• <

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

27.01.2023 20:43
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Partnerzy portalu

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter @Iberdrola_En

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.

Załadunek i odpłynięcie zostały zorganizowane w niecały tydzień. Podstacja opuściła stocznię Hoboken Equans BeLux w zeszły wtorek. Po krótkim postoju w porcie w Antwerpii zostanie przetransportowana na Morze Bałtyckie.

Stacja ma moc 476 MW i zostanie oddana do użytku do końca 2023 r.

Za produkcję byli odpowiedzialni inżynierowie firm Smulders i Equans, partnerzy w ramach spółki joint venture. Kontrakt na realizację został przyznany w 2021 r. od operatora systemu przesyłowego 50Hertz. Podstację zainstaluje Heerema Marine Contractors, która wykorzysta swój półzanurzalny statek dźwigowy (SSCV) Thialf po zakończeniu instalacji turbin wiatrowych w pobliskiej morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1.

Baltic Eagle to morska farma wiatrowa o mocy 476 MW, budowana na wodach Morza Bałtyckiego, około 28 km od północno-wschodniego wybrzeża niemieckiej wyspy Rugia, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Farma wiatrowa zajmuje powierzchnię 40 km 2 i jest drugą przedsięwzięciem Iberdroli dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech. Przy całkowitej inwestycji wynoszącej ponad 1,1 miliarda euro, oddanie do użytku elektrowni wiatrowej spodziewane jest w pierwszym kwartale 2024 r. 

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.