• <
BOTA_2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

29.01.2023 17:14 Źródło: SSE Renewables
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Partnerzy portalu

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami - GospodarkaMorska.pl
Fot. SSE Renewables

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.

Dokument, który został zaprezentowany podczas konferencji Scottish Renewables' Offshore Wind Conference w Glasgow, opisuje działania podjęte przez SSE Renewables w celu wzmocnienia relacji z branżą rybacką oraz model współpracy w środowisku morskim.

To pierwszy tego typu raport opracowany przez spółkę, który koncentruje się na procesach rozwojowych i przedstawia kluczowe zasady SSE Renewables dotyczące komunikacji i współpracy, które mają na celu ułatwienie uzyskania większej synergii poprzez minimalizację negatywnego wpływu i maksymalizację wspólnych korzyści.

 Proces osiągnięcia zerowej emisji musi być sprawiedliwy, dlatego aktywnie i wspólnie pracujemy z rybołówstwem komercyjnym we wszystkich obszarach, w których działamy, aby zrozumieć ich potrzeby i obawy – powiedział Michael Walker, Head of Offshore Consents GB w SSE Renewables.

Według niego rozwój morskiej energetyki wiatrowej w obecnej skali i tempie jest niezbędna do osiągnięcia globalnych celów zerowej emisji netto. 

 Jednak kluczowe jest, abyśmy docenili, że istnieją inni użytkownicy morza, którzy mogą być dotknięci naszą działalnością – stwierdził Walker dodając, że SSE Renewables chce zwiększyć portfel inwestycji w morską energetykę wiatrową. 

Jak wskazuje Fingal McKiernan, SSE Renewables Commercial Fisheries Manager, w ramach dekarbonizacji oprócz realizacji projektów w morskie farmy wiatrowe niezbędne jest zabezpieczenie potrzeb sektora rybołówstwa dla przyszłych pokoleń. 

 Wierzymy, że możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy pracować razem - poprzez transparentność, współpracę i wzajemne zrozumienie. Możemy uczyć się z przeszłości, ale teraz musimy patrzeć w przyszłość – powiedział. 

Według przedstawicieli Scottish Renewables, szkockiego stowarzyszenia branży OZE, opracowanie SSE Renewables ,,stanowi świetny punkt wyjścia do szerszej dyskusji pomiędzy branżą odnawialnych źródeł energii a branżą rybacką”. Wyraził przy tym przekonanie, że raport zostanie przyjęty z zadowoleniem, ponieważ obi branże chcą ze sobą ściśle współpracować.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.