• <
smartre_2023

Podchorążowie przejmują Akademię

rk

25.11.2022 11:22 Źródło: Służby prasowe MW

Partnerzy portalu

Podchorążowie przejmują Akademię - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym uczelni.


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kadry akademickiej z rektorem-komendantem kadm. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem na czele, a także dowódca 3. Flotylli Okrętów Mirosław Jurkowlaniec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakub Mykowski i inni zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło poprzednich rektorów AMW oraz byłych dowódców marynarki wojennej.


Oprócz polskich kandydatów na przyszłych oficerów obecne były też delegacje wojskowych studentów z Kataru i Kuwejtu, którzy również wystawili poczty sztandarowe. Ważnym aspektem wydarzenia był udział delegacji ukraińskich podchorążych z Odessy. Aby uczcić pamięć o ich walce i podkreślić wspólne relacje, wciągnięto zarówno polską, jak i ukraińską flagę państwową. Odegrano też hymny Polski i Ukrainy.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl

W związku z obchodzonym świętem funkcję honorowego komendanta-rektora przejął bsm. pchor. Szymon Żuchowski. Pozostałe dowódcze stanowiska także zostały tradycyjnie „przejęte” przez podchorążych. Wydano stosowne rozporządzenia odnośnie organizacji wydarzeń o tematyce kulturalnej i sportowej. Zostaną zorganizowane zawody o „Puchar Honorowego Rektora – Komendanta AMW”, podczas których reprezentacje zmagać się będą w kategoriach: sztafeta pływacka, wyciskanie sztangi leżąc i ergometr wioślarski. Uhonorowano także wyróżniających się podchorążych.


Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia dla najlepszych studentów wojskowych za osiągnięcia w nauce, sporcie, działalności społecznej oraz godne reprezentowanie Akademii. W trakcie obchodów został wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, gdzie rektor-komendant i honorowy komendant złożyli wiązankę kwiatów. Ponadto delegacja studentów zapaliła znicze przy Tablicach upamiętniających Poległych i Pomordowanych Podchorążych Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Studenci wojskowi wystawili warty honorowe, a także objęli służbę oficera dyżurnego AMW.

Wydarzenie uświetniła obecność Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Zgodnie z tradycją podchorążowie wystawili oddział reprezentacyjny w historycznych mundurach, nawiązujących do noszonych przez ich poprzedników podczas powstania listopadowego.

Uroczystości upamiętniając 29 listopada 1830 roku, gdy grup podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego. Gdy nie udało się zgodnie z planami wyprowadzić całego wojska polskiego z koszar, Piotr Wysocki na czele podchorążych przedarł się na Stare Miasto, gdzie przy pomocy rzemieślników opanował Arsenał. W ciągu tej nocy, a także i następnego dnia uzbrojona ludność Warszawy i część oddziałów polskich, która opowiedziała się po stronie spiskowców, opanowała stolicę.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w okresie II Rzeczypospolitej dzień ten ustanowiono Dniem Podchorążego. Od tego czasu jest on uroczyście obchodzony przez wszystkich słuchaczy akademii wojskowych. Przerwa w obchodach trwała od II wojny światowej do 1963, gdy tę tradycję przywróciła ówczesna Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej.

Gospodarka Morska
fot. GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.