• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nawigator XXI zakończył swój rejs

ew

06.09.2018 11:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nawigator XXI zakończył swój rejs - GospodarkaMorska.pl

Między 20 a 31 sierpnia Nawigator XXI brał udział w kolejnym rejsie w ramach projektu Marelitt Baltic. Celem rejsu było wyłowienie sieci, które zalegały na wrakach wcześniej zweryfikowanych przez zespół projektowy z Akademii Morskiej w Szczecinie na podstawie wiadomości uzyskanych od rybaków, z własnych danych oraz przez dokonanie pomiarów sonarem bocznym.  Mimo zmiennych warunków pogodowych (silny wiatr i dość wysoka fala) w całej akcji z wyłowionych około 1,5 tony „sieci widm”.

W rejsie udział wzięli nurkowie wyłonieni w ramach projektu oraz przedstawiciele partnera projektu WWF Polska. Co istotne - w prowadzonych na statku działaniach uczestniczyli również studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, odbywający praktyki na statku.

Wraki Memel i Sycylia są monitorowane przez jednostkę m/s Nawigator XXI od kilku lat. Podczas rejsu, po raz kolejny sprawdziliśmy, czy pojawiły się na nich nowe „sieci widma”. – Nowych sieci nie zarejestrowano. Usunięte zostały sieci, które według zespołu projektowego – kwalifikowały się do tego – tłumaczy Marcin Szymczak z Akademii  Morskiej w Szczecinie.

Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.

Celem Projektu MARELITT jest opracowanie prostych, efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, dostosowanych do różnych warunków geograficznych oraz znalezienie systemowego rozwiązania problemu środowiskowego związanego z zagubionym sprzętem połowowym.

Dziękujemy za wysłane grafiki.