• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo)

ew

17.11.2020 12:35 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo)

Partnerzy portalu

Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Ocean Refresh to pomysł Bernardo Pedroso. Startup zajmujący się zrównoważonym rozwojem powstał w 2019 roku, a jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem w naszych oceanach. Historia projektu rozpoczęła się od ekologicznych klapek, a najnowszym przedsięwzięciem są trampki stworzone z oceanicznych śmieci.

Jak powstają ekologiczne trampki?

Główny materiał użyty przy produkcji to sieci widmo z oceanów. Zostały poddane recyklingowi, dzięki któremu uzyskano poliestrowe nici nazwane  SEAQUAL YARN. Zastosowanie tego materiału jest możliwe dzięki współpracy z rybakami.

Dodatkowo, wykorzystano gumę i korek z recyklingu. Dzięki nim, trampki są bardzo trwałe.

Jak zapewniają twórcy Ocean Refresh, firma współpracuje tylko z etycznymi fabrykami. Oznacza to między innymi uczciwe warunki pracy dla wszystkich zatrudnionych.

Trampki będą dostępne w kolorze czarnym, białym i granatowym.  Dla wszystkich, którzy kupią je za pośrednictwem Kickstartera, firma zaoferuje specjalną cenę - 94 dolary. To połowa planowanej ceby detalicznej.

Sieci widmo - również w Bałtyku

Sieci rybackie zalegające w Morzu Bałtyckim są niezwykle poważnym problemem środowiskowym. Tylko w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego może ich zalegać aż 800 ton. Zawieszone w toni wodnej stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierząt morskich. Ryby, ptaki, a także foki i morświny złapane w sieci widmo giną w cierpieniach, po czym – uwięzione – ulegają rozkładowi. Szacuje się, że skuteczność łowności zagubionych narzędzi połowowych w pierwszych miesiącach od ich zagubienia to nawet 20%. Sieci widmo to również zagrożenie dla ludzi. Zawieszone na wrakach są niebezpieczne dla nurków. Dryfując przy powierzchni wody, wplątują się w silniki jednostek pływających, powodując usterki. Są one również źródłem plastiku – ulegają rozkładowi do mikrocząstek, które mogą dostawać się do łańcucha pokarmowego ryb, a finalnie trafiać na nasze stoły.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.