• <

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”
Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik” - GospodarkaMorska.pl
fot. WFOŚiGW w Gdańsku

ew

11.07.2020 Źródło: gdansk.pl

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.

Akcję sprzątania nadmorskiego rezerwatu przyrody zainicjowali pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, wsparli ich pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Urzędu Morskiego w Gdyni, Urzędu Gminy Stegna, wolontariusze WWF oraz studentki z Koła Ornitologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. 

Uzbrojeni w worki do segregacji odpadów i rękawice ochronne, wspólnie zebrali kilkanaście worków odpadów – butelek, fragmentów toreb foliowych, kapsli, słomek, sznurków, drutów.

- Ręce opadają, że tyle tego jest. Odpady te stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla ptaków i fok. Zwierzęta mogą się zaplątać w pozostałości toreb foliowych, zarówno w te fruwające na lądzie, jak i te pływające w wodzie - mówi Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF.

Uczestnicy akcji chcą w ten sposób po raz kolejny uświadomić ludziom, jak dużym problemem jest wszechobecność plastiku.

- Plaża jest odzwierciedleniem całego kraju. Wszędzie leżą „jednorazówki”: sztućce, naczynia, słomki. Po użyciu trafiają do naszego ekosystemu, zatruwają rośliny, zwierzęta i nas samych - podkreśla dyrektor Działu Rozwoju i Marketingu WFOŚiGW w Gdańsku. - Musimy baczniej przyglądać się temu, czego używamy w codziennym życiu i te „jednorazówki” wymienić na przedmioty wykorzystywane wielokrotnie. Już dziś naukowcy alarmują o obecności plastiku w mięsie m.in. ryb. Zaznaczę, że są to ryby, które jemy.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Ze względu na unikatowe wartości przyrodnicze wpisany został na listę obszarów NATURA 2000. Miejsce jest rajem dla ptactwa wodno-błotnego. Piaszczysta plaża i zaciszne zagłębienia na wydmach oraz piaszczyste łachy to miejsca, na których ptaki znalazły bezpieczne schronienie podczas lęgów i wędrówek. To także ostoja bałtyckich fok szarych.


Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 55,31 $ baryłka  1,02% 14:56
 Cyna 21495,00 $ tona 0,92% 15 sty
 Cynk 2698,00 $ tona -0,66% 15 sty
 Aluminium 2000,00 $ tona -0,50% 15 sty
 Pallad 2369,75 $ uncja  -0,31% 14:55
 Platyna 1101,90 $ uncja  0,78% 14:55
 Srebro 25,22 $ uncja  0,84% 14:55
 Złoto 1837,65 $ uncja  0,05% 14:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.