• <

Wynik wyszukiwania - "portowcy" - Wiadomości

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Niemcy pracują nad „Narodową strategią portową”

W marcu niemiecki rząd podjął prace nad wdrożeniem „Narodowej strategii portowej”. Ma ona uwzględniać kwestie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, ale także pomóc w rozwoju konkurencyjności niemieckich portów. Co ważne, w dokumencie ujęte zostały także potrzeby portów śródlądowych.
09.04.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Tiry na statki i tory. Brakuje kierowców, wzrosną opłaty drogowe

Z indeksu Upply x Ti x IRU europejskiego drogowego transportu towarowego wynika, że w III kwartale 2023 r. indeks stawek spot znalazł się jeszcze poniżej wskaźnika stawek kontraktowych – informuje w najnowszym raporcie International Road Transport Union (IRU). W 2023 r. i 2024 r. transport drogowy będzie rozwijał się pod presją braku kierowców i wzrostu opłat drogowych. To szansa dla transportu morskiego i śródlądowego oraz kolejowego.
12.12.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.
16.09.2023

Portowcy z Odessy ranni w nocnym ataku rosyjskich dronów

W ciągu ponad trzech godzin Rosjanie atakowali w nocy z soboty na niedzielę infrastrukturę portową w obwodzie odeskim – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper. Przeciwnik zastosował drony uderzeniowe Shahed.
03.09.2023

MŚ w żeglarstwie – prezes PZŻ: mamy cztery olimpijskie kwalifikacje, będzie siedem

Mamy cztery olimpijskie nominacje, ale jestem przekonany, że będzie ich siedem - powiedział po zakończonych w niedzielę w Hadze mistrzostwach świata prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Była to pierwsza kwalifikacja dla krajów do przyszłorocznych igrzysk.
20.08.2023

„Le Monde”: uczynienie Sekwany zdolnej do pływania wyzwaniem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku

Przed organizatorami igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku stoi poważne wyzwanie uczynienia z Sekwany rzeki zdolnej do przeprowadzenia planowanych zawodów pływackich – napisał francuski dziennik „Le Monde”. Najpoważniejszym zagrożeniem są w tym przypadku obfite opady deszczów.
16.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

W Świnoujściu będzie można zwiedzić okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zwiedzanie okrętów, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to część atrakcji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów z okazji Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
22.06.2023

W Świnoujściu odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie przypada Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w przeddzień święta MW marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.
19.06.2023

Regaty Wioślarskie na Odrze

Na Odrze odbyły się 17 czerwca Regaty Wioślarskie. O puchary, w tym Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, walczyli juniorzy oraz reprezentanci szczecińskich szkół wyższych.
18.06.2023

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz branży turystycznej w Świnoujściu, na czas długiego weekendu czerwcowego (8-11 czerwca) właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM, zapewnia bezpłatny dojazd dla mieszkańców i turystów do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Spółka została także sponsorem pikniku osiedla Przytór-Łunowo, który odbędzie w dniu 10 czerwca.
08.06.2023

PGE Baltica sponsorem głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Windsurfingu. Na mocy kolejnej umowy będzie wspierać najlepszych polskich windsurferów jako sponsor główny.
21.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Siódma zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Teraz portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi.
26.10.2022

Dzień Mechanika. Zaprasza Uniwersytet Morski w Gdyni

Dzień Mechanika promuje Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, umożliwia studentom poznanie potencjalnych pracodawców oraz zapewnia integrację i dobrą zabawę. Na temat tego wydarzenia rozmawiamy z prof. dr hab. inż. Andrzejem Miszczakiem, dziekanem Wydziału Mechanicznego uczelni.
03.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

Szczecin. Portowa zbiórka krwi już w październiku

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Portowcy" działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zapraszają na akcję zbiórki krwi w szczecińskim porcie.
13.09.2022

Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA]

Tablicę upamiętniającą walkę gdańskich portowców z komunistycznym reżimem odsłonięto w środę w Gdańsku. "Kiedy instalowano w Polsce komunistyczną kolonialną władzę, to portowcy mieli siłę i odwagę, żeby się temu przeciwstawić" - powiedział w trakcie uroczystości prezes IPN dr Karol Nawrocki.
31.08.2022

Konkurencja na morskich szlakach do rewizji. Komisja Europejska daję wolną rękę w sprawie wsparcia firm transportowych

10 organizacji europejskich związanych z transportem wzywa Komisję Europejską do rewizji zasad konkurencji w transporcie morskim. Europejskie i międzynarodowe organizacje biznesowe, w tym stowarzyszenia spedytorów i operatorów portów i terminali, chcą, by KE w szczególności skupiła się na transporcie kontenerowym.
06.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

