• <
gryfia_70lat

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

ew

20.06.2020 10:20 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego - GospodarkaMorska.pl

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.

W piątek, 19 czerwca o godzinie 11:00 w Gdyni odsłonięto tablicę poświęconą wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu - twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce. W czasie uroczystości wręczono również medale ufundowane przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej. Jedną z osób odznaczonych została Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wiceadmirał Kazimierz Porębski jako współtwórca Marynarki Wojennej i gospodarki morskiej, na trwałe zapisał się w historii Gdyni. W mieście znajduje się między innymi ulica jego imienia, szkoła podstawowa, a od dzisiaj także tablica poświęcona jego pamięci. Od 30 czerwca 1994 wiceadmirał jest również patronem 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Tablicę wiceadmirała Porębskiego na Molo Południowym w Gdyni odsłoniła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

"Wiceadmirał Kazimierz Porębski jest jednym z symboli pionierskiego okresu budowy Polski morskiej i tym samym portu w Gdyni. Współtworzył i kierował powstaniem struktur polskiej Marynarki Wojennej, formułował koncepcję polityki morskiej państwa i organizował szkolnictwo morskie" - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. "Nasza tegoroczna edycja Święta Morza jest wyjątkowa i pokrywa się z obchodami jubileuszu 100-lecia szkolnictwa morskiego, stąd też uczczenie w Gdyni pamięci wiceadmirała i odsłonięcie tej pamiątkowej tablicy."

Wiceadmirał Kazimierz Porębski urodził się 15 listopada 1872 w Wilnie.

Przez szereg lat zajmował różne stanowiska w carskiej flocie. Mimo pełnienia wysokich funkcji w armii rosyjskiej, zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie i utrzymywał kontakty z polskim środowiskiem.

Jesienią 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podał się do dymisji i przybył do Warszawy. Tu wstąpił do Wojska Polskiego. Dzięki kwalifikacjom i umiejętnościom organizacyjnym został szefem Departamentu do Spraw Morskich, instytucji podporządkowanej Ministerstwu Spraw Wojskowych.

Przedmiotem szczególnej troski wiceadmirała był dobór kadr. W tym celu, w oparciu o Port Wojenny w Modlinie, utworzono batalion morski i Szkołę Morską w Tczewie kształcącą oficerów marynarki handlowej.

Z inicjatywy Kazimierza Porębskiego oraz inżyniera Tadeusza Wendy powstała koncepcja budowy portu w Gdyni, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1922 roku.

Kiedy 1 stycznia 1922 naczelną instytucją marynarki zostało kierownictwo Marynarki Wojennej, na jego czele stanął wiceadmirał Porębski.

Kazimierz Porębski był doskonałym żołnierzem i fachowcem. Imponował innym swoją pracowitością i oddaniem sprawie wdrażania koncepcji Polski jako kraju morskiego.

Był uhonorowany polskimi i zagranicznymi odznaczeniami, między innnymi Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i Francuską Legią Honorową.

Zmarł po długiej chorobie 20 stycznia 1933 w Warszawie i spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Organizatorem odsłonięcia pamiątkowej tablicy Kazmierza Porębskiego jest Fundacja Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.