• <
escort_980x120_gif_2020

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

gm

23.11.2022 15:38 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Partnerzy portalu

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce - GospodarkaMorska.pl
Fot. poglądowe / Petr Sidorov / Unsplash

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Jak dodała rzeczniczka, funkcjonariusze natrafili na koralowce w trakcie kontroli pasażerów przylatujących z Egiptu. "18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu jednej z kobiet" – podkreśliła Chabowska.

Koralowce rafotwórcze (Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Jak zaznaczyła rzeczniczka, kobieta nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy i nie miała wymaganych zezwoleń na przywóz okazu CITES. "W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania" – podała Chabowska.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Jak przypomniała Chabowska, handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną, wśród nich były m.in. chronione ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierające w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.