• <
BOTA_2023

ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry

pc

07.05.2018 14:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry

Partnerzy portalu

ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry - GospodarkaMorska.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły, jakoby posuwały się za daleko w swych działaniach w Jemenie. ZEA ostatnio rozmieściły swych żołnierzy i zajęły lotnisko na jemeńskiej Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W niedzielę resort spraw zagranicznych ZEA po raz pierwszy oficjalnie skomentował tę sprawę, przekonując, że jedynym celem obecności sił ZEA w Jemenie jest wspieranie uznawanego przez społeczność międzynarodową jemeńskiego rządu.

MSZ podkreśliło, że ZEA "nie ma żadnych innych interesów w Jemenie".

ZEA jest filarem dowodzonej przez Arabię Saudyjską koalicji, która walczy z rebeliantami Huti na północy Jemenu pod hasłem przywrócenia do władzy przebywającego na uchodźstwie prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

Jednak ZEA w ciągu dwóch lat utworzyły swoją strefę wpływów na południu Jemenu, zakładając tam więzienia i tworząc milicje.

Ponadto w ostatnich dniach ZEA rozmieściły na oddalonej o ok. 350 km od jemeńskiego wybrzeża wyspie Sokotra ok. 300 żołnierzy, a także czołgi i artylerię, bez wcześniejszych konsultacji z jemeńskim rządem. Wyspa jest znana z unikatowego ekosystemu i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele roślin występuje tylko w tej części świata, np. drzewo smocze.

Gubernator Sokotry Haszim Saad al-Sakatri wezwał w sobotę organizacje międzynarodowe, zwłaszcza UNESCO, by wywiązały się ze swych obowiązków dotyczących ochrony światowego dziedzictwa na wyspie. Dodał, że siły ZEA wywożą z Sokotry rzadkie drzewa, ptaki i koralowce.

Agencja Associated Press pisze, że według mieszkańców Sokotry i działaczy przedstawiciele ZEA budują tam fabrykę i więzienie, werbują mieszkańców, tworzą nowe bojówki, wykupują ziemię i przygotowują tereny pod budowę. Niektórzy mieszkańcy i aktywiści obawiają się szkód dla środowiska na wyspie.

Przedstawiciel władz Jemenu powiedział AP, że siły ZEA przejęły kontrolę nad najważniejszymi obiektami na wyspie, w tym nad lotniskiem, portami, siedzibą władz i usunęły stamtąd jemeńskich żołnierzy. Uruchomiono też bezpośrednie loty między Abu Zabi a Sokotrą.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.