W Porcie Amsterdam nie chcą tankowca z rosyjską ropą. Sprzeciw pracowników [WIDEO]

Pływający pod banderą Wysp Marshalla statek „Sunny Liger”, który transportuje rosyjską ropę, nie może zacumować w porcie w Amsterdamie. Powodem jest sprzeciw pracowników portu ze względu na ładunek z Rosji. Wcześniej tankowiec nie mógł zatrzymać się w Szwecji, bo pracowników doków odmówili jego obsługi.
02.05.2022

Polski Związek Żeglarski - stanowisko w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i startów rosyjskich i białoruskich żeglarzy

Polski Związek Żeglarski zdecydowanie popiera stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Światowej Organizacji Żeglarskiej. Dziś organizacja wystosowała specjalne oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej.
02.03.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Port Gdańsk. Wolny Obszar Celny ma już 25 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wolny Obszar Celny to przestrzeń 31 hektarów otwarta w 1996 roku na wniosek Portu Gdańsk decyzją ministra finansów. Jak powstawał, zmieniał się i jakie dziś pełni funkcje? O tym opowiada nam Czesław Nowak, wieloletni dyrektor WOC-u oraz Adam Kłos, obecny dyrektor handlowy w Porcie Gdańsk.
04.12.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
22.11.2021

GCT w Porcie Gdynia. Terminal, który ma wiele do zaoferowania w polskiej grze o offshore

Na trójmiejskim rynku portowym funkcjonują od 2006 roku, na koncie mają 29 projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, współtworzyli wiele spektakularnych inwestycji offshore za granicą, a ich roczna przepustowość to ponad 600 tys. TEU. Mowa o Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports. Z szefem GCT rozmawiamy o doświadczeniach z onshore, udziale w polskim offshore i najbliższych planach.
14.11.2021

Szczecin. Szósta zbiórka krwi w porcie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie szósty raz zorganizował portową zbiórkę krwi.
05.11.2021

Wilki Morskie SSL Team Polska wygrywają kolejny wyścig i awansują do finału

Piątkowym (15 października) zwycięstwem polski zespół zagwarantował sobie prowadzenie grupy i awans do jutrzejszego finału. Załogi Danii, Słowenii i Peru będą jeszcze walczyć o awans w porannym wyścigu kwalifikacyjnym.
16.10.2021

Mateusz Romowicz na 15-lecie kancelarii: "Im więcej praw, tym mniej sprawiedliwości" [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem, prezesem Legal Marine.
29.08.2021

Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w kitesurfingu. Całe podium biało-czerwone!

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) mistrzynią świata do lat 19 w konkurencji Formula Kite Foil! Srebrny medal wywalczyła Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), a na najniższym stopniu podium stanęła Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski)!
20.07.2021

Największe regaty w Polsce zakończone

Dobiegły końca zmagania żeglarzy w ramach regat LOTOS NordCup Gdańsk 2021. Organizowane przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion już po raz szesnasty, obecnie są największym żeglarskim wydarzeniem w Polsce.
12.07.2021

Warszawa: ZTM szuka armatora statku do Serocka i promu na Wiśle

"Poszukujemy armatora, który będzie organizował rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca.
15.06.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Działamy globalnie – wspieramy lokalnie

Ciesząc się dobrymi wynikami Port Gdynia w ramach zrównoważonego rozwoju dzieli się otrzymanym dobrem i wspiera lokalną społeczność. Do akcji #dzielmysiędobrem, której pomysłodawcą jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., dołączają kolejne organizacje, dzięki czemu inicjatywa się rozrasta i wsparciem objęci są najbardziej potrzebujący.
02.04.2021

Rozstrzygnięcie X edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto 2020

Nagrody zostały przyznane i Pantaenius Jacht Foto 2020 jest już zakończony. Mimo nietypowego zeszłorocznego sezonu na wodzie do 10 edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 440 prac. Organizatorzy po raz drugi ogłosili wyniki podczas relacji na żywo na profilu konkursu na Facebooku.
18.03.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

Port Gdańsk pomaga medykom z Pomorza i seniorom (wideo)

Od początku pandemii Port Gdańsk angażuje się w różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc w walce z koronawirusem. Beneficjentami pomocy są między innymi placówki medyczne, jak i ratownicy medyczni z regionu Pomorza, a także seniorzy z okolic Nowego Portu i Stogów.
07.02.2021

