• <

Wynik wyszukiwania - "tablica" - Wiadomości

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Młode foki na plażach. Co robić?

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy naszych wolontariuszy. Dlatego apelujemy o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.
12.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa

Grudniowe sztormy na Bałtyku wyrządziły głównie szkody w wale wydmowym i zabudowie biotechnicznej. Ucierpiało także 3 tys. m.b. płotków i ok. 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
13.01.2024

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, od godz. 22.00 do godz. 6.00, zamknięte będą obie nitki tunelu pod Martwą Wisłą – poinformowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
15.07.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

Wcześniej niż zwykle otwarto jedyną w Europie plażę osobną dla kobiet i mężczyzn

Na prośbę mieszkańców Triestu władze tego włoskiego miasta wyraziły zgodę na wcześniejsze niż zwykle otwarcie jedynej w Europie plaży, na której kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem. Podział ten nie zniechęca plażowiczów, którzy traktują to miejsce jako wyjątkową pozostałość dawnych czasów. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.
20.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
04.02.2023

Gdańsk. W weekend zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą

Z uwagi na prace serwisowe w najbliższy weekend, w nocy od godz. 22. w sobotę do godz. 6. w niedzielę, zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku - poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
31.01.2023

Podchorążowie przejmują Akademię

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym placówki.
25.11.2022

Pierwsza Dama Oceanów uczczona w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która samotnie opłynęła świat, została odsłonięta 8 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
09.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA]

Tablicę upamiętniającą walkę gdańskich portowców z komunistycznym reżimem odsłonięto w środę w Gdańsku. "Kiedy instalowano w Polsce komunistyczną kolonialną władzę, to portowcy mieli siłę i odwagę, żeby się temu przeciwstawić" - powiedział w trakcie uroczystości prezes IPN dr Karol Nawrocki.
31.08.2022

Jubileusz 40-lecia podniesienia bandery na Darze Młodzieży

4 lipca 1982 roku podniesiono polską banderę na szkolnej fregacie Dar Młodzieży. 40 lat później odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie żaglowiec na co dzień cumuje.
01.07.2022

Doradca mera Mariupola: rosyjski bank oficjalnie wchodzi do obwodu donieckiego

Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
04.06.2022

Kąpielisko morskie w Ustce zaczyna sezon

Już jutro, w środę 1 czerwca na 100 metrach usteckiej plaży rozpocznie działanie kąpielisko morskie. Na najbliższy weekend synoptycy zapowiadają znaczne ocieplenie. Urzędnicy zapraszają do kąpieli i plażowania.
31.05.2022

Na granicy protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km; co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.
13.03.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

AI w porcie i na statku. Cyfryzacja portów bronią w walce z zatorami

Szereg wydarzeń, na czele z globalną pandemią koronawirusa, zatorami w chińskich portach czy też marcową blokadą Kanału Sueskiego uwydatniły znaczenie globalnego transportu morskiego. To właśnie transport morski jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw, zaś jednym z narzędzi walki z zatorami portowymi jest cyfryzacja portów.
03.10.2021

Gdynia. Zbigniew "Baca" Żochowski upamiętniony

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 25 września w odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.
25.09.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

Gdynia upamiętni kolejnych zasłużonych żeglarzy

W alei Żeglarstwa Polskiego honorowani są wybitni ludzie morza. Do tej pory odsłonięto w niej 20 tablic. Upamiętniają tych, którzy wnieśli wkład w rozwój i historię polskiego żeglarstwa. Do tego grona dołączy w tym roku trzech żeglarzy: Henryk Jaskuła, Andrzej Rościszewski i Zbigniew Żochowski.
16.03.2021

Odsłonięcie tablic poświęconych polskim marynarzom

W środę, 10 marca, w przeddzień jubileuszu 50-lecia gdyńskiej Flotylli, przed Klubem 3. FO odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych działaniom polskich marynarzy.
11.03.2021

12,5 dla Szczecina - jak aktualnie wygląda pogłębiany tor wodny?

”Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m” - Przedstawiamy aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu.
21.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Dzień podchorążego na AMW

W niedzielę 29 listopada obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania listopadowego. 190 lat temu, grupa podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego.
30.11.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

ClickMeeting Partnerem Technologicznym PZŻ

ClickMeeting, platforma do pracy zdalnej, Partnerem Technologicznym Polskiego Związku Żeglarskiego. Dzięki nawiązaniu współpracy, bieżące zarządzanie związkiem i codzienna praca operacyjna w dobie pandemii stały się łatwiejsze i bardziej efektywne.
27.11.2020

„Zawisza Czarny” w remoncie. Potrzebne wsparcie

Na jego pokładzie morskie szlify zdobyło już kilka pokoleń młodych żeglarzy i harcerzy. To największy żaglowiec skautowy na świecie i ikona polskiej kultury marynistycznej. „Zawisza Czarny” przechodzi właśnie największy od 20 lat remont. Jest on niezbędny do utrzymania klasy żaglowca, ale i bardzo kosztowny. Dlatego Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem jednostki, zwraca się z prośbą o wsparcie i prowadzi zbiórkę internetową na ten cel.
05.11.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Narodowe Muzeum Morskie świętowało 60-lecie swojego istnienia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętowało w czwartek 60-lecie swojego istnienia. Chlubą placówki złożonej z dziewięciu oddziałów jest stojący nad Motławą Żuraw oraz dwa statki - "Sołdek" i "Dar Pomorza". W planach jest budowa Muzeum Archeologii Podwodnej.
01.10.2020

