• <
polboat_2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

gm

27.05.2022 11:23
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzieży.

Zwiedzanie Daru Młodzieży

Dni otwarte będą doskonałą okazją do zwiedzenia statku. W sobotę, 28 maja na pokład będzie można wejść od godziny 11.00, zwiedzanie zakończy się o godzinie 15.00. W niedzielę, 29 maja z kolei statek będzie dostępny dla zwiedzających w godzinach 11.00–17.00. 

Oprócz udostępnienia Daru Młodzieży dla zwiedzających, Uniwersytet Morski w Gdyni przygotowuje dodatkowe, morskie atrakcje na Nabrzeżu Pomorskim naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego. 

Szanty

W sobotę o godzinie 17.15 z pokładu Daru Młodzieży rozpocznie się godzinny koncert szantowy w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. To jedyny taki chór w Polsce i w swojej kategorii, jeden z najlepszych na świecie, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie – poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną – tradycje morskie. Zespół tworzy 70 mężczyzn w wieku 20-80 lat, a w tym roku chór obchodzi 10-lecie swojej działalności. 

Dodatkowe atrakcje

Podczas dni otwartych Daru Młodzieży na Skwerze Kościuszki Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza do odwiedzenia stoisk z okolicznościowymi materiałami promocyjnymi. Będzie można bezpłatnie wysłać kartki pocztowe przygotowane specjalnie na obchody 40-lecia Daru Młodzieży. Uczelnia zadba, by pozdrowienia wypisane w Gdyni szybko dotarły do każdego zakątka w kraju i na świecie. 

Nie zabraknie oczywiście prezentacji oferty edukacyjnej Uniwersytetu. Trwa rekrutacja na studia, będzie to więc dla młodych ludzi i ich bliskich doskonała okazja, by zapoznać się z programem studiów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i porozmawiać z pracownikami i studentami Uczelni.

Uwagę najmłodszych przyciągną niewątpliwie wilki morskie – maskotki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będą krążyć w okolicy skweru i przyjaźnie pozować do pamiątkowych zdjęć. 

Goście będą mogli odpocząć na rozłożonych leżakach, posilić się oferowanymi przez food-tracki przekąskami, a chętni będą mogli obejrzeć pokazy ratownictwa, które przygotują studenci Wydziału Nawigacyjnego wraz z ratownikami medycznymi.

Obchody 40-lecia Daru Młodzieży nie zakończą się wydarzeniami weekendowymi. Już w czerwcu bowiem, podczas Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odbędą się dedykowane jubileuszowi statku uroczystości akademickie.

Dni otwarte Daru Młodzieży

Miejsce: Gdynia, Nabrzeże Pomorskie naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego
Data: 28-29 maja (sobota-niedziela) 2022
Godziny zwiedzania: sobota 11.00-15.00, niedziela 11.00-17.00 

Organizatorzy: Uniwersytet Morski w Gdyni, armator żaglowca Dar Młodzieży

O Darze Młodzieży  

Dar Młodzieży, trzymasztowa fregata typu B-95 to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Na jego pokładzie realizowane są praktyki morskie studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jak również Akademii Morskiej ze Szczecina, uczniów średnich szkół morskich czy praktykantów z zagranicznych ośrodków kształcących kadry dla floty oraz żeglarzy – entuzjastów wielkich żagli. 

Dar Młodzieży pełni rolę swoistego morskiego ambasadora Polski, odbył wiele spektakularnych rejsów po wszystkich oceanach, w tym dwie podróże dookoła świata (1987/88 z przejściem wokół Przylądka Horn, 2018/19 w „Rejsie Niepodległości”). 

Historia powstania

Dar Młodzieży służbę na morzu pełni od 4 lipca 1982 roku, kiedy to przy Nabrzeżu Pomorskim podniesiona została na statku polska bandera. Wodowany był kilka miesięcy wcześniej, 12 listopada 1981 roku, z bocznej pochylni Wydziału Montażu Kadłubów C-1 Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną Daru Młodzieży była Helena Jurkiewicz, która swoje przemówienie zakończyła słowami: - … Kapitanowi i załodze, którzy przechodzą z „Daru Pomorza” na nowy statek, studentom Wyższej Szkoły Morskiej i wszystkim tym, którzy w przyszłości będą na nim pływali – życzę tak serdecznie, jak tylko życzyć może żona marynarza – pływajcie szczęśliwie. Niech każdy rejs przynosi Wam nowe sukcesy!

Budowa statku rozpoczęła się 30 czerwca 1981 r. – tego dnia położono stępkę pod jednostkę o stoczniowym symbolu B-95/1. Autorem projektu żaglowca szkoleniowego został młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz inż. Zygmunt Choreń. Dar Młodzieży to pierwszy żaglowiec zbudowany w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna. 

Gdy powstał, pisano, że żaglowiec zbudowany został staraniem polskiej młodzieży dla polskiej młodzieży. Fregata służy młodzieży po dziś dzień jako szkolny statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

W służbie na morzu

Historia 40 lat służby Daru Młodzieży na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży to opowieść łącząca wszystkie oceany i kontynenty. Żaglowiec uczestniczył w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach, pływał po najtrudniejszych akwenach. Podczas wizyt w odwiedzanych portach gościł koronowane głowy, szefów rządów, wielkich żeglarzy, tysiące miłośników białych żagli.

Ten jeden z najpopularniejszych żaglowców na świecie zapraszany był wszędzie – uświetniał 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, uczestniczył w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992”, a w 1997 r. niósł biało-czerwoną podczas zlotu w japońskiej Osace. Uświetniał zloty w portach Gdańska, Gdyni i Szczecina. Odnosił zwycięstwa i przyjmował honory podczas wszystkich większych zlotów i regat wielkich żaglowców.

Podsumowanie 40 lat Daru Młodzieży

Dar Młodzieży to statek pracowicie edukujący adeptów morskiej służby. Kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Sukcesywnie modernizowany, znakomicie wyposażony w najnowsze zdobycze techniki nawigacyjnej. Zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej na żaglowcu praktyce, to znakomita rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków statku.

Dar Młodzieży w ciągu 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą (1982–2022):

> odbył 250 podróży
> przepłynął 710 000 Mil morskich
> blisko 800 razy zawijał do portów całego świata
> przeszkolił ponad 23 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.