PKN Orlen kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową

W roku 2021 PKN ORLEN kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową! Żeglarstwo to sport, pasja i radość - treningi, starty, emocje, to również fantastyczny sposób na wychowanie dzieci i młodzieży. Giżycka Grupa Regatowa wspólnie z PKN ORLEN realizuje sportowe marzenia młodych żeglarzy!
21.01.2021

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie.
13.01.2021

„Kierunek Port – morze możliwości” – Epilog. Film podsumowujący zmagania studentów

Konkurs „Kierunek Port – morze możliwości” został rozstrzygnięty 15 grudnia 2020 roku. Przypomnijmy, że przedmiotem przedsięwzięcia była realizacja dwóch projektów badawczo-rozwojowych, realizowanych przez studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdynia w oparciu o grant Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
07.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

TSL dekadę temu i dziś – czy branża przewidziała kryzys klimatyczny?

Z jednej strony nacisk na ekologię, z drugiej ponadprzeciętne zanieczyszczenie powietrza, a także: real-time tracking, podziemne centra dystrybucji, powstawanie megamiast i przeniesienie się 75% populacji na tereny zurbanizowane – to nie wizja postapokaliptycznego świata, ale kilka trendów, które według przewidywań sprzed niemal dekady mają zrewolucjonizować branżę transportową do 2050 roku.
17.12.2020

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości.

W najbliższy wtorek odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości. Konkurs grantowy na realizację projektów badawczo-rozwojowych został zorganizowany przez gdyński Uniwersytet Morski i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W trzecim etapie konkursu wyłonione zostały projekty dwóch zespołów studenckich będące odpowiedzią na problemy występujące w funkcjonowaniu Portu.
11.12.2020

Ważne decyzje MKOL dotyczące igrzysk i żeglarstwa!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął dzisiaj ważne decyzje odnośnie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Decyzje te dotyczą również żeglarstwa. Wiele międzynarodowych federacji sportowych, w tym World Sailing zostało zobligowanych do zmniejszenia liczby sportowców startujących w igrzyskach. W Paryżu wystartuje 330 żeglarzy, czyli 20 mniej niż w Tokio.
07.12.2020

Magdalena Kwaśna z nominacją olimpijską do Tokio

Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), mistrzyni Polski w klasie Laser Radial z nominacją imienną na igrzyska w Tokio. Decyzję taką podjął Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego, a zatwierdził ją zarząd Związku. Formalnie, nominację musi zatwierdzić jeszcze Polski Komitet Olimpijski.
31.10.2020

Jubileuszowa zbiórka krwi w porcie Szczecin

„70 litrów na 70-lecie ZMPSiŚ” pod takim hasłem zarząd portów oraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zorganizowały jubileuszową, bo piątą akcję zbiórki krwi w porcie Szczecin.
15.10.2020

Paweł Kowalski w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy iQFoil [wywiad]

Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, został wybrany do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Olimpijskiej Klasy iQFoil. Ta nowa windsurfingowa klasa zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
06.10.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego: Nasz kraj regatami stoi

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których odbywają się zawody. „Wykorzystujemy każdą szansę, bo nie chcemy, żeby sportowcy trenowali bez celu. Nasz kraj regatami stoi” - przyznał Tomasz Chamera.
07.09.2020

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie

W niedzielę 30 sierpnia br. w Szczecinie świętowana będzie 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych ‘80. Szczecińscy portowcy, obok pracowników stoczni i zakładów komunikacji miejskiej należeli do najaktywniejszych w walce o godność ludzi pracy, o wolność i wartości demokratyczne.
28.08.2020

Konkurs Grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” na etapie III

Trwa III etap Konkursu Grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”, w ramach którego zespoły studentów wraz z opiekunami merytorycznymi tj. KN ISTL Młodzi Portowcy z dr inż. Adamem Kaizer (Wydział Nawigacyjny) oraz Seanovation z mgr inż. Mirosławem Tyliszczak (Wydział Mechaniczny) urzeczywistniają swoje innowacyjne projekty badawcze.
05.08.2020

Branża transportowa łapie oddech. Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi?