Fragment samolotu Boston A-20 odnaleziony na Syberii

Na głębokości zaledwie 4 metrów w rzece Jenisej płetwonurkowie odkryli fragment samolotu z II Wojny Światowej.
01.10.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

„Zawisza Czarny” do remontu. Wesprzyj zbiórkę

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego i największy żaglowiec skautowy na świecie. „Zawisza Czarny” zakończył właśnie sezon żeglarski. Teraz czeka go remont. Aby kontynuować morskie przygody, jednostka musi przejść szereg prac, które są niezbędne do utrzymania klasy żaglowca. Niektóre elementy należy wymienić lub odświeżyć. Koszty remontu „Zawiszy Czarnego” to ponad milion złotych. Dla armatora jednostki - Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
04.09.2020

Dulkiewicz: mit Solidarności dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu

Mit "Solidarności" dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu - podkreśliła w poniedziałek podczas uroczystości przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

38 lat temu w Cowes - dziewiczy rejs Daru Młodzieży [foto]

Było słoneczne, wczesne popołudnie 25 sierpnia 1982 roku. Na redzie Cowes zakotwiczył Dar Młodzieży – odbywająca swą dziewiczą podróż, nowa fregata Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Żaglowiec dowodzony przez kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza zakończył właśnie w Falmouth zwycięski start w regatach Tall Ship’s Races i swoim udziałem honorował wyjątkową uroczystość w kurorcie na wyspie Wight.
25.08.2020

Unia Europejska przed USA i Chinami. Walka z koronawirusem napędza poziom innowacyjności

Innowacyjność zwiększa konkurencyjność i wydajność. Chroni bezpieczeństwo narodowe i może pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych. To istotne, zwłaszcza w czasie pandemii. Nowe technologie pomogą opracować rozwiązania do skutecznej walki z COVID-19. Wyniki Unii Europejskiej w zakresie innowacji
25.06.2020

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.
22.06.2020

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.
20.06.2020

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej PGZ Stocznia Wojenna realizuje projekty dla MW RP pełną parą [foto]

Głównymi projektami realizowanymi obecnie przez PGZ Stocznię Wojenną są trzy duże naprawy główne-dokowe OORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, „Kościuszko” i „Arctowski”. Nawet obostrzenia związane z COVID-19 nie spowolniły prac Stoczni i w tym trudnym okresie praca przy ulicy Śmidowicza wre.
19.06.2020

Polska branża transportowa wraca do równowagi: Raport INELO i E-100

Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz sieci E-100 stopniowo zwiększa się liczba kilometrów pokonywanych przez polskich przewoźników na trasach na południe Europy – na przykład w Hiszpanii natężenie ruchu wzrosło do poziomu 77 proc. w porównaniu do marca. Notuje się też wyraźny wzrost w tankowaniu paliwa w Niemczech - w maju nawet do ponad 122 proc. w stosunku do wyników z początku marca 2020 roku. Na wzmożony ruch wskazują także opłaty drogowe. Biznes przewozowy powoli wraca na właściwe tory, o czym może św
18.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

100. rocznica utworzenia Komendy Portu Wojennego Gdynia

We wtorek, 28 kwietnia, swoje święto obchodziła największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej. W uroczystości 100. rocznicy sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
29.04.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem (foto, wideo)

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uro
10.02.2020

Stocznia Gdańsk – świadectwo pamięci

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
04.02.2020

Prezydent pod bramą szczecińskiej stoczni: bardzo przejmujący moment, w bardzo przejmującym miejscu

Z całą pewnością jest to bardzo przejmujący moment, w bardzo przejmującym miejscu, pod bramą Stoczni Szczecińskiej, przy symbolicznym krzyżu, przy tablicach upamiętniających poległych 17 grudnia 1970 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 49. rocznicy grudnia 1970 r.
17.12.2019

ECS nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic 21 Postulatów

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował w piątek dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Eksponat jest na wystawie w ECS od 2014 r.
06.12.2019

Stocznia Gdańska – niezwykłe miasto w mieście

Stocznia Gdańska to polski kandydat do wpisania na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to zasługuje na ochronę i upamiętnienie ze względów na swoją wyjątkowość. Jest zarówno kolebką Solidarności jak i miejscem unikalnego dziedzictwa przemysłowego
28.10.2019

Otwarcie wystawy zdjęć Stoczni Gdańskiej autorstwa Michała Szlagi

W Warszawie w witrynach budynku Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) otwarto wystawę zdjęć Michała Szlagi dokumentujących Stocznię Gdańską. W ubiegłym tygodniu NID rozpoczął kampanię starań o wpis stoczni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
01.10.2019

