• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

24.09.2022 11:53
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Partnerzy portalu

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską  - GospodarkaMorska.pl
Fot. CGG

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.

Wyniki badań posłużą deweloperom projektów offshore wind do projektowania strategii monitorowania środowiska wokół morskich farm wiatrowych, także po ich demontażu. ECOWind-ACCELERATE to czteroletni projekt finansowany przez brytyjskie podmioty Natural Environment Research Cucił (NERC), Crown Estate oraz Department for Environment, Food and Rural Affairs (Defra).

W obliczu przyspieszonego rozwoju morskich farm wiatrowych w ramach krajowych planów odchodzenia od paliw kopalnych oraz skumulowanych skutków zmian klimatycznych, kluczowe jest zrozumienie, jak modyfikacje dna morskiego wpływają na szerszy ekosystem morski – przekonują naukowcy.

Gdy naturalne prądy morskie lawirują wokół fundamentów wiatrowych, siły działające na dno morskie zwiększają się, sprawiając, że osady przemieszczają się i pozostają w zawieszeniu. Może to zmienić kształt i skład osadów dna morskiego, zmienić kierunki migracji ryb w lokalizacjach, gdzie żerują ptaki morskie. Długotrwały proces może zmniejszyć przejrzystość wody, potencjalnie wpływając na obszary znajdujące się daleko poza infrastrukturą wiatrową.

Wszystkie te zmiany łącznie mogą mieć daleko idący wpływ na organizmy żyjące na lub w dnie morskim, potencjalnie zmieniając różnorodność biologiczną (bogactwo gatunkowe). Należy także uwzględnić skupiska ryb silnie związane z określonymi właściwościami dna morskiego. W przypadku rażącego przemieszczania się ryb zaobserwowano by wpływ na łańcuch pokarmowy, ponieważ ryby żyjące na dnie morza są spożywane przez ptaki morskie i walenie.

- Będziemy testować, modelować, obserwować i porównywać różnice na dnie morskim w miejscach, gdzie nie ma farm wiatrowych, gdzie działają małe farmy wiatrowe i gdzie wkrótce powstaną duże instalacje wiatrowe. Wykorzystamy środowisko naturalne i laboratoryjne, aby przetestować wszystkie te scenariusze wraz z deweloperami farm wiatrowych. Przyjrzymy się, w jaki sposób zwierzęta korzystają z dna morskiego dziś i w przeszłości, a następnie przewidzimy, jak zwierzęta będą korzystać ze zmienionego dna morskiego w przyszłości – powiedziała liderka projektu Katrien Van Landeghem, starszy wykładowca w dziedzinie nauk o oceanach na Uniwersytecie Bangor.

Ptaki morskie będą śledzone za pomocą GPS, aby zrozumieć, jak wydatkują swoją energię podczas żerowania w poszukiwaniu pożywienia w pobliżu dna morskiego, a analizy DNA ich odchodów ujawnią ich dietę.

Inni partnerzy projektu - obok Uniwersytetu Bangor - to naukowcy i eksperci morscy z National Oceanography Centre (NOC), HR Wallingford, Uniwersytetu Liverpool, Joint Nature Conservation Committee (JNCC), Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) i Royal Netherlands Institute for Sea Research (NIOZ). Projekt jest wspierany przez specjalistów ds. środowiska w CGG, a wiedzę i dane dostarczyli m.in. Mona Offshore Wind, RWE, Intertek, ENI, Met Office, Uniwersytet Swansea, Natural Resources Wales, Mainstream Renewable Power, European Subsea Cables Association, Wildlife Trust, JDR Cables, Partrac, Cooper Marine Advisors i Ørsted.Źródło: Uniwersytet Bangor

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.