• <

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

gm

07.06.2022 13:30
Strona główna Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?
Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów? - GospodarkaMorska.pl
Fot. organizatora

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przełowienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu. 

Potrzeba ochrony oceanów jest pilna jak nigdy dotąd. Wiedzą o tym Polacy. Nowe wyniki badania przeprowadzonego przez niezależną agencję GlobeScan wskazują, że aż 88 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem oceanów. Większość jednak uważa, że nasze wybory mogą mieć wpływ na zdrowie oceanów (64 proc.) i wierzy, że w ciągu najbliższych 20 lat uda nam się je uratować przed nieodwracalnymi szkodami ze strony człowieka (63 proc.).

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council), odpowiedzialna za najbardziej wiarygodny globalny program certyfikacji ryb i owoców morza, zachęca do wspólnej edukacji i przybliża konsumentom na całym świecie, jakie znaczenie dla ochrony oceanów ma zrównoważone rybołówstwo.  

Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania

Dlaczego banany są dobre dla oceanów? Jak zostawianie włączonych świateł pomaga w ochronie zagrożonych gatunków? Po co straszy się ptaki i czemu dobrze jest robić sobie wolne? Odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania można znaleźć na stronie: www.msc.org/pl/Ocean-MSC

Wirtualna podróży w głąb Oceanu MSC pozwala poznać niezwykłe i często zaskakujące rozwiązania, dzięki którym rybacy, posiadający certyfikat MSC, chronią zasoby ryb i ich siedliska dla przyszłych pokoleń.  

Morska edukacja przez zabawę

Specjalnie dla najmłodszych MSC przygotowało materiały edukacyjne dostępne online, które pomogą dzieciom lepiej zrozumieć podwodny świat. 

Dodatkowo w 13 ogrodach zoologicznych i placówkach edukacyjnych w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Oceanów staną piękne wystawy edukacyjne, zachęcające małych i dużych do wspólnego działania na rzecz ochrony oceanów. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami na Facebooku i Instagramie MSC Polska.

Wystawy można zobaczyć w:

Zoo Chorzów 

Zoo Gdańsk

Zoo Łódź 

Zoo Kraków 

Zoo Opole 

Zoo Zamość 

Zoo Warszawa 

Stare Zoo w Poznaniu 

Zoo i Fokarium Dolina Charlotty

Akwarium Morskie w Gdyni 

Hydropolis we Wrocławiu 

Słowiński Park Narodowy

Dziki Brzeg w Warszawie

To od Ciebie zależy czy, uda się dokonać zmian!

Każdy z nas – bez względu na miejsce zamieszkania czy profesję – może stać się częścią ruchu na rzecz Błękitnej Planety. Aby chronić ekosystemy morskie nie trzeba wielkich czynów: wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas codziennych zakupów wybierać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. 

Ten niebieski znak daje nam gwarancję, że ryby i owoce morza pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, a połowy w mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem.  

– Dzięki certyfikatowi MSC, możemy z łatwością dokonywać odpowiedzialnych decyzji przy zakupie dzikich ryb i owoców morza. W ten sposób nie tylko dokonujemy świadomego, dobrego dla mórz i oceanów wyboru, ale także wspieramy rybaków, którzy poławiają w sposób odpowiedzialny oraz całą branże rybną, która wykonała pracę w celu uzyskania certyfikacji – podkreśla Anna Dębicka, Dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.