Gabriel Chrzanowski uhonorowany

Od wczoraj w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w gdyńskim Śródmieściu jeden ze współtwórców portu w Gdyni, Gabriel Szczęsny Chrzanowski doczekał się tablicy pamiątkowej, która przypomina o jego zasługach dla miasta.
09.09.2019

Gabriel Chrzanowski. Miał ulicę, teraz będzie tablica

Gabriel Chrzanowski to postać nieco zapomniana, ale ze wszech miar zasługująca na pamięć gdynian i wszystkich Polaków. Był rzecznikiem budowy portu w Gdyni, stworzenia floty pod polską banderą oraz wielu innych inicjatyw, wiążących Polskę z morzem. W niedzielę, 8 września, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz.12:00 będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Gabriela Chrzanowskiego, która została ufundowana przez rodzinę Chrzanowskich.
06.09.2019

Polska mniej przyjazna kierowcom ze Wschodu

Od kilku lat lawinowo rośnie liczba cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy, którzy rozpoczynają pracę w Polsce. Dla branży TSL zmagającej się z poważnym deficytem kadrowym to szansa na obsadzenie wakatów, których liczba w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 200 tys. Niestety i ten scenariusz okaże się niewystarczający, a to za sprawą zachodniego rynku pracy, który otworzył się na obcokrajowców ze Wschodu. Okazuje się jednak, że konkurencyjne zarobki sąsiada to nie jedyny powód, dla którego obcokrajowcy chcą opuścić Po
29.08.2019

Islandia: Rząd oficjalnie pożegnał lodowiec Okjokull (foto, wideo)

Niecodzienna uroczystość odbyła się w niedzielę przy wulkanie Okjokull niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie uhonorowały zanik lodowca na tym wulkanie i odsłoniły tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń.
19.08.2019

Co trzeci polski produkt eksportowy jedzie do Niemiec

Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych.[1] Nie dziwi więc fakt, że branża TSL w wielu krajach, w tym Polsce, jest jednym z największych sektorów gospodarki. Blisko 80 proc. z produktów eksportowych na świecie jest przewożonych transportem drogowym. Rodzimi przedsiębiorcy posiadają 24 proc. udziału w tym obszarze pod względem przewożonego tonażu na terenie Europy.[2] Co więcej, dla Polski największym rynkiem już od kilku lat są Niemcy. To właśnie za
06.08.2019

Prezydenci Polski i Litwy o współpracy w ramach państw Trójmorza

Mam nadzieję, że z nowym prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem; to była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Obaj przywódcy chcą wznowić działalność Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów.
17.07.2019

Czesław Marchaj zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

W Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie w piątek, 19 lipca, o godzinie 12:00 odsłonięta zostanie tablica Czesława Marchaja, wybitnego teoretyka żeglowania. Zapraszamy wszystkich do udziału.
17.07.2019

Gdańskie plaże przyjazne dla osób z niepełnosprawnością

Kąpieliska w Gdańsku są nie tylko bezpieczne, ale także przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienia funkcjonują na gdańskich Stogach i przy Molo Brzeźno.
02.07.2019

Żeglarze uczcili kapitana Aleksandra Bereśniewicza

W sobotę 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została tablica Aleksandra Bereśniewicza – słynnego „Kapitana Mroza”.
29.06.2019

Polska Ambasada w Londynie: Odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej

W Ogrodzie Pamięci obok Pomnika Lotników Polskich w Hillingdon w zachodnim Londynie w piątek odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej.
29.06.2019

Europa sobie bez nas nie poradzi

Terminowi, solidni, pracowici – tacy są polscy przewoźnicy i kierowcy, potentaci międzynarodowego transportu drogowego i kabotaży na terenie Unii Europejskiej. Nauczeni sprawnie dostosowywać się do nowości legislacyjnych i pokonywania barier związanych z prowadzeniem działalności przewozowej, tym razem mogą sobie nie poradzić. Ograniczenie dostępu do swobodnej i wolnej wymiany towarowej oraz wzrost kosztów pracowniczych to zbyt duże zmiany nawet dla wielkich graczy. Co to może oznaczać dla Europy? Komentarz rynkowy Bartosz
06.06.2019

Obrońcy klimatu przeszkadzali w walnych zgromadzeniach BP i Shella

Z walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu naftowego BP w Aberdeen ochroniarze wyprowadzili we wtorek dwie obrończynie klimatu krzyczące: "To jest miejsce zbrodni". W Holandii 20 działaczy Code Red protestowało w związku ze zgromadzeniem akcjonariuszy koncernu Shell.
21.05.2019

Bydgoszcz: Temat żeglugi śródlądowej podzielił uczestników politycznej debaty o przyszłości regionu

Żegluga śródlądowa, „kłopot” z zakładami chemicznymi „Zachem”, smog i zmiana klimatu – to główne tematy drugiej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W bydgoskiej debacie uczestniczyli: Kosma Złotowski (PIS), Sylwester Jankowski (Zieloni), Wanda Nowicka (Wiosna), Paweł Skutecki (Kukiz ’15). Na sali, w roli eksperta
21.05.2019