Z najnowszego raportu GBOX wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca 2020 roku natężenie ruchu w transporcie krajowym i międzynarodowym osiągnęło taki poziom aktywności polskich przewoźników jak w styczniu br., czyli z czasów sprzed pandemii. System telematyczny GBOX codziennie monitoruje ponad 30 tys. ciężarówek, realizujących operacje transportowo-spedycyjne, w tym w dużej mierze kabotażowe, tranzytowe oraz typu cross-trade.
27.07.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wspiera dzieci i młodzież, ale nie tylko [wideo]

To druga, społeczna twarz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka wspiera dzieci i młodzież w realizacji ich pasji i marzeń zarówno tych sportowych, jak i artystycznych, czy edukacyjnych. Doczekała się nawet swoich mistrzów sPortu. To jedno z wielu jej działań w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspiera ona też młodych artystów, realizuje autorskie projekty edukacyjne i pomocowe. Angażuje się w akcje społeczne. Ostatnio ufundowała sprzęt dla szpitali.
01.06.2020

Rozwój transportu drogowego po koronawirusie

Wiele wskazuje na to, że wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa będzie miało charakter litery U. W ekonomii i dla transportu oznacza to wzrost liczby zleceń, wyższą rentowność kontraktów oraz nowe możliwości biznesowe po okresie stabilizowania się gospodarek narodowych państw Unii Europejskiej. Po tym procesie powrotu do „normalności” możemy spodziewać się jeszcze większego niż dotychczas zapotrzebowania na międzynarodowe usługi transportowe, a w tym sektorze polscy przedsiębiorcy nad
29.04.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

Rada UE przyjęła przepisy, które torują drogę do cyfryzacji w transporcie

Przedstawiciele państw członkowskich UE przyjęli we wtorek przepisy, które umożliwiają firmom z sektora transportu towarowego przekazywanie dokumentów w formie cyfrowej. Sektor ma dzięki temu zaoszczędzić i zmniejszyć biurokrację.
07.04.2020

Tarcza antykryzysowa niewystarczająca dla transportu drogowego

Przygotowana przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa omija problemy transportu drogowego – wskazało we wtorek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Transportowcy nie wykluczają protestów.
24.03.2020

Polscy przedsiębiorcy wobec pandemii koronawirusa

Światowa gospodarka mierzy się obecnie z tąpnięciem, którego nie było od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Giełdy zanotowały największe spadki od dekady, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, obniżyła prognozowany wskaźnik wzrostu z 2,9 na 2,4 proc. w 2020 roku. Wszystko przez koronawirusa, który uderza w ekonomie niemal wszystkich krajów na świecie. Branżami najbardziej odczuwającymi kryzys są turystyka oraz przewóz pasażerski, który według ostatni danych Ministerstwa Rozwoju stracił ponad
13.03.2020

Transportowcy ze Słowacji blokują przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Ukrainą

Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) prowadzą blokady na kilku przejściach granicznych z Polską oraz z Czechami, Węgrami i Ukrainą. Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych.
13.01.2020

Zakończenie II etapu konkursu grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”

W ramach II etapu konkursu grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”, który odbył się 9 października 2019 r. w siedzibie ZMP Gdańsk, Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli ZMP Gdańsk, zapoznała się z propozycją studenckich projektów badawczo-rozwojowych.
12.11.2019

Nike i Ocean Conservancy ogłosiły nową deklarację dotyczącą żeglugi arktycznej

Nike połączyła siły z Ocean Conservancy w celu utworzenia Korporacyjnej Deklaracji ds. Żeglugi Aktycznej (ASCP). Jej celem jest zachęcenie biznesu i przemysłu morskiego do sprzeciwu wobec żeglugi przez Ocean Arktyczny.
27.10.2019

Raport: do 2022 r. polscy transportowcy zwiększą przewozy o 20 proc.

W latach 2018-2022 całkowita masa towarów przewożonych w kraju przez polski transport drogowy wzrośnie o 20 proc. - wynika z raportu o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030.
24.10.2019

Wodne oldtimery zawinęły do Gdyni

Niezwykłą paradę żaglowców mogli w sobotnie popołudnia podziwiać mieszkańcy i goście Gdyni. Do miasta zawinęły wiekowe jednostki o klasycznej drewnianej lub stalowej konstrukcji. Wszystko w ramach XI już edycji zlotu „Próchno i Rdza”, który po raz kolejny pokazał, że „wodne oldtimery” to jachty z prawdziwą morską duszą.
14.10.2019

Pracodawcy: Brexit bez umowy to miliardy strat dla francuskich przedsiębiorstw

Choć do niedawna francuskie władze zapewniały o gotowości na brexit, mniej optymistyczne są stowarzyszenia pracodawców - ich zdaniem brexit bez umowy przyniesie miliardowe straty francuskim przedsiębiorcom.
30.09.2019

