• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wyspa w chmurach (wideo)

Strona główna Edukacja, praca Wyspa w chmurach (wideo)
Wyspa w chmurach (wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

17.02.2019 Źródło: własne

Idealne i bardzo malownicze miejsce dla marzycieli. Litla Dimun leżąca w archipelagu Wysp Owczych ma mniej niż 100 hektarów i zamieszkują ją jedynie owce. Spośród innych wysp wyróżnia ją puszysty kapelusz złożony z chmur.

Jest to jedyna bezludna wyspa archipelagu Wysp Owczych, będąca jednocześnie najmniejszą z nich pod względem zajmowanej powierzchni. Lítla oznacza Mała, Dímun zaś, według wielu, posiada w sobie celtycki przedrostek di, który oznaczać miał Dwa. Nazwę wyspy przetłumaczyć można by więc, jako Mniejsza z Dwóch, co odnosiłoby się do wyspy sąsiedniej Stóra Dímun (Większa z Dwóch).

Wyspa przypomina nieco ścięty stożek - z płaskiej powierzchni na szczycie w kierunku Oceanu opadają strome zbocza, w wielu miejscach niemal pionowe. Stoki owe utrudniają znacząco dotarcie na wypłaszczenie na szczycie, uczynić to można jedynie w kilku miejscach, zwykle przy pomocy specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Najwyższy punkt wyspy to Rávan, mierzący 414 m n.p.m.

Geografia wyspy sprawia, ze zazwyczaj jest oglądana przez ludzi ze statków przepływających obok, ale są też śmiałkowie, którzy korzystając z idealnej pogody, pragną znaleźć się "głową w chmurach". Na klify można się wspiąć wykorzystując liny właścicieli owiec.

Skąd niezwykły kapelusz unoszący się nad Litla Dimun? To wynik zjawiska znanego jako chmura soczewkowa. Altocumulus lenticularis, czyli stacjonarne chmury o charakterystycznym, talerzowatym kształcie występują na wysokości od ok. 3 do 18 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi. Jak wszystkie chmury -powstają one w wyniku kondensacji pary wodnej w kropelki wody i kryształki lodu, choć ich powstawanie uzależnione jest jeszcze od kilku dodatkowych czynników.

Chmury soczewkowe występują głównie w pobliżu masywów górskich, gdzie w wynoszonym nad wierzchołki gór schłodzonym powietrzu, powstaje na drodze kondensacji chmura. Powietrze opadając niżej ociepla się i chmura zanika, ponieważ cieplejsze powietrze może zgromadzić w sobie więcej pary wodnej niż zimne. Chmury soczewkowe utrzymują się więc jedynie na grzbietach tych przepływających przez bariery górskie mas powietrza.

Mimo, ze na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieruchome - ciągle zanikają w wyniku ocieplania się powietrza. Jednocześnie - są stale odbudowywane poprzez napływ zimnego powietrza ze strony gór.

Idealne warunki do obserwacji tego typu chmur panują wtedy, gdy ruch powietrza jest stabilny, a jego wilgotność nie waha się. Tak też dzieje się często na Litla Dimun.

Z wyspą wiąże się kilka ciekawych historii. W roku 1918 duński szkuner, przewożący sól Caspe został zrzucony na skały wybrzeża Lítla Dímun. Żaglowiec uległ całkowitemu zniszczeniu i zaczął tonąć. Szczęście miało jedynie sześciu członków załogi, którym udało wspiąć się po stromym zboczu wyspy. Na miejscu znaleźli niewielki budynek należący do właścicieli owiec. Na pomoc czekali aż 17 dni, przeżyli dzięki polowaniu na owce i ptaki a także dzięki znalezionym w domu zapałkom, lampie naftowej i kocom. Jeden z marynarzy osiadł później na Wyspach Owczych.

Stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku, miał miejsce projekt Silent Islands. Wzięło w nim udział 28 młodych ludzi z Grenlandii, Islandii, Norwegii i Wysp Owczych. Przez trzy dni byli odcięci od telewizora, laptopa czy telefonu komórkowego. Zostali wyposażeni jedynie w notes i ołówek aby zapisać wrażenia z pobytu na maleńkiej wyspie.

Jesienią roku 2010 na wyspie przez sztorm uwięzionych zostało trzydziestu ludzi, którzy próbowali zabrać stamtąd owce. Musieli przeczekać dzień nim mogli wyruszyć do domu.

Litla Dimun jest własnością 42 gospodarzy z Hvalby i Sandavík, którzy wykorzystują ją do wypasu owiec.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.