ORP Gniezno w Tallinie

Na początku maja okręt ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia wizytował w stolicy i największym mieście Estonii - Tallinie. Marynarze złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających załogę ORP Orzeł.
10.05.2019

Pomorscy żeglarze uczczą Bolesława Mazurkiewicza na otwarciu sezonu

Kolejny żeglarz zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W niedzielę 12 maja odsłonięta zostanie tablica Bolesława Mazurkiewicza. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2019.
08.05.2019

Remiza w Stoczni Cesarskiej przed rewitalizacją - poznaj jej strażacką historię

Dawna Remiza w Stoczni Cesarskiej służyła strażakom nieprzerwanie od końca XIX wieku do 2002 r. Niszczejący przez kilkanaście lat zabytkowy budynek wkrótce będzie rewitalizowany. Poznaj jej historię i zobacz, jak wyglądają dziś jej “postrażackie” wnętrza.
20.03.2019

Największe serce świata– w hołdzie dla Pawła Adamowicza zapłonęły znicze

W hołdzie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach Polski w środę wieczorem zapłonęły znicze. W ramach akcji "Największe serce świata" ze świec układano serca; zgromadzeni trwali najczęściej w milczeniu, z głośników rozlegało się m.in. "The Sound of Silence" i "Dziwny jest ten świat".
17.01.2019

Szczecin: Nowe tablice w Alei Żeglarzy

Nowe tablice - upamiętniające rejs dokoła świata żaglowca "Zew Morza" i złote lata polskiego rybołówstwa dalekomorskiego - zainstalowano na szczecińskiej Alei Żeglarzy. To ostatnie z 25 tablic, nawiązujących do morskiej historii miasta.
27.11.2018

Pamiątkowa tablica na katamaranie Rubin

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich we wtorek wziął udział w uroczystości poświęcenia pamiątkowej tablicy na katamaranie Rubin. List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość odbyła się w Gdyni przy Skwerze Kościuszki.
30.10.2018

Rekordowy sezon. Gdański Tramwaj Wodny przewiózł w tym roku ponad 65 tys. osób!

Rekordowa liczba ponad 65 tysięcy pasażerów oraz blisko 2,5 tysiąca rowerów - to podsumowanie tegorocznego sezonu funkcjonowania Gdańskiego Tramwaju Wodnego w nowej odsłonie.
28.10.2018

Szczecińscy stoczniowcy świętowali przywrócenie historycznej nazwy (foto)

Szczecińscy stoczniowcy świętowali w poniedziałek przywrócenie historycznej nazwy ich zakładu pracy. Przed tygodniem drogę do tego otworzyła decyzja sądu rejestrowego. Stocznia Szczecińska z dumą wkracza na rynki pod szyldem, który od dziesięcioleci stanowi jej wizytówkę.
22.10.2018

Tadeusz Siwiec upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

Odnosił sukcesy w wielu regatach i aktywnie działał na rzecz żeglarskiej społeczności. Tadeusz Siwiec ma swoje miejsce w alei Żeglarstwa Polskiego. Odsłonięcie upamiętniającej go tablicy odbyło się w niedzielę, 14 października. W uroczystości wzięli udział żeglarze, przedstawiciele władz Gdyni oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
15.10.2018

Gowin: Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r. wzrosną o 1,35 mld zł

Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną w 2019 r. o 1,35 mld zł. Oprócz tego rząd wyda obligacje Skarbu Państwa w wysokości 3 mld zł do podziału między uczelnie publiczne – zapowiedział w środę wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w Oświęcimiu.
03.10.2018

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza

W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą kpt. ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, legendarnego komendanta statków szkolnych Lwów oraz Dar Pomorza. Uroczystość odbyła się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim.
24.09.2018

Od września 2019 roku wystartuje gruntowna reforma szkolnictwa zawodowego

Reforma szkolnictwa zawodowego, nad którą trwają prace legislacyjne, ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wprowadzi zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy.
14.09.2018

Guzikiewicz: Nie będzie tablicy upamiętniającej braci Kaczyńskich w Sierpniu '80

Nie będzie tablicy, która miała upamiętniać udział braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w strajku w sierpniu 1988 r. - poinformował w środę wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. Tablica miała być umieszczona na jednej z hal stoczniowych.
29.08.2018

Grecja: Pracownicy humanitarni podejrzani o przemyt ludzi

Na wyspie Lesbos aresztowano dwóch pracowników misji humanitarnej i prowadzi się dochodzenie wobec łącznie 30 osób z tej samej organizacji, podejrzanych o przemyt migrantów do Grecji, szpiegostwo i pranie pieniędzy - poinformowała we wtorek grecka policja.
28.08.2018

Zapraszamy na Fischmarkt

W ostatnią sobotę Jarmarku Dominikańskiego, 18 sierpnia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Pólnocnokaszubska Grupa Rybacka oraz Stowarzyszenie Pomerank przy wsparciu Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego będą organizatorami Fishmarktu - inscenizacji tradycyjnego targu rybnego w Gdańsku. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku również na Fischmarkt zaprasza: zaprezentuje, to, co ma najlepszego i to, co łączy się z tematyką wydarzenia.
16.08.2018

