Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. Inauguracja imprezy zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.
Jak co roku niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stany Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, z którego będzie doskonale widoczny.
W trakcie Święta Morza obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów polskich żeglarzy i ukazująca Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji „Pomorze na morze” będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.
Święto Morza będzie też okazją do zwiedzenia „Daru Młodzieży” i poznania historii statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 28 czerwca na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.
W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli skorzystać z Jarmarku Kaszubskiego oraz popływać na tradycyjnych żaglowych łodziach kaszubskich pomerankach. 21 czerwca zaś Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na Dzień Wagnera w ramach, którego będzie można skorzystać z darmowych rejsów „Zjawą IV”.
Gościem specjalnym Święta Morza 2015 będzie jacht „Empatia Polska” przygotowany do pływania z niepełnosprawnymi. 22 i 27 czerwca będzie go można zwiedzać.
Wyżej wymienione imprezy to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Baltic Warriors. Gra o Bałtyk, regaty, pokazy ratownicze, Dzień Otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, Cudawianki, Puchar Bombardierów z Wybrzeża a dla ducha msza w intencji ludzi morza to kolejne wydarzenia, na które wato zwrócić uwagę.
Pierwsze Święto Morza w Gdyni, w odnowionej formule, odbyło się dwa lata temu. Była to reaktywacja imprezy nawiązującej do przedwojennych tradycji.
Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji
UMG zaprasza na III Morski Festiwal Nauki
Uczestnicy Operacji Żagiel '76 na Darze Pomorza poszukiwani!
Horyzont II opuszcza Gdynię. Statek badawczy UMG rusza na Spitsbergen
„MorzeAI” – konferencja o zastosowaniach danych i sztucznej inteligencji w gospodarce morskiej