• <
escort_980x120_gif_2020

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

16.12.2021 07:02
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Partnerzy portalu

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru  - GospodarkaMorska.pl
Fot. 3Bird

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej. 

Ruchy statków są określane przy pomocy czujników, co pozwala na automatyczną regulację platformy za pomocą sterowanych komputerowo siłowników elektrycznych.

– W dopracowanym na nasze potrzeby urządzeniu i przy pomocy zintegrowanego autorskiego oprogramowania 3BROS, zminimalizowaliśmy wpływ ruchów wzdłużnych, poprzecznych statku na automatyczne wykrywanie przelotów ptaków przez system radarowy – tłumaczy Krzysztof Gajko, współwłaściciel, 3 Bird.

– To pozwoli nam poprawić jakość naszych danych dotyczących kierunku, trajektorii i wysokości lotów specyficznych dla gatunków ptaków migrujących w porach dziennych i nocnych. Będziemy mogli realizować dłuższe sesje badawcze w trudniejszych warunkach - przy stanach morza nawet do 4 stopnia w skali Douglasa. Naszą misją jest dążenie do uzyskania najlepszej jakości danych. Działamy, w imię zasady zrównoważonego rozwoju, na rzecz transformacji energetycznej w poszanowaniu środowiska naturalnego.

Platforma jest już w Polsce, ale to nie oznacza końca projektu. – Przed nami jeszcze sporo pracy – zapowiada. 

Testy platformy stabilizacyjnej odbyły się w norweskiej siedzibie STABLE As, partnera 3Bird. To tam nowe urządzenie zostało zweryfikowane. – Testy kontrolno-odbiorcze potwierdziły, że osiągnęliśmy planowane parametry – wyjaśnia Krzysztof Gajko.

I jak dodaje, dobra jakość pracy nie jest zaskoczeniem, ponieważ Stable As powstała w 2002 roku i posiada duże doświadczenie w projektowaniu różnego rodzaju stabilizowanych platform: od opracowywania technologii, po konstruowanie i testowanie. – Dziękujemy naszym partnerom z Norwegii za owocną współpracę – podsumowuje. 

Projekt korzysta z dotacji z Norwegii w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.