• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

ew

11.06.2020 18:20 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Partnerzy portalu

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni! - GospodarkaMorska.pl

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

- Mimo przeciwności, staramy się kultywować piękną tradycję Święta Morza, która co roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców - opowiada Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa i pokrywa się z obchodami jubileuszu 100-lecia szkolnictwa morskiego. To właśnie dlatego rozpoczniemy ją od uroczystego otwarcia przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Dla wszystkich odwiedzających Gdynię przygotowaliśmy także szereg innych atrakcji offline i online, między innymi widowiskową Żeglarską Paradę Świętojańską z udziałem klasycznych jachtów i żaglowców, morską strefę aktywności na plaży w Śródmieściu czy seanse w planetarium. Zapraszamy do wspólnego celebrowania! - dodaje.

Obchody tegorocznego Święta Morza w Gdyni rozpoczniemy już 17 czerwca (w środę), kiedy to obędzie się uroczyste otwarcie przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

19 czerwca (piątek) o godzinie 11.00 zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce. O godzinie 12.00 zostaną złożone wieńce na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę". Popołudniu, o godzinie 17:00 odbędzie się Koncert Otwarcia, organizowany w Muszli Koncertowej na placu Grunwaldzkim.

20 czerwca (sobota) o godzinie 11.00 zapraszamy na rodzinne warsztaty malarskie online "Biało na białym", podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży. Transmisja z wydarzenia odbędzie się na fanpage'u Muzeum Miasta Gdyni. Z kolei o godzinie 12.00 zostanie odsłonięta tablica Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość odbędzie się na falochronie południowym w marinie i będzie połączona z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 oraz uczczeniem 55. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Tego dnia w godzinach późno popołudniowych warto pojawić się np. na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, skąd będzie można obserwować IV Żeglarską Paradę Świętojańską. Swój udział w wydarzeniu wstępnie zadeklarowały już wspaniałe, klasyczne jachty i żaglowce, m.in. dobrze znany mieszkańcom Gdyni "Dar Młodzieży". Na wodach Zatoki Gdańskiej pojawią się także „Generał Zaruski”, „Pogoria”, „Zawisza Czarny”, „Gedania” czy flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Kapitan Poinc”. Cały czas trwają rozmowy z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią swoją obecnością paradę. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 70 jachtów. Parada wyruszy o godzinie 16:30 z wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie. W okolice portu w Gdyni Parada dotrze około godziny 19.00.

O godzinie 20.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na Domową Miastofonię - domowy koncert dźwięków Gdyni. To niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

Dla tych, którzy chcieliby wyruszyć w podróż do gwiazd, w dniach od 22 do 26 czerwca Uniwersytet Morski udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji. Bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie.

26 czerwca o godzinie godz. 18.00 gdyński zespół Kiev Office zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia. Grupa od wielu lat nieprzerwanie dostarcza głośnych melodii i abstrakcyjnych tekstów o mocnym rytmicznym fundamencie.

27 czerwca, z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online nt. zasobów morskich. Informacja o szczegółach transmisji będzie dostępna na stronie internetowej Akwarium.

28 czerwca będziemy obchodzić Święto Marynarki Wojennej w Gdyni. Oprócz tradycyjnych już złożenia kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej oraz na cmentarzu Marynarki Wojennej, w ten dzień zaplanowany został Piknik Rodzinny. Jego szczegóły zostaną podane w osobnym harmonogramie.

Święto Morza 2020 w Gdyni to także szereg imprez towarzyszących, m.in.:

Gdynia na Fali

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na turnieje piłki siatkowej oraz do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami „Gdynia na fali”. Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni".

Kulinarne Święto Morza

Jak co roku, wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują: Oberża 86, Kapitan Cook, Taverna Zante, Cozzi Ristorante, Vertigo, Borowa Ciotka, Restauracja Familia, Bliżej, Moje Miasto, Zielony Rower oraz Punkt Gdynia.

84. urodziny Automobilklubu Morskiego

19 czerwca swoje 84. urodziny świętować będzie także Automobilklub Morski. Wykładu o ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu będziemy mogli posłuchać w formie online, na fanpage'u Muzeum Miasta Gdyni.

Z kolei od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów.

Pełny i aktualny program zaplanowanych wydarzeń i atrakcji znajduje się na stronie http://gdynia.pl/swietomorza.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.