• <
smartre_2023

W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy

03.05.2016 14:44 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy

Partnerzy portalu

W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy - GospodarkaMorska.pl

85 razy mają zawijać w najbliższym sezonie statki pasażerskie do portów w Gdańsku i w Gdyni. Pierwszym gościem w gdyńskim porcie w niedzielę będzie maltańska jednostka „Viking Star"; do portu w Gdańsku pierwszy wycieczkowiec wpłynie 18 maja.

Jak poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdynia, tegoroczny sezon odwiedzin statków pasażerskich tzw. wycieczkowców w Gdyni jest wyjątkowo długi, potrwa od maja do października. W tym czasie miasto ma odwiedzić 19 jednostek, które w sumie zacumują w porcie 56 razy. Pierwszym gościem w gdyńskim porcie będzie maltańska jednostka "Viking Star", która pojawi się już w najbliższą niedzielę. Będzie to pierwsza z dziesięciu wizyt tego statku w Gdyni w tym sezonie.

Mierzący 227,2 m długości "Viking Star" zwodowany został w czerwcu 2014r.; jest to stosunkowo niewielki statek z miejscami dla 930 pasażerów. Należy do segmentu małych ale bardzo luksusowych wycieczkowców, znajdują się na nim m.in. dwa baseny, z których jeden (główny) znajduje się pod przesuwną kopułą, którą można zamykać w czasie złej pogody oraz nowatorski "infinity pool" - wystający poza nadbudowę na rufie, z przeszkloną ścianą.

Sezon zakończy natomiast, 10 października włoski wycieczkowiec "AIDAvita".

Najdłuższą jednostką, która w tym roku wpłynie do portu w Gdyni 25 sierpnia będzie pływająca pod panamską banderą "MSC Poesia" (293,8 m). Gustownie urządzony we włoskim stylu statek zbudowano w 2008 r. w stoczni Aker Yards we Francji; na swoim pokładzie może pomieścić 3 tys. pasażerów oraz 987 osób załogi.

Największa jednostka - włoska "Costa Pacifica" (114 500 ton) wpłynie do Gdyni trzy razy w sierpniu a najmłodsza - "Mein Schiff 5" pod banderą maltańską ma przypłynąć do Gdyni 8 lipca i 3 sierpnia. Statek został zwodowany w styczniu 2016 roku. Mając 293,3 m "Mein Schiff 5" jest tylko o pół metra krótszy niż najdłuższy statek odwiedzający Gdynie w tym roku.

Najbardziej luksusowy statek pasażerski świata, "Europa II", określany mianem Ritza wśród wycieczkowców, zawinie do Gdyni 20 sierpnia.

Jak co roku, w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni ma być odsłonięta pamiątkowa tablica jednej z jednostek, które przypłyną do portu. Od 2001 roku Aleja Statków Pasażerskich honoruje wizyty w mieście wyjątkowych jednostek. Obecnie są 24 tablice z zielonego granitu z wizerunkiem statku pasażerskiego, herbu Gdyni, nazwą jednostki oraz znakiem armatora. Na razie nie wiadomo, wizyta którego z wycieczkowców zostanie uhonorowana w Alei w nadchodzącym sezonie.

O prawie połowę mniej zawinięć statków pasażerskich awizowanych jest w porcie w Gdańsku. Sezon rozpocznie wpłynięcie 18 maja wycieczkowca "Amadea" o długości 190 metrów pływającego pod banderą wysp Bahama. Sezon zakończy 11 października maltańska jednostka "Corinthian" o dł. 88, 10 m.

Do portu w Gdańsku mają wpłynąć mniejsze wycieczkowce niż do Gdyni; najdłuższy bo mający 205,46 m "Albatros" jest awizowany na 21 czerwca.

Monika Wszeborowska z Portu Gdańsk podała PAP, że na 2017 rok awizowanych jest 45 statków pasażerskich. Powiedziała, że jednostki awizowane są w porcie z dwuletnim wyprzedzeniem. Wycieczkowce zawijające do portu w Gdańsku najczęściej realizują trasy po Bałtyku obejmujące np. Litwę, Estonię, Rosję, Finlandię i Danię.

Na pokładzie największych wycieczkowców może być od tysiąca do ponad dwóch tysięcy pasażerów z całego świata. Statek cumuje w porcie ok. 10 godzin a pasażerowie w tym czasie mają zorganizowane wycieczki np. po Gdyni, Gdańsku lub na zamek w Malborku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.