Historyczny spacer po Wyspie Solnej

Średniowieczne tradycje warzelnicze, historia Reduty Morast czy znaleziska archeologiczne będą elementami całorocznej ścieżki edukacyjnej na Wyspie Solnej w Kołobrzegu. Ekspozycja powstanie dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Umowę z prezesem Zarządu Morskiego Portu Kołobrzeg Arturem Lijewskim podpisała w Kołobrzegu 16 sierpnia br. Członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.
16.08.2018

Szef MON: Wojsko Polskie się rozwija, jest modernizowane

Wojsko się rozwija, jest modernizowane; zacieśnia też relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia odznaczeń żołnierzom i pracownikom wojska w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
14.08.2018

Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika na Światowym Zjeździe Gdańszczan

Zawieszenie tablicy Franka Meislera, odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim oraz parada żaglowców - te trzy wydarzenia zarejestrowała nasza kamera podczas ostatniego dnia V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
09.07.2018

Port Service edukuje ekologicznie. Teraz także w szkołach (foto, wideo)

Port Service rozpoczął kolejny etap eko-edukacji. W czwartek w Gdańsku spółka zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych podpisała porozumienie o współpracy z trzema sąsiadującymi z nią szkołami. Dzięki niemu uczniowie w praktyce poznają m.in. rozwiązania związane z zapobieganiem skażeniu środowiska.
22.06.2018

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.
21.06.2018

Queen Elizabeth trafi do Alei Statków Pasażerskich

To będzie wyjątkowa wizyta – już w najbliższy czwartek, 21 czerwca w Gdyni zacumuje słynny statek pasażerski „Queen Elizabeth”. Ten luksusowy liniowiec to połączenie wygody z nowoczesną technologią. Jeszcze tego samego dnia w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim zostanie zamontowana tablica, która upamiętni jego zawinięcie do portu.
15.06.2018

Maszt Maciejewicza już na Łasztowni

Morski symbol Szczecina w poniedziałek pontonem przypłynął w okolice Bulwaru Gdyńskiego, na którym wieczorem został ustawiony przy pomocy dwóch dźwigów.
05.06.2018

Kładka na Ołowiankę już funkcjonuje. Nie działała przez kilka godzin

W sobotni wieczór, 2 czerwca, popsuła się wodna sygnalizacja świetlna przy kładce na Ołowiankę. W związku z tym kładka nie była opuszczana do niedzielnego poranka, 3 czerwca. Kładka od około godz. 10.30 działa zgodnie z harmonogramem.
03.06.2018

Maszt Maciejewicza: Ruszają prace przygotowawcze

W poniedziałek rozpocznie się budowa fundamentów pod Maszt im. Konstantego Maciejewicza. Morski symbol Szczecina stanie w nowym miejscu, na nadodrzańskim bulwarze, jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.
05.05.2018

Gdynia: W Akademii Marynarki Wojennej upamiętniono kontradm. Mohuczego

W Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą kontradm. Adama Mohuczego – jednego z twórców polskiej Marynarki Wojennej zmarłego w 1953 r. w więzieniu, do którego trafił po skazaniu na podstawie fałszywych zarzutów.
09.03.2018

Prezes PKN Orlen w zakładzie głównym spółki o połączeniu z Grupą Lotos

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który odwiedził w czwartek zakład główny spółki w Płocku, największy kompleks rafineryjno-pertochemiczny w Polsce, podkreślił determinację dla przeprowadzenia procesu połączenia tego koncernu z gdańską Grupą Lotos.
09.03.2018

Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę

Do wybrzeży Martyniki dopłynęła tablica upamiętniająca podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Na francuską wyspę przywiózł ją ze Szczecina żaglowiec Fryderyk Chopin. W lecie 1776 roku Tadeusz Kościuszko ocalał z katastrofy morskiej u brzegu Martyniki, co upamiętnia tablica.
24.02.2018

IMGW ostrzega przed silnym sztormem

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 11 wydane przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia.
29.01.2018

Gdańsk - Wystawa z okazji 25. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Wystawę z okazji 25. rocznicy zatonięcia promu "Jan Heweliusz" oraz 50. rocznicy powstania stałej komunikacji promowej Polską a Skandynawią, przygotowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Wernisaż ekspozycji pt. "Bałtycka autostrada" odbędzie się w piątek.
11.01.2018

Bałtycka autostrada – wernisaż wystawy poświęconej promom

Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem – mówili ocaleni z katastrofy promu Jan Heweliusz. 14 stycznia mija 25 lat od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, zaprasza na wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada”.
04.01.2018

Bydgoszcz: Odsłonięto rzeźbę upamiętniającą pomysłodawcę Kanału Bydgoskiego (wideo)

Rzeźbę "Flisak hr. Czakiego", upamiętniającą Węgra Ferenca Floriana Csaky'ego (Franciszek Florian Czaki), który był kartografem króla Stanisław Augusta Poniatowskiego i twórcą koncepcji Kanału Bydgoskiego otwarto w sobotę nad Brdą w Bydgoszczy.
30.12.2017

