• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA]

gm

31.08.2022 13:33 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPG

Tablicę upamiętniającą walkę gdańskich portowców z komunistycznym reżimem odsłonięto w środę w Gdańsku. "Kiedy instalowano w Polsce komunistyczną kolonialną władzę, to portowcy mieli siłę i odwagę, żeby się temu przeciwstawić" - powiedział w trakcie uroczystości prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej walkę o godność, patriotyzm, wiarę i zaangażowanie gdańskich portowców w walkę z komunistycznym reżimem odbyło się w środę w Gdańsku, w ramach obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Tablica zawisła na budynku Zarządu Morskiego Portu Gdańsk przy ul. Zamkniętej 18.

Na tablicy wyryto: "W hołdzie gdańskim portowcom którzy w latach 1946, 1970, 1980–1989 walczyli o godne warunki pracy i życia, strajkowali i demonstrowali przeciw komunistycznemu reżimowi. Wierni Bogu i ojczyźnie kierując się nauką papieża św. Jana Pawła II przywrócili krzyż mogiłom żołnierzy obrońców Westerplatte. Budowali siłę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+, w stanie wojennym utrzymali podziemne struktury związku. Doznając represji i ponosząc ofiary odnieśli zwycięstwo w walce o wolną i demokratyczną Polskę".

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, patrząc na tablicę przypomniał słowa Georga Gordona Byrona "walka o wolność, gdy się raz zaczyna z krwią ojca spada dziedzictwem na syna".

"Już w roku 1946, kiedy instalowano w Polsce komunistyczną kolonialną władzę, to portowcy mieli siłę i odwagę, żeby się temu przeciwstawić" - powiedział Nawrocki.

Dodał, że gdy na ulicach Gdańsk, Gdyni, Szczecina i Elbląga ginęli niewinni ludzi, na ulicach nie mogło zabraknąć portowców. "Gdy Polska rodziła się do wolności, nadziei na tę wolność i niepodległość w sierpniu roku 1980, a więc kiedy jedni dźwigali brzemiona drugich, byli tam gdańscy portowcy" - zaznaczył prezes IPN.

Przypomniał również, że po 13 grudnia 1981 roku stoczniowcy "nie przestraszyli się systemu komunistycznego". "Nadal strajkowali, zakładali konspiracyjne związki, wydawali swoje biuletyny. Zawsze wiernie aż do końcówki lat 80. kiedy to jesienią 1988 roku nadal podejmowali protest za wolność" - wyjaśnił Nawrocki.

Tablica powstała dzięki Stowarzyszeniu "Godność", Oddziałowi IPN w Gdańsku oraz Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.