Duński deweloper OZE Ørsted rozpoczął budowę sztucznych gniazd dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii – informują branżowe media.
Chodzi o farmę wiatrową Hornsea Three. Pierwsza z instalacji powstanie u wybrzeży Minsmere i Lowestoft w East Suffolk w Wielkiej Brytanii. Sztuczne gniazda powstaną wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii.
Morska farma wiatrowa Hornsea 3 otrzymała pozwolenie na budowę w grudniu 2020 r. W zgodzie zawarto wymóg dotyczący wdrożenia ekologicznych środków kompensacyjnych dla wrażliwych gatunków ptaków morskich, których populacje mogą zostać dotknięte przez farmy wiatrowe. Chodzi o ptaki z ang. kittiwake (Rissa tridactyla), po polsku – mewy trójpalczaste. Te mewy są małe, łagodne i żywią się tylko rybami morskimi i małymi skorupiakami. Mają krótkie czarne nogi i skrzydła, które wyglądają jak "zanurzone w atramencie". Kittiwake spędzają zimę na morzu, wracając do gniazda między marcem a sierpniem każdego roku.
Niedobory żywności i zmiany klimatyczne są najbardziej prawdopodobnymi czynnikami przyczyniającymi się do tendencji wymierania populacji mew, które jest notowana od 2000 roku. Ten spadek ogólnej liczby populacji spowodował, że gatunek jest obecnie wymieniony jako wrażliwy i zagrożony wyginięciem na brytyjskiej Czerwonej Liście Ptaków Zagrożonych.
Struktury gniazdowe będą monitorowane co roku w celu określenia liczby ptaków, zajętych gniazd i ich wydajności.
Ørsted przeprowadził już analizę pozostałych miejsc, które byłyby odpowiednie do umieszczenia sztucznych struktur gniazdowych. Krótka lista miejsc została uzgodniona z m.in. Natural England i RSPB.
Specjaliści Ørsted ds. ptaków morskich monitorowali istniejące kolonie kittiwake przez ostatnie dwa lata. W północno-wschodniej Anglii zbadano cztery lokalizacje: Hartlepool, Seaham, Boulby - Cowbar i Huntcliff (Saltburn). Badania te dostarczą informacji na temat liczby ptaków, gniazd i piskląt w każdym obszarze, co pomoże nam lepiej zrozumieć zachowanie mew i rozwój ich populacji.
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej