• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Majówka na fali

ew

26.04.2018 12:39 Źródło: Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Partnerzy portalu

Majówka na fali - GospodarkaMorska.pl

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!

Co mieszka w kropli wody? Czy w Polsce można hodować krewetki? Co słychać pod wodą, a czym oddychamy na plaży? To tylko niektóre z pytań, na które będzie można znaleźć odpowiedzi razem z naukowcami i studentami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Goście majówki, będą mieli okazję wcielić się w rolę hydrologów, geologów, mikrobiologów. Podejrzeć wraki statków i zbadać żyjątka mieszkające pośród ziaren piasku. A gdyby tak zajrzeć pod powierzchnię morza - co widać? I co słychać? Co jest niezbędne oceanografowi, aby wyruszyć w morską wyprawę badawczą? By poznać specjalny sprzęt używany przez badaczy, dzięki któremu odkrywają nieznany wodny świat obrazów i dźwięków, wystarczy odwiedzić EXPERYMENT.

Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.
Wyjątkowo długi weekend majowy, bo od soboty, 28 kwietnia do niedzieli, 6 maja EXPERYMENT będzie czynny codziennie (również w poniedziałek) od 10.00 do 19.00.

PROGRAM:


CODZIENNE OCEANOGRAFICZNE ATRAKCJE (w godzinach 12:00-17:00).
W strefie eksperymentów oraz na wystawie będzie można poznać między innymi:
piaski świata
- czy piasek na plaży w różnych stronach świata jest taki sam?
- nieznane gatunki ryb w Bałtyku
- co mieszka w kropli wody - mikroorganizmy pod lupą
- dźwięki pod wodą  - co można usłyszeć pod wodą? Jakie dźwięki wydają płynące statki, a jakie lodowce czy zwierzęta?
- wodę Bałtyku - co się w niej kryje?
- skład powietrza nad morzem -  czym oddychamy na plaży ?
- minerały - twarde, miękkie, ładne, brzydkie, ale czym są te kolorowe kamyki i skąd pochodzą?
- mejobentos - milimetrowe potworki pod lupą, wodne żyjątka, których nie widzimy.

Codziennie będzie można również posłuchać prezentacji wolontariuszek EVS Morze Czarne na talerzu (prezentacja w jęz. angielskim).

CODZIENNE WYKŁADY EKSPERTA (w godzinach 12:30 i 15:30).
28.04.2018  SOBOTA
"Mikroorganizmy = makroinformacja" - Informacja na temat głównych mieszkańców osadów powierzchniowych
Patrząc na środowisko wodne przeważnie zauważamy ryby, ptaki pływające po wodzie lub odciśniętą na środowisku obecność człowieka: śmieci zalegające na brzegu. Ale trudniej nam zauważyć niewielkie bezkręgowce, których wielkim światem może być nawet mała kałuża. Posłuchacie o tym, jak właśnie te niewielkie zwierzęta bardzo dużo opowiadają nam o świecie, w którym żyją, o jego jakości, toksyczności, bądź bardzo dobrej kondycji.

29.04.2018  NIEDZIELA
RAS krewetkę proszę! Pierwsza eksperymentalna hodowla krewetek w Polsce.
Różowe złoto na talerzu - o nowoczesnej hodowli ulubionych przez Europejczyków krewetek dowiecie się ze spotkania z pracownikami Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich ZEEOM IO UG. Obejrzycie żywe krewetki, porównacie ich gatunki i posłuchacie o pierwszej eksperymentalnej hodowli krewetek w Polsce! Dowiecie się również, czym jest akwakultura i co możemy w warunkach klimatu umiarkowanego hodować/uprawiać do jedzenia? Może skorupiaki, mięczaki, ryby? A może glony?

30.04.2018  PONIEDZIAŁEK
Co widać, co słychać na dnie morza?
Jakich urządzeń używa się do badania dna morskiego? Do jakiej głębokości będziemy "widzieli dno" wykorzystując te urządzenia i jak duży obszar morski możemy zbadać w ciągu jednego dnia? Posłuchacie naukowców, którzy wiedzą o tym wszystko!

01.05.2018  WTOREK
O co nie podejrzewalibyście małży?
Czy małże mają płeć? Czy mogą być większe od człowieka? A może zastanawialiście się kiedyś, ile może ważyć największa perła? Jak wyglądałyby morza bez małży? Wszystkiego o tych wodnych mięczakach posłuchacie podczas naszej prezentacji.

02.05.2018  ŚRODA
Ekstremalne Fale
Czy wiecie jak tworzą się fale morskie i gdzie powstają największe? Czym są fale ekstremalne i czy występują na Bałtyku? Jakie zagrożenia związane są z występowaniem ekstremalnych fal? Wszystkiego o falach dowiecie się od pracowników Pracowni Dynamiki Morza, Zakładu Oceanografii  Fizycznej.

03.05.2018  CZWARTEK
Wraki Bałtyku i zatopione środki bojowe
Wraki statków znajdujące się w morskich głębinach otacza aura tajemniczości. Wbrew pozorom są to miejsca pełne życia - są siedliskiem wielu organizmów morskich i miejscami chętnie odwiedzanymi przez nurków. Ale w głębinach Bałtyku możecie się również natknąć na niebezpieczeństwa - zatopione środki bojowe. Zapraszamy na podwodne filmy i opowieści o Morzu Bałtyckim.

04.05.2018  PIĄTEK
Dziwne i nieznane gatunki ryb występujące w Morzu Bałtyckim
Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza IO UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach żyjących w naszym morzu. Gatunki obce, rodzime,  inwazyjne - czy znacie znaczenie tych słów? Dowiedzcie się, jakie ryby "kąpią się" z nami najczęściej w płytkiej strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej!

05.05.2018  SOBOTA
Woda - kolebka życia
Czym jest życie? Odpowiemy na to, tylko z pozoru proste, pytanie podczas naszego wykładu. Dowiecie się, skąd może pochodzić, i dlaczego woda jest tak ważna, żeby mogło istnieć życie.

06.05.2018  NIEDZIELA
Czy wiesz czym oddychasz nad morzem?
W trakcie wykładu dowiecie się, czym są aerozole morskie i jak dostają się do atmosfery? Dlaczego nad morzem powietrze jest bardziej czyste niż w innych rejonach Polski? Dowiecie się także, w jakich sytuacjach meteorologicznych dochodzi w Trójmieście do wzrostu stężenia zanieczyszczeń w atmosferze i czy zagraża nam smog atmosferyczny. Porozmawiacie również o tym, czy warto chodzić na spacery nad morze i kiedy najlepiej to robić.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.