• <
BOTA_2023

Jemen/Premier: Koniec kryzysu wokół Sokotry

pc

14.05.2018 13:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Jemen/Premier: Koniec kryzysu wokół Sokotry

Partnerzy portalu

Jemen/Premier: Koniec kryzysu wokół Sokotry - GospodarkaMorska.pl

Premier Jemenu Ahmad Obajd bin Daghr ogłosił w poniedziałek koniec kryzysu na Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie na początku maja Zjednoczone Emiraty Arabskie rozmieściły swoich żołnierzy.

"Kryzys się zakończył" - oświadczył Daghr w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku, dodając, że ten temat "prawie podzielił" członków koalicji walczącej z rebeliantami Huti, która jest dowodzona przez Arabię Saudyjską.

Agencja prasowa Saba, kontrolowana przez rząd uznawany przez społeczność międzynarodową, podała, że w niedzielę wieczorem zawarto porozumienie z ZEA i Arabią Saudyjską w sprawie wycofania sił tych dwóch krajów z wyspy i powrotu sił jemeńskich na lotnisko i do portu na Sokotrze.

Według agencji postanowiono również "znormalizować sytuację na całej wyspie".

W niedzielę koalicja kierowana przez Rijad ogłosiła, że na wyspę dotarły siły saudyjskie, by wesprzeć jemeńskie siły rządowe w związku z napiętą sytuacją. Koalicja twierdziła, że rozmieszczenie saudyjskich żołnierzy nastąpiło we współpracy z rządem Jemenu.

ZEA jest filarem koalicji, która walczy z rebeliantami Huti na północy Jemenu pod hasłem przywrócenia do władzy przebywającego na uchodźstwie prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak w ostatnim czasie ZEA dystansowały się od Hadiego i utworzyły swoją strefę wpływów na południu Jemenu, zakładając tam więzienia i tworząc milicje.

Na początku maja ZEA rozmieściły na oddalonej o ok. 350 km od jemeńskiego wybrzeża Sokotrze swych żołnierzy, a także czołgi i artylerię, bez wcześniejszych konsultacji z jemeńskim rządem. Wyspa jest znana z unikatowego ekosystemu i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele roślin występuje tylko w tej części świata, np. drzewo smocze.

Obecność żołnierzy rozgniewała mieszkańców wyspy, którzy zapewniali, że na Sokotrze nie ma rebeliantów Huti - powiedziało agencji AFP źródło w jemeńskim rządzie. Lokalne władze Sokotry twierdziły, że siły ZEA wywoziły z wyspy rzadkie drzewa, ptaki i koralowce.

Agencja Associated Press pisała, że według mieszkańców Sokotry i działaczy przedstawiciele ZEA budują tam fabrykę i więzienie, werbują mieszkańców, tworzą nowe bojówki, wykupują ziemię i przygotowują tereny pod budowę. Przedstawiciel władz Jemenu powiedział AP, że siły ZEA przejęły kontrolę nad najważniejszymi obiektami na wyspie, w tym nad lotniskiem, portami, siedzibą władz i usunęły stamtąd jemeńskich żołnierzy. Uruchomiono też bezpośrednie loty między Abu Zabi a Sokotrą.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.