Pomorze zmieni się nie do poznania. Ponad 216 milionów złotych na pomorskie szlaki rowerowe, kajakowe i żeglarskie

Powstaną międzynarodowa trasa rowerowa, nowe stanice dla żeglarzy i bazy kajakowe na najwyższym poziomie. Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia 2017 r. marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 130 mln zł.
11.12.2017

216 mln zł na infrastrukturę rowerową i kajakową w pomorskim

Ponad 216 mln zł ma być przeznaczone w najbliższych latach na rozbudowę infrastruktury rowerowej, kajakowej i żeglarskiej w woj. Pomorskim, m.in. na nowe trasy rowerowe, szlaki kajakowe, porty i przystanie żeglarskie. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z UE.
11.12.2017

Upamiętnią 100 lat Żeglugi Polskiej

100 lat Żeglugi Polskiej. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie, w kamienicy, w której mieściła się dawna siedziba stowarzyszenia Żegluga Polska, wmurowana zostanie pamiątkowa tablica. Organizacja ta zapoczątkowała działalność Polskiej Żeglugi Morskiej.
15.11.2017

Kwestia migracji tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Włoch w Palermo

- Jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą obecność w różnych inicjatywach śródziemnomorskich, również w wymiarze wojskowym czy dotyczącym straży granicznej – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu ze swoim włoskim odpowiednikiem Angelino Alfano, z którym rozmawiał na marginesie Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo poświęconej kwestiom migracji.
23.10.2017

Szczeciński Fryderyk Chopin popłynął w rejs na Martynikę

By zrozumieć, o co chodzi w tej wyprawie, należy cofnąć się o prawie dwa i pół wieku, do roku 1776. Wówczas, na początku lipca, podczas podróży młodego Tadeusza Kościuszki do Ameryki Północnej sztorm rozbił statek o skały u wybrzeży wyspy Martynika na Małych Antylach. Kościuszko z kilkoma towarzyszami podróży, na dryfujących resztkach żagla, dopłynął do brzegu. Na Martynice przez miesiąc leczył rany, by wyruszyć w dalszą drogę do Filadelfii. Fakt jego ocalenia postanowiła upamiętnić krakowska Fundacja im. Tadeusza Kościusz
01.10.2017

Kraków: Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki gotowa, by popłynąć na Martynikę

Tablica upamiętniająca dramatyczną podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki, podczas której ocalał z katastrofy morskiej u wybrzeży Martyniki, popłynie niebawem na tę francuską wyspę. W środę na Kopcu Kościuszki w Krakowie odbyło się pożegnanie tablicy.
21.09.2017

Pomorskie: Na falochronie w Ustce będą dodatkowe znaki ostrzegawcze

Po wypadku, do którego doszło w weekend na falochronie w Ustce (Pomorskie), władze miasta chcą zainstalować na terenie obiektu dodatkowe znaki ostrzegawcze. W sobotę z falochronu stoczył się do morza wózek z niemowlakiem. Dziecko jest w szpitalu w ciężkim stanie.
14.09.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Wind Surf gwiazdą gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Msy „Wind Surf” w Alei Statków Pasażerskich

10 sierpnia br. o godzinie 12 rozpocznie się uroczystość wmurowania pamiątkowej tablicy, na jedynej w Polsce gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich, która znajduje się na nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia. Tablica upamiętni zawinięcie do gdyńskiego portu luksusowego żaglowca pasażerskiego msy „Wind Surf”, który już o godzinie 9 rano zacumuje przy nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia.
09.08.2017

Nowa tablica w alei statków pasażerskich

10 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość wmurowania tablicy w alei Statków Pasażerskich. Tablica zamontowana zostanie na nabrzeżu Pomorskim – przy al. Jana Pawła II.
31.07.2017

Tablica pamiątkowa pilota gdyńskiego portu kpt. Władysława Grabowskiego

Podczas obchodów tegorocznych Dni Morza, by wyrazić swoje uznanie i podziw dla kpt. Władysława Grabowskiego Polskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich ufundowało tablicę poświęconą jego imieniu.
05.07.2017

RZGW: kąpiele w niekończonym zalewie Świnna Poręba - nielegalne i niebezpieczne

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie koło Wadowic przyciąga wakacyjnych plażowiczów, mimo że to wciąż plac budowy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega, że kąpiele tam są nielegalne i niebezpieczne.
05.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Pamięci Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. Odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego żeglarza i konstruktora

W alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w sobotę została odsłonięta tablica poświęcona Kazimierzowi „Kubie" Jaworskiemu, wybitnemu żeglarzowi regatowemu i konstruktorowi jachtów. Co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.
26.06.2017

70 lat edukacji morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie świętuje swój Jubileusz 70-lecia. W uroczystych obchodach uczestniczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
01.06.2017

Pisklęta sieweczki powracają na bałtyckie plaże

W trzeciej dekadzie maja w Darłówku i w Mikoszewie wykluły się pisklęta sieweczek obrożnych z dwóch pierwszych lęgów, znalezionych i chronionych przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, którzy zabezpieczyli gniazda, umożliwiając ptakom bezpieczne wysiedzenie jaj. Niestety, przyszłość ptaków gniazdujących na plażach jest zagrożona. Ich populacje zmniejszają się, a liczba bezpiecznych siedlisk lęgowych stale maleje. Tylko czynna ochrona może pomóc w zatrzymaniu tego procesu.
31.05.2017

Stoczniowcy z Gdańska uczcili 46. rocznicę Grudnia'70

Ok.100-osobowa grupa pracowników Stoczni Gdańsk złożyła w piątek kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniając 46. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2016

Tym, co nie wrócili z morza...

