pc
Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły, jakoby posuwały się za daleko w swych działaniach w Jemenie. ZEA ostatnio rozmieściły swych żołnierzy i zajęły lotnisko na jemeńskiej Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W niedzielę resort spraw zagranicznych ZEA po raz pierwszy oficjalnie skomentował tę sprawę, przekonując, że jedynym celem obecności sił ZEA w Jemenie jest wspieranie uznawanego przez społeczność międzynarodową jemeńskiego rządu.
MSZ podkreśliło, że ZEA "nie ma żadnych innych interesów w Jemenie".
ZEA jest filarem dowodzonej przez Arabię Saudyjską koalicji, która walczy z rebeliantami Huti na północy Jemenu pod hasłem przywrócenia do władzy przebywającego na uchodźstwie prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.
Jednak ZEA w ciągu dwóch lat utworzyły swoją strefę wpływów na południu Jemenu, zakładając tam więzienia i tworząc milicje.
Ponadto w ostatnich dniach ZEA rozmieściły na oddalonej o ok. 350 km od jemeńskiego wybrzeża wyspie Sokotra ok. 300 żołnierzy, a także czołgi i artylerię, bez wcześniejszych konsultacji z jemeńskim rządem. Wyspa jest znana z unikatowego ekosystemu i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele roślin występuje tylko w tej części świata, np. drzewo smocze.
Gubernator Sokotry Haszim Saad al-Sakatri wezwał w sobotę organizacje międzynarodowe, zwłaszcza UNESCO, by wywiązały się ze swych obowiązków dotyczących ochrony światowego dziedzictwa na wyspie. Dodał, że siły ZEA wywożą z Sokotry rzadkie drzewa, ptaki i koralowce.
Agencja Associated Press pisze, że według mieszkańców Sokotry i działaczy przedstawiciele ZEA budują tam fabrykę i więzienie, werbują mieszkańców, tworzą nowe bojówki, wykupują ziemię i przygotowują tereny pod budowę. Niektórzy mieszkańcy i aktywiści obawiają się szkód dla środowiska na wyspie.
Przedstawiciel władz Jemenu powiedział AP, że siły ZEA przejęły kontrolę nad najważniejszymi obiektami na wyspie, w tym nad lotniskiem, portami, siedzibą władz i usunęły stamtąd jemeńskich żołnierzy. Uruchomiono też bezpośrednie loty między Abu Zabi a Sokotrą.
Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.
„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej
O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju
Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata
Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi
30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom
Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne