• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Latające machiny opanują Gdynię

Magdalena Czernek/gdynia.pl

31.07.2019 04:36 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Latające machiny opanują Gdynię
Latające machiny opanują Gdynię - GospodarkaMorska.pl

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce czy przedmioty codziennego użytku. Kto wzbije się w powietrze, a kto z pluskiem wpadnie do wody? O tym przekonamy się już w niedzielę. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Rywalizację będzie można oglądać na żywo lub online.

Po czterech latach przerwy Konkurs Lotów Red Bull wraca do Gdyni. To zawody dla tych, którzy umieją uwolnić lotniczą wyobraźnię. Miłośnicy podniebnych przygód najpierw wymyślają nietypowe i oryginalne maszyny, które mają poszybować jak najdalej i zgłaszają się do rywalizacji. Potem wszystko jest już w rękach jury.
 
Do tegorocznej edycji imprezy nadesłano sumie 1500 zgłoszeń, których autorzy dostarczyli 250 niezwykłych projektów latających machin. Spośród wszystkich aplikacji jury w składzie: Natalia Nykiel, Filip Chajzer, Łukasz Czepiela i Tomasz Rożek wybrało 37 najciekawszych. Decydowała kreatywność, oryginalność, szansą na wzbicie się w powietrze oraz zgotowanie publiczności dobrego show. Kolejne 3 drużyny wyłoniono w drodze głosowania internetowego. I tak do Konkursu Lotów Red Bull zakwalifikowało się 40 zespołów z całej Polski. Nie zabraknie wśród nich także reprezentantów Gdyni i Trójmiasta.   
 
Drużyny zaprezentują skonstruowane przez siebie, na podstawie zgłoszonych do konkursu projektów, latające machiny. Ich konstrukcje nie mogą przekraczać 10 metrów szerokości i długości. Natomiast wysokość powinna się zmieścić w 3 metrach. Każda załoga powinna składać się z czterech osób: jednego pilota i trzech członków ekipy naziemnej. Podczas zawodów grupy najpierw rozpędzają swoje maszyny, a następnie wybijają je z sześciometrowej platformy. Do wody skacze już tylko pilot próbując odlecieć jak najdalej. Wszystkim przyświeca jeden cel – podbić rekord. Najlepszy światowy rezultat to 78,5 metra. Polski rekord wynosi 16,5 metra. Drużyny są ambitne i niektóre z nich twierdzą, że polecą aż do gdyńskiej mariny lub jeszcze dalej do Helu. Niestety zdarzają się też konstrukcje, które zaliczają spektakularne lądowanie tuż za linią startu. Co z tego wyjdzie, będzie można się przekonać w niedzielę, 4 sierpnia. Start konkursu o godz. 12.00 przy molo Południowym. To tam, na wodzie, stanie platforma startowa. A miłośnicy nadmorskiej awiacji będą skakać do Basenu Prezydenta. Rywalizacja potrwa do godz. 17.30.
 
Wyobraźnia dopisywała tegorocznym konstruktorom. Nad Basenem Prezydenta zobaczymy m.in. Ćmolot 1, MewoŚledź, Dodolot, Ważko-kopter, Odlotową Pszczółkę,  Chłopaków z Wisły, Smoga Wawelskiego, Odlotową Plażę, BuBu Dinozaura, Latającą Kotwicę czy Lambojeta. Projekty wszystkich zespołów prezentujemy w galerii poniżej.

O tym, kto wygra zdecyduje nie tylko osiągnięta w skoku odległość, ale też nota jury. Niedzielne zmagania awiatorów amatorów ocenią: Adam Małysz, Natalia Nykiel, Filip Chajzer, Justyna Święs, dr Tomasz Rożek, Asia Jóźwik, Kuba Przygoński, Adam Zdrójkowski, Łukasz Czepiela, Kuba Karaś i Alan Andersz. Wygra ta drużyna, która łącznie otrzyma najwięcej punktów za kreatywność, pokaz na rampie startowej i dystans pokonany w powietrzu.

Ci, którzy nie mogą dotrzeć do Gdyni, będą mogli obejrzeć transmisję zawodów na żywo online na stronie www.redbullkonkurslotow.pl.

Pokazy lotnicze i koncerty

Rywalizacji drużyn towarzyszyć będą pokazy lotnicze. Podniebne show zaprezentują Łukasz Czepiela i grupa The Flying Bulls. Wykonają podniebne ewolucje, które na niejednym zrobią wrażenie. Ich popisy będą przedzielać kolejne etapy konkursowych zmagań. Pierwszy pokaz rozpocznie się jeszcze przed startem konkursu o godz. 11.45.
 
Niezwykłymi ewolucjami na niebie będzie można jednak cieszyć się już dzień wcześniej. Impreza Red Bulla wystartuje bowiem wieczorem w sobotę, 3 sierpnia. Zanim rozpoczną się konkursowe emocje, odbędzie się jeszcze zabawa na plaży miejskiej. Będzie tam mobilna scena Red Bull Music, z której popłynie muzyka na żywo. O godz. 18.00 wystąpi zespół The Dumplings, a później Natalia Nykiel.
 
Pomiędzy koncertami fanów lotnictwa czeka prawdziwa uczta. Od godz. 19.15 nad plażą Śródmieście swoje umiejętności pokażą profesjonalni piloci. Do Polski, specjalnie na tę okazję, przylatują The Flying Bulls. Do ich teamu na dwa dni dołączy też Łukasz Czepiela. W powietrzu zobaczymy ich zabytkową flota z austriackiego Hangaru-7. To ewenement na skalę światową. Kolekcja zawiera jedne z najwspanialszych maszyn II Wojny Światowej. Nad Gdynią zobaczymy trzy z nich. Będą to jedyny w Europie, wciąż latający, myśliwiec P-38 „Lighting”, bombowiec B-25J „Mitchell” i zaprojektowany z myślą o amerykańskich lotniskowcach, charakteryzujący się składanymi skrzydłami F4U-4 „Corsair”. Nie lada gratka to również pierwszy w tej wyjątkowej kolekcji i jednocześnie najmłodszy w zabytkowej eskadrze - T-28B „Trojan”. Miłośników akrobacji lotniczej czeka pokaz beczek i pętli akrobacyjnego śmigłowca Bolkowa BO-105 oraz najmocniejszego samolotu akrobacyjnego w Polsce – Edge’a 540t z mistrzem świata Red Bull Air Race w klasie Challenger - Łukaszem Czepielą, za sterami.

Szczegółowe informacje na temat imprezy i pełny program znajduje się na stronie internetowej Konkursu Lotów Red Bull oraz na facebookowym  wydarzeniu.
 
Zmiany w organizacji ruchu

W związku z Konkursem Lotów Red Bull zaplanowano zmiany w organizacji ruchu.
 
Od wtorku, 30 lipca rozpocznie się przygotowywanie zaplecza imprezy. Zamknięta dla ruchu kołowego zostanie wtedy część al. Jana Pawła II - na wysokości Akwarium Gdyńskiego.

Od soboty, 3 sierpnia al. Jana Pawła II zostanie zamknięta od zjazdu do Mariny Gdynia (z wyjątkiem rowerów). Natomiast w niedzielę, 4 sierpnia zakaz ruchu pojazdów będzie obowiązywał na: skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Borchardta (zachowana zostanie jedynie obsługa komunikacyjna parkingu przy hotelu Mercure Gdynia Centrum od strony ul. Armii Krajowej), część ul. Żeromskiego - pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki oraz fragment ul. Waszyngtona - między skrzyżowaniem z ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki.

Ruch pojazdów bez ograniczeń na ww. ulicach (poza parkingiem przed Akwarium Gdyńskim) zostanie przywrócony 5 sierpnia. Wyżej wymieniony parking będzie udostępniony po zakończeniu prac demontażowych – 7 sierpnia.

Jednocześnie ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich kierowców prosimy o stosowanie się do wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy strażników miejskich oraz służb informacyjnych organizatora.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.