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych. Również tych, którzy nie wrócili z morza.
01.11.2016

50 lat minęło: Wyjątkowe spotkanie absolwentów Akademii Marynarki Wojennej

Po 50 latach absolwenci rocznika 1966 zagościli w murach Akademii Marynarki Wojennej. Na spotkanie po pięćdziesięciu latach od promocji oficerskiej przybyło ponad dwudziestu absolwentów.
08.09.2016

Tablica Bolesława K. Kowalskiego odsłonięta w Gdyni

W niedzielę 4 września 2016 r. do grona żeglarzy, których upamiętniono w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, dołączył Bolesław K. Kowalski - pionier dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60. oraz współzałożyciel Bractwa Wybrzeża. Około sto osób - rodzina, samorządowcy, towarzysze z rejsów, członkowie Bractwa Wybrzeża i mieszkańcy Gdyni - było obecnych na odsłonięciu tablicy.
05.09.2016

Dni Morza w Dziwnowie

Biesiada rybacka, pokazy ratownicze, zabawy, koncert Orkiestry Wojskowej czy możliwość wejścia na okręt Marynarki Wojennej to niektóre tylko atrakcje zakończonych wczoraj Dni Morza w Dziwnowie.
04.07.2016

Uroczystość upamiętnienia dwóch legendarnych kapitanów

Akademia Morska w Gdyni zaprasza na uroczystość upamiętnienia dwóch legendarnych, wybitnych postaci szkolnictwa morskiego: kpt. ż.w. rybołówstwa morskiego Wiktora Gorządka oraz kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta.
17.06.2016

Prezydent Duda będzie rozmawiał o Baltic Pipe w Danii

Szczyt NATO, współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe - to tematy dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii. W czwartek w Kopenhadze prezydent weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.
07.06.2016

W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy

85 razy mają zawijać w najbliższym sezonie statki pasażerskie do portów w Gdańsku i w Gdyni. Pierwszym gościem w gdyńskim porcie w niedzielę będzie maltańska jednostka „Viking Star"; do portu w Gdańsku pierwszy wycieczkowiec wpłynie 18 maja.
03.05.2016

Budowa pomnika Polski Morskiej coraz bliżej

Tablica upamiętniająca polskich marynarzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej została odsłonięta 26 czerwca 1991 roku na Skwerze Kościuszki. Od tego czasu jest świadkiem najważniejszych świąt i wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną. Obecnie, miasto czeka na propozycje artystów-rzeźbiarzy. Projekt miałby upamiętniać w tym miejscu nie tylko marynarzy, ale również utożsamiać związek Polski z morzem. Artyści mają czas na zgłoszenie prac do 4 lipca 2016 roku.
31.03.2016

Katastrofa na moście Tasmana. Statkiem dowodził Polak

5 stycznia 1975 r. doszło do kolizji masowca MV Lake Illawarra z mostem Tasmana. W wyniku tragedii zerwaniu uległo 127 m mostu i zginęło 12 osób (7 osób członków załogi i 5 kierowców).
05.01.2016

AIDAdiva w gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich

Wczoraj o godz. 12 odsłonięto w Alei Statków Pasażerskich tablicę upamiętniającą zawinięcie do Portu w Gdyni statku pasażerskiego „AIDAdiva”. W tym sezonie jest to już ósma wizyta w naszym porcie tego pięknego wycieczkowca. Tablica wmurowana została na Nabrzeżu Pomorskim wśród innych tablic przypominających zawinięcia wyjątkowych statków pasażerskich.
05.08.2015

Mein Schiff 4 po raz pierwszy w Gdyni - kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich [WIDEO]

W czwartek, 9 lipca odbyła się uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy, w jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich w Gdyni.
10.07.2015

Wszystkim, którzy nie wrócili z morza

Uroczystości upamiętniające tych, którzy bez względu na czas, miejsce i okoliczności nie powrócili z morza odbędą się w najbliższą sobotę (27 czerwca 2015 roku) w miejscowości Wolin w województwie zachodniopomorskim.
23.06.2015

Przed nami ponad tydzień morskich atrakcji - dzisiaj rozpoczyna się Święto Morza

Już w najbliższą sobotę, 20 czerwca o godz. 12, rozpocznie się oficjalnie Święto Morza w Gdyni. Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji imprezy. Uroczyta inauguracja nastąpi przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.
19.06.2015

