• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

jm

26.09.2022 06:13
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski 100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Partnerzy portalu

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.

Piątek 23 września był kolejnym ważnym dniem w obchodach 100-lecia Portu Gdynia. Rozpoczął się od uroczystej mszy w intencji ludzi morza w Kościele Morskim p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Zaraz po niej w kościele odsłonięta została okolicznościowa tablica upamiętniająca jubileusz.


Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl

Następnie goście przenieśli się na otwarte po remoncie Nabrzeże Pilotowe przy Kapitanacie Portu Gdynia, gdzie odsłonięta została specjalna ławeczka przedstawiająca inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Ich sylwetki zwrócone są w stronę portowych główek. Od dziś można zatem oglądać port w towarzystwie jego budowniczych.

– Zawsze to mówimy: port to ludzie. Port to mieszkańcy. Port i Gdynia to nierozerwalna więź. Dlatego cieszymy się, że wielu mieszkańców przyszło dzisiaj tutaj, na pirs, żeby świętować ten wielki dzień z nami wszystkimi. To bardzo ładny prezent dla całej społeczności lokalnej, żeby upamiętnić te dwie bardzo ważne osoby: Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendę. To właśnie dzięki nim jesteśmy dziś w tym miejscu. Siedzą na ławeczce i obserwują, co dalej będziemy robili z Portem Gdynia – mówił prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Bywam tu prywatnie bardzo często na spacerach, bo stąd naprawdę rozpościera się najpiękniejszy widok w Gdyni: na port, na wejście do portu. Ten okres, kiedy pirs był zamknięty, bo był poddawany modernizacji, to był okres oczekiwania na to, kiedy wszyscy znów będziemy mogli przyjść na spacer z rodziną i podziwiać piękny gdyński port – dodał Sadaj.

W uroczystości wzięli udział zarówno przedstawiciele samego Portu Gdynia w osobach prezesa i wiceprezesów, rządu w osobie ministra Marcina Horały, miasta, jak i przyjaciół Gdyni i samego portu. Specjalnymi gośćmi były wnuczka inżyniera Wendy Hanna Wenda-Uszyńska oraz krewna ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marianna Doliwa-Dobrowolska.

– Ten pomysł będzie żył. Ludzie z całej Polski przyjeżdżając, zwiedzając Gdynię pewnie wykonają sobie zdjęcie na tej ławeczce, więc port w Gdyni będzie miał nieustanną reklamę i PR dzięki swoim twórcom – mówił Marcin Horała.


Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl

Radości nie ukrywały także krewne obu upamiętnionych budowniczych portu.

– To cudowne uczucie, tym bardziej, że pozwoliłam sobie usiąść dziadkowi na kolanach. Ta ławeczka jest cudownym pomysłem. Oni są u siebie, w porcie. Wreszcie po trudach pracy usiedli, patrzą na port, strzegą go – powiedziała Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy.

– Myślę, że wuj byłby zachwycony tą dzisiejszą prezentacją, pokazami i swoją ławeczką. Jest w doborowym towarzystwie. Wuj zawsze bardzo cenił pana Wendę. Ilekroć była mowa na ten temat, to zawsze mówił, że jego rola jest bardzo ważna. Wuj starał się o to, żeby załatwione były jak największe finanse na port. Trochę podstępnie nawet sprowadził Piłsudskiego z córkami i nadał dwom statkom imiona Jadwiga i Wanda. Wszystko po to, żeby Piłsudski zaakceptował to, żeby ten kawałek morza był otwarty na świat. Dla wuja było to bardzo ważne. Mówił, że morze jest najważniejsze – opowiadała Marianna Doliwa-Dobrowolska, krewna ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Przypomniała także, że w 1994 roku Port Gdynia otrzymał pierwszy przyznany medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni. –

Tło dla uroczystości stanowiły przepływające statki i okręty marynarki wojennej. W trakcie imprezy do portu wpływał m.in. prom Stena Line, a także ORP Ślązak i kontenerowiec Vohburg. Goście mogli jednak podziwiać nie tylko pływające maszyny – jedną z atrakcji był pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu samolotu Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.

Oprócz oficjeli i osób związanych z portem, uroczystością zainteresowało się wielu mieszkańców i spacerowiczów. Swojej radości z odsłonięcia ławeczki nie krył także Wojciech Kodłubański, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni.

– Towarzystwo Miłośników Gdyni z wielką radością podchodziło do uroczystości. Przygotowaliśmy wystawę fotograficzną. Współpracowaliśmy z portem od wielu miesięcy, żeby wyszło jak najpiękniej, żeby mieszkańcy Gdyni, mieszkańcy Polski wiedzieli, że Gdynia to jak przed wojną port i miasto budowane przez wszystkich mieszkańców. Wszyscy jesteśmy dumni, że tu dzisiaj byliśmy, że udało nam się zrobić zdjęcia, pokażemy je dzieciom, wnukom. Pokażemy, że ten port ma już i dopiero 100 lat – mówił Kodłubański.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.