ew
Między 20 a 31 sierpnia Nawigator XXI brał udział w kolejnym rejsie w ramach projektu Marelitt Baltic. Celem rejsu było wyłowienie sieci, które zalegały na wrakach wcześniej zweryfikowanych przez zespół projektowy z Akademii Morskiej w Szczecinie na podstawie wiadomości uzyskanych od rybaków, z własnych danych oraz przez dokonanie pomiarów sonarem bocznym. Mimo zmiennych warunków pogodowych (silny wiatr i dość wysoka fala) w całej akcji z wyłowionych około 1,5 tony „sieci widm”.
W rejsie udział wzięli nurkowie wyłonieni w ramach projektu oraz przedstawiciele partnera projektu WWF Polska. Co istotne - w prowadzonych na statku działaniach uczestniczyli również studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, odbywający praktyki na statku.
Wraki Memel i Sycylia są monitorowane przez jednostkę m/s Nawigator XXI od kilku lat. Podczas rejsu, po raz kolejny sprawdziliśmy, czy pojawiły się na nich nowe „sieci widma”. – Nowych sieci nie zarejestrowano. Usunięte zostały sieci, które według zespołu projektowego – kwalifikowały się do tego – tłumaczy Marcin Szymczak z Akademii Morskiej w Szczecinie.
Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.
Celem Projektu MARELITT jest opracowanie prostych, efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, dostosowanych do różnych warunków geograficznych oraz znalezienie systemowego rozwiązania problemu środowiskowego związanego z zagubionym sprzętem połowowym.
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej
Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały