• <
gryfia_70lat

Piractwo coraz większym problemem w Azji

PMK

11.06.2020 19:47 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Piractwo coraz większym problemem w Azji - GospodarkaMorska.pl

Według ostatniego miesięcznego raportu opublikowanego przez ReCAAP w Azji obserwuje się wzrost liczby przypadków piractwa i rozboju na statkach. Porwanie załogi w celu okupu na wodach regionalnych również pozostaje poważnym problemem.

W maju 2020 roku w Azji zgłoszono ogółem jedenaście incydentów - z których jeden był piractwem i dziesięć incydentów rozboju z użyciem broni.

Dwa incydenty miały miejsce na pokładzie statku podczas postoju, sześć w czasie kotwicowania i trzy podczas podróży.

Nie odnotowano doniesień o uprowadzeniu załogi w morzach Sulu-Celebes i wodach wschodniej Sabah w Malezji w maju 2020 roku, jednak w ostrzeżeniu wydanym pod koniec maja ReCAAP poinformowało, że pięciu członków Grupy Abu Sayyaf (ASG) uzbrojonych w różnorodną broń palną planowało uprowadzenie załogi w nieujawnionych obszarach niedaleko Sabah.

ReCAAP ISC powiedział również, że jest zaniepokojony ciągłym występowaniem incydentów na pokładzie statków w cieśninie singapurskiej. W maju 2020 roku zgłoszono trzy incydenty.

W Cieśninie Singapurskiej w okresie od 20 stycznia do 20 maja zgłoszono ogółem piętnaście incydentów, w tym dwanaście incydentów, które miały miejsce na wschodnim pasie systemu rozgraniczenia ruchu (TSS), jeden incydent na zachodnim pasie TSS, jeden na zewnątrz (na południe) od TSS i jeden w obszarze zapobiegawczym.

- Ze względu na ciągłe występowanie incydentów w cieśninie singapurskiej ISC ReCAAP zdecydowanie wzywa państwa nadbrzeżne do zwiększenia patroli i egzekwowania przepisów na ich wodach, wzmocnienia koordynacji między nimi oraz promowania wymiany informacji na temat incydentów i zaangażowanych grup przestępczych w celu zwiększenia liczby aresztowania - doradziło ReCAAP.

W okresie styczeń-maj 2020 roku w Azji zgłoszono ogółem 49 incydentów. Dwa z nich to przypadki piractwa, a 47 to napady z bronią w ręku na statki.

W porównaniu z liczbą 25 incydentów w okresie styczeń-maj 2019 roku całkowita liczba incydentów zgłoszonych w tym samym okresie w tym roku prawie się podwoiła i była najwyższa od 2016 roku.

Jak wyjaśniono, gwałtowny wzrost w tym pięciomiesięcznym okresie miał miejsce głównie w Bangladeszu, Indiach, Filipinach, Wietnamie i Cieśninie Singapurskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.