie.
03.08.2018

Pomorskie: Większość kąpielisk nad otwartym morzem zamknięto z powodu sinic

Po zakwicie sinic w czwartek zamknięta jest większość kąpielisk nad otwartym morzem w woj. pomorskim. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna: kąpieliska mogą zostać otwarte jeszcze tego samego dnia, a inne, jeśli pojawią się sinice, będą zamykane.
19.07.2018

Ornitolodzy przywrócili kolonie lęgowe rybitwy rzecznej na zbiorniku Jeziorsko

Ornitolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego w ostatnich latach przywrócili kolonie lęgowe rybitwy rzecznej na zbiorniku Jeziorsko. Obecnie liczy ona ponad 200 par lęgowych, a naukowcy badają jak wygląda życie ptaków w takich skupiskach.
27.06.2018

Wody Polskie: majowy zrzut wody z zapory we Włocławku - zgodny z prawem

Zrzut wody, do którego doszło pod koniec maja ze stopnia wodnego we Włocławku był uzasadniony i zgodny ze wszystkimi przepisami obowiązującymi dla tej instalacji - informują na stronie internetowej Wody Polskie.
25.06.2018

Prezes Wód Polskich: wyślę kontrolę do Włocławka ws. sobotniego zrzutu wody

W najbliższym czasie wyślę kontrolę do Włocławka, by sprawdzić procedurę zrzutu wody i wykluczyć ewentualne błędy - powiedział prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Dodał, że wyniki kontroli powinny być znane w ciągu dwu tygodni. Spółka zapewnia, że zrzut odbył się zgodnie z procedurami.
28.05.2018

Konferencja o stanie zasobów ryb i środowisku Morza Bałtyckiego

W siedzibie Politechniki Koszalińskiej 17 maja odbyła się, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Konferencja „Stan zasobów ryb i środowiska Morza Bałtyckiego”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska rybackiego: armatorzy, przedstawiciele branży producentów rybnych, a także organizacje ekologiczne oraz członkowie Zespołu do spraw Rybołówstwa Bałtyckiego, działającego przy ministrze ds. rybołówstwa.
24.05.2018

Jemen/Premier: Koniec kryzysu wokół Sokotry

Premier Jemenu Ahmad Obajd bin Daghr ogłosił w poniedziałek koniec kryzysu na Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie na początku maja Zjednoczone Emiraty Arabskie rozmieściły swoich żołnierzy.
14.05.2018

Fundacja ClientEarth skarży w Finlandii zgodę na budowę Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w fińskim sądzie administracyjnym zgodę na budowę 374 km odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii. W skardze fundacja podnosi, że oddziaływanie na środowisko zostało źle zbadane.
12.05.2018

ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry

Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły, jakoby posuwały się za daleko w swych działaniach w Jemenie. ZEA ostatnio rozmieściły swych żołnierzy i zajęły lotnisko na jemeńskiej Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
07.05.2018

ZEA wysłały żołnierzy na Sokotrę; Jemen potępia okupację wyspy

Gubernator jemeńskiej Sokotry, wyspy na Oceanie Indyjskim, Haszim Saad al-Sakatri potępił naruszenie terytorialnej suwerenności kraju przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysłały swych żołnierzy na wyspę - podała w niedzielę jemeńska agencja Saba.
06.05.2018

Majówka na fali

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!
26.04.2018

Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek

WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic. Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie - w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już 311 mln ton.
23.04.2018

Times: spadek zanieczyszczenia mórz plastikowymi torebkami

Dziennik "The Times" poinformował w czwartek o znacznym spadku zanieczyszczenia mórz wokół Wielkiej Brytanii w wyniku wprowadzenia obowiązkowej opłaty 5 pensów za torebki foliowe. Od 2010 roku liczba wyławianych jednorazówek spadła o ponad połowę.
05.04.2018

Kiedy pingwiny zostaną same i dostaną kamerę... (wideo)

Kolejne niezwykłe nagranie prosto z Antarktydy. Tym razem Eddie Gault, naukowiec z Australian Antarctic Division, jednostki podlegającej Ministerstwu Środowiska i Energii Australii, zajmującej się badaniami pingwinów cesarskich, zostawił na lodzie kamerę. Urządzenie bardzo zaciekawiło te ptaki.
13.03.2018

Morskie przesądy

Każda grupa społeczna posiada swoje zwyczaje i przesądy. Nie inaczej jest z ludźmi morza. Marynarze od najdawniejszych czasów byli niemalże bezradni wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu człowiek, poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych. Wywierały one duży wpływ na mentalność ówczesnych ludzi morza – przeważnie niewykształconych, prostych, często naiwnych. Zrodzone dawniej przesądy, przetrwały jednak do czasów współczesnych. Czego dotyczą owe zabobony?
04.03.2018

Japonia: Ropa, która dotarła do dwóch wysepek, pochodzi z irańskiego tankowca (wideo)

Ropa, która dotarła do dwóch wysepek na południu Japonii, pochodzi najprawdopodobniej z irańskiego tankowca Sanchi, który zatonął 14 stycznia na Morzu Wschodniochińskim z ładunkiem miliona baryłek lekkiej ropy - podała w czwartek japońska straż przybrzeżna.
22.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.