• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Oceanograf UG wyruszył w rejs do Hiszpanii [ZDJĘCIA]

gm

26.05.2022 14:22 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Oceanograf UG wyruszył w rejs do Hiszpanii [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Oceanograf UG wyruszył w rejs do Hiszpanii [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Uniwersytet Gdański

R/V Oceanograf wyruszył w 23 dniowy rejs badawczy. Katamaran Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu do Hiszpanii. W trakcie rejsu naukowcy będą badać m.in. jakość powietrza oraz poziom mikroplastików w wodzie.

Statek Uniwersytetu Gdańskiego R/V Oceanograf wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu w rejs badawczy do Hiszpanii. Jego podróż w jedną stronę potrwa 23 dni, w ciągu których ok. 100 naukowców reprezentujących SEA-EU, czyli konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich, przeprowadzi pięć jednodniowych rejsów badawczych oraz trzy złożone projekty.

CZYTAJ też: Oceanograf wyrusza w wielki rejs. Na trasie Gdynia-Kadyks- Gdynia 18 lokalizacji badawczych

Koordynator komitetu naukowego rejsu z UG prof. Adam Sokołowski podkreślał, że jednym z celów naukowych rejsu jest porównanie cech danego obszaru morskiego z innymi obszarami wzdłuż zachodniego brzegu Europy. "Wśród badanych czynników jest jakość powietrza, akumulacja gazu w osadach powierzchniowych oraz poziom mikroplastików" - tłumaczył naukowiec.

Dodał, że w tak szerokiej skali geograficznej tego typu badania nie były jeszcze przeprowadzane. "W pewnym sensie nasze wyniki będą miały charakter unikatowy, a nawet pionierski" - podkreślił Sokołowski.

W trakcie rejsu statek zawinie do trzech portów: w Niemczech, Francji i na końcu Hiszpanii.

"Następny przystanek statku to Kilonia, gdzie część polskich naukowców wymieni się z zespołem badawczym Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii" - przekazała rzecznika gdańskiej uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Planowo statek zacumuje w hiszpańskim porcie (w Kadyksie) 17 czerwca, pięć dni później rozpocznie powrót do portu macierzystego w Gdyni. Cała trasa rejsu wynosi 4000 mil morskich, wraz z powrotem statek będzie na wodzie 39 dni.

Katamaran zbudowany w 2016 r. w gdyńskiej stoczni Nauta jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody mórz i oceanów. Oprócz laboratoriów wewnątrz statku są również obserwatoria i sala seminaryjna dla studentów. Dzięki bogatemu wyposażeniu Oceanograf jest najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku.

Ze względu na rozległy zakres badań, które są prowadzone przy użyciu jednostki (badania dna morskiego, badania batymetryczne, badania chemiczne, badania geologiczne), Oceanograf łączy w sobie funkcje różnego typu jednostek. Na statku zastosowano dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu, co jest szczególnie ważne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.