Niecodzienne nocne wejście m/v Celebrity Eclipse do gdyńskiego portu

W nocy z wtorku na środę, do portu gdyńskiego wpłynął, po podróży z Sankt Petersburga i Kłajpedy, statek wycieczkowy m/v „Celebrity Eclipse” - najdłuższy (długość 317 m) ze statków pasażerskich przybywających do Portu Gdynia.
12.06.2015

Święto Morza już za miesiąc w Gdyni

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. Inauguracja imprezy zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.
20.05.2015

Trwają zgłoszenia do trzeciej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

Trwają zgłoszenia do trzeciej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, która zapowiada się imponująco. Uczestnicy wezmą udział w uroczystościach Pomorskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2015 oraz w jubileuszu stoczni jachtowej Delphia Yachts – okazji do świętowania zatem nie zabraknie.
20.04.2015

Profesor Daniel Duda doktorem Honoris Causa Akademii Marynarki Wojennej

W dniu 19 marca 2015 roku, o godz. 12.00, w audytorium im. prof. dr. Józefa Urbańskiego Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej AMW), odbędzie się uroczystości nadania tytułu honorowego doktora honoris causa profesorowi doktorowi kapitanowi żeglugi wielkiej Danielowi Dudzie.
18.03.2015

Z bramy stoczni zniknął napis. „Solidarność” oburzona

Napis, który do niedawna widniał na bramie Stoczni Szczecińskiej, został zdjęty. Związkowcy z zachodniopomorskiej "Solidarności" są oburzeni. O sprawie powiadomili prezydenta Szczecina oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.
18.12.2014

Operacja Żagle Gdyni otwarta!

Wybiciem marynarskiej szklanki, symfonią marynarskich syren i odsłonięciem tablicy Kapitana Kazimierza Jurkiewicza w piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014. W uroczystości oprócz władz miasta i przedstawicieli społeczności żeglarskiej udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli razem z nim na Darze Pomorza, także podczas pamiętnych regat.
16.08.2014

Pamięci kapitana Wiktora Gorządka. „Horyzont II” płynie na Spitsbergen

27 czerwca o godz. 13.30, specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie, przez JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. dr Andrzeja Królikowskiego, tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica odsłonięta zostanie w Gdyni przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i
25.06.2014

Plaże placem budowy

Niechorze/Rewal. Kilkukilometrowy pas zachodniopomorskiego wybrzeża Bałtyku przez Rewal po Niechorze wygląda w większości jak plac budowy. Piaszczyste pasy plaż przemierzają regularnie koparki na gąsienicach, wielotonowe wywrotki wyładowane głazami i drewnianymi palami, sprzęt specjalistyczny do palowania w gruncie czy betoniarki.
02.05.2014

Dyrektorzy szkół zainteresowani współpracą z Bilfinger Crist Offshore

Uczniowie szkół będą z pewnością zainteresowani możliwościami szkoleń i doświadczenia zawodowego, ale trzeba więcej mówić o tym, że w regionie jest nowy inwestor i nowe możliwości pracy – takie wnioski płynęły ze spotkania przedstawicieli BiIfinger Crist Offshore i Najda Consulting z dyrektorami szkół o profilach technicznych.
20.03.2014

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej

We wtorek, 1 października, Akademia Marynarki Wojennej zainauguruje nowy rok akademicki. Prawie 1700 studentów otrzyma indeksy. Rozpoczną oni studia na czterech wydziałach. Natomiast po raz pierwszy w historii AMW indeksy otrzyma 35 doktorantów, gdyż od tego roku akademickiego w uczelni ruszyły studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
30.09.2013

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy SSR „Gryfia” SA zaakceptowało plan połączenia z Morską Stocznią Remontową SA w Świnoujściu.

2 września 2013 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” SA wyraziło zgodę na realizację planu połączenia z Morską Stocznia Remontowa SA w Świnoujściu. Plan zakłada połączenie stoczni poprzez przeniesienie majątku MSR SA na SSR „Gryfia” SA w zamian za akcje, które spółka przejmująca przyzna akcjonariuszom spółki przejmowanej.
03.09.2013

Opinia rewidenta sądowego: plan połączenia sporządzono rzetelnie
Zarządy stoczni zwołały Walne Zgromadzenia MSR SA i SSR „Gryfia” SA.

Wyznaczony przez Sąd Rejonowy w Szczecinie biegły rewident uznał plan połączenia SSR „GRYFIA” SA z MSR SA w Świnoujściu za sporządzony poprawnie i rzetelnie we wszystkich istotnych aspektach. Dziś opublikowane zostanie pierwsze powiadomienie o zamiarze połączenia oraz zwołaniu Walnych Zgromadzeń obu spółek.
29.07.2013

Święto Morza 2013 w Gdyni: Połączona z morzem Gdynia będzie świętować na jego cześć

W najbliższą sobotę, 22 czerwca, w Gdyni zainaugurowane zostanie Święto Morza. Rozpocznie się uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki, a zakończy wielką paradą okrętów i jachtów na wodach Zatoki Gdańskiej. W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych imprez o morskim charakterze.
19.06.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.