• <

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

sons

22.06.2020 11:20 Źródło: PZŻ
Strona główna Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]
Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto] - GospodarkaMorska.pl

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.

Bolesław Romanowski, ur. 21 marca 1910 roku, zmarł 12 sierpnia 1968 roku. Komandor Marynarki Wojennej, wychowawca młodzieży i działacz żeglarski. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, „Wilk”, „Jastrząb” i „Dzik”. Po wojnie represjonowany. W 1957 roku jednogłośnie wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1961 roku został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, drugiej jednostki o tym imieniu. Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, którego był współzałożycielem.

Henryk Fronczak, ur. 16 sierpnia 1898 roku, zmarł 4 kwietnia 1981 – olimpijczyk, żołnierz Armii Krajowej i wybitny działacz żeglarski. W pierwszej połowie lat 20. uprawiał wioślarstwo i był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Później poświęcił się żeglarstwu, pływając m.in. z generałem Mariuszem Zaruskim. Podczas II wojny światowej brał udział w konspiracji, m.in w kontrwywiadzie Komendy Głównej ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz prowadził podziemną działalność żeglarską. Od 1945 roku pracował organizacyjnie, m.in. jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Yacht Klubu Polski.

– Cieszy fakt, że jest z nami tak wielu żeglarzy. Widzimy wiele jachtów, które są gotowe do wypłynięcia lub które będąc za moimi plecami, startują już w regatach. Mimo trudności z rozpoczęciem tego sezonu, opóźnień, a także tego, że długo czekaliśmy aż kłopoty, które natura nam spowodowała, uciekną na bok – udało nam się doprowadzić do tego, że aktywności żeglarskie powróciły – mówił Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

– Wspominając te dwie legendy, które symbolizują walkę o żeglarską Polskę, trzeba też wspomnieć o postaci szczególnej – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgu Żeglarskiego. – Drogą wytyczoną przez komandora Romanowskiego podążył bowiem komandor Edward Kinas, który odszedł w zeszłym roku. On także był podwodniakiem, a później zajął się szkoleniem żeglarzy oraz działalnością organizacyjną, m.in. jako komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Był także moim poprzednikiem na stanowisku prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

Dziękujemy za wysłane grafiki.