• <

Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska

IB/gdansk.pl/PAP

15.07.2019 17:02 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska
Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska - GospodarkaMorska.pl

Na kąpieliskach Stogi i Sobieszewo ratownicy wywiesić musieli dziś (15 lipca) czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli, po tym jak Sanepid podjął decyzję o ich zamknięciu z powodu zakwitu sinic.

To dość nietypowe, że właśnie na Stogach i w Sobieszewie - bliżej otwartego morza, pojawiły się sinice, których zakwit rok w rok skutkuje zakazami wejścia do wody. Najczęściej występują na kąpieliskach położonych w głębi Zatoki Gdańskiej - w Brzeźnie  i Jelitkowie, i dalej w stronę Sopotu i Gdyni.

Jest jednak duża szansa, że zakaz szybko zostanie zniesiony - prognozowane są burze, którym najczęściej towarzyszy wiatr, być może odegna sinice z dala od  brzegu.

Bieżącą sytuację na kąpieliskach w Gdańsku śledzić można tutaj.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna WWF Polska, wiosenny i wczesnoletni zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym. Jednak – w opinii organizacji – skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa. Jak przypomina WWF, zakwit sinic sprawia, że woda staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę. – Może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor – wyjaśniają ekolodzy. Dodają, że zakwit sinic zależy od stężenia w wodzie składników organicznych – związków azotu i fosforu.

– Kiedy zdarza się za często i sinic jest bardzo dużo, może to prowadzić do zamierania życia w Morzu Bałtyckim. Rozkład obumarłych sinic pochłania dużo tlenu. To najczęściej z jego braku giną ryby i inne organizmy występujące w morzu – podaje WWF na swojej stronie internetowej. Jednocześnie dodaje, że szczególnie niebezpieczne są toksyczne gatunki sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki, a ponieważ wydzielają toksyny, szkodzą także ludziom. – Nawet po zakończeniu zakwitu sinic wytwarzane przez nie toksyny pozostają przez pewien czas w wodzie – dodają ekolodzy.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.