• <

300 jednostek Maerska pomoże w badaniach nad oceanami i klimatem

PMK

11.06.2020 19:49 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski 300 jednostek Maerska pomoże w badaniach nad oceanami i klimatem

Partnerzy portalu

300 jednostek Maerska pomoże w badaniach nad oceanami i klimatem - GospodarkaMorska.pl

Duński przewoźnik kontenerowy Maersk będzie wspierać globalne wysiłki badawcze w zakresie wzorców pogodowych i zmian klimatu, przeznaczając 300 własnych statków do udziału w globalnym programie Wolontariatu Obserwacyjnego (VOS).

Podczas gdy wiele statków Maerska już teraz uczestniczy w VOS, od końca tego roku cała flota duńskiego armatora weźmie w nim udział.

Jak wyjaśniono, zarejestrowane dane pomagają meteorologom w tworzeniu dokładniejszych prognoz pogody i sztormów oraz będą również wykorzystywane do tworzenia modeli atmosfery, które pomogą naukowcom lepiej zrozumieć zmiany klimatu.

- Jako globalna firma zajmująca się logistyką kontenerową, nasze jednostki pływające odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i terminowości łańcucha dostaw. Pomaganie w prognozowaniu pogody i rozwoju nauki o klimacie ma dla nas wielki sens, ponieważ oba te obszary wpływają na naszą działalność na różne sposoby - powiedział Aslak Ross, szef działu standardów morskich Maerska.

Podczas gdy naukowcy zbierają i dzielą się obserwacjami pogody i warunków oceanicznych od ponad 150 lat na całym świecie, postęp technologiczny znacznie zwiększył ilość informacji, które można udostępniać.

Typowy VOS rejestruje i transmituje obserwacje ręcznie, a członek załogi statku odczytuje dane z instrumentów na pokładzie statku, lub w niektórych przypadkach za pośrednictwem automatycznych stacji pogodowych (AWS). Dane są następnie przesyłane do różnych krajowych służb meteorologicznych w celu wykorzystania ich w modelach prognozy pogody i monitorowania rzeczywistych warunków na morzu.

Aby uzyskać więcej danych z większą precyzją, pierwsze pięć statków Maersk uczestniczących w programie VOS jest wyposażonych w bardziej zaawansowany typ AWS, zwany Europejską Wspólną Automatyczną Stacją Pogodową (EUCAWS). System EUCAWS automatycznie gromadzi dane dotyczące ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza i wilgotności względnej i przesyła je co godzinę do wyznaczonych stacji badawczych.

Do końca 2020 roku planuje się uruchomienie 50 takich stacji na statkach Maersk.

- Jeśli pomożemy nawet nieznacznie poprawić jakość usług związanych z trasowaniem pogody, będą to istotne dźwignie w naszych ciągłych wysiłkach na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszych załóg i aktywów oraz zapewnienia niezawodnych czasów przybycia do łańcuchów dostaw naszych klientów - powiedział Ross.

Podczas gdy w programie VOS bierze udział ponad 3000 statków, ogólny udział spadł w ostatnich latach z powodu zmniejszenia zasobów finansowych i załogi światowej floty handlowej. Jednak nowe technologie, takie jak AWS i dzienniki elektroniczne, doprowadziły do wzrostu ilości i jakości obserwacji z każdego statku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.