Transport się nie opłaca, czyli o tym, kto rządzi w branży TSL

Średnia ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wystawiona przez przedstawicieli branży transportowej to 3,3[1]. W pięciostopniowej skali ta trójka z plusem wypada dość słabo. Skoro Eurostat pokazuje, że w 2018 roku eksport w krajach Unii Europejskiej wzrósł o 4,7 proc., a import o 5,4 proc., popyt na międzynarodowy transport drogowy jest duży. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie liczba rejestrowanych samochodów ciężarowych zwiększyła się o 8 proc. do 29,9 tys. sztuk, a ilość przewiezionych towarów liczonych w tonach wzr
14.08.2019

Święto Morza podniosło kotwicę w Gdyni

Rejs jednym z najstarszych jachtów w Polsce, widowiskowa parada żeglarska, uliczne granie dla patrona bulwaru Nadmorskiego czy akcje muzealne – to tylko niektóre wydarzenia gdyńskich obchodów Święta Morza, które dzisiaj symbolicznie zainaugurowało złożenie wieńców na wodach Zatoki Gdańskiej. Był to hołd tym, co odeszli na wieczną wachtę. Święto Morza potrwa do niedzieli 30 czerwca.
21.06.2019

Europa Środkowo-Wschodnia kontra stara Unia. Oto prawdziwy powód powstania pakietu mobilności

W 2017 roku kierowcy polskich przedsiębiorstw transportowych przejechali ponad 335 milionów tonokilometrów (tkm)– najwięcej w Unii Europejskiej, z czego blisko 18 milionów tkm to wynik działalności kabotażowej. Przejazdy w ramach innego państwa niż siedziba firmy wzrosły o 38 proc. w odniesieniu do roku poprzedniego. Ponadto Polska, jako jedyna z krajów członkowskich, które prężnie działają w sektorze transportu drogowego, w latach 2010-2016 zdołała zwiększyć swój udział na rynkach europejskich.
04.06.2019

MON: Od października prawie 17 tysięcy chętnych, by wstąpić do wojska

W trzech etapach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" chęć wstąpienia do wojska wyraziło blisko 17 tys. zainteresowanych – napisał w poniedziałek na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.
07.05.2019

Buczek o brexicie: branża transportowa będzie jako pierwsza wystawiona na ciężką próbę

W związku z brexitem branża transportowa będzie jako pierwsza wystawiona na ciężką próbę - powiedział PAP prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek. W pierwszym tygodniu brexitu kolejka ciężarówek do odprawy może mieć nawet 100 km - ocenił.
19.03.2019

Tomasz Chamera, Dominik Życki i Waldemar Heflich rozmawiali o przyszłym sezonie, igrzyskach oraz Trzebieży

W sobotę 2 marca podczas 31. Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera uczestniczył w rozmowie na temat największych wyzwań polskiego żeglarstwa w 2019 roku. Poza przygotowaniami do najbliższych igrzysk olimpijskich były poruszane także tematy tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing czy prac modernizacyjnych w Porcie Jachtowym Trzebież.
03.03.2019

Zofia Klepacka zajęła 2. miejsce w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Zofia Klepacka zajęła drugie miejsce w XIX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku. Przed naszą zawodniczką znalazła się tylko Anita Włodarczyk. Nominowanych było jeszcze dwóch żeglarzy, Marcin Rudawski i Wojciech Brzozowski.
28.02.2019

Gala Gdyńskiego Sportu zdominowana przez żeglarstwo, Aleksandra Melzacka Sportowcem Roku 2018

Żeglarka Aleksandra Melzacka oraz bobsleista Łukasz Miedzik sportowcami 2018 roku w Gdyni. Drużyną roku wybrano zespół koszykarek Arki Gdynia U22, wśród trenerów najlepszy okazał się Milos Mitrović prowadzący młodzieżowe drużyny koszykarzy Arki, za najlepszą imprezę uznano 19. edycję Volvo Gdynia Sailing Days, a w kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowane zostało stowarzyszenie „Biegamyrazem.pl”. Statuetki powędrowały również do nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Jubileuszowa XX Gala Gdyńskiego
27.02.2019

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 wśród nominowanych do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018

Impreza Volvo Gdynia Sailing Days 2018 została nominowana do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018 w kategorii Wydarzenie Sportowe. Zwycięzców poznamy 13 marca 2019.
04.02.2019

Regaty żeglarskie na rzece – Puchar Dzielnicy Wisła już w czerwcu w Warszawie

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła to unikatowa inicjatywa, której celem jest przywrócenie żeglarstwa na stołeczny odcinek Wisły oraz upamiętnienie warszawskiego rodowodu klasy Omega. Pierwsza edycja Regat odbyła się w 2018 roku przeciągając na wodę mistrzów żeglarstwa, wodniaków i pasjonatów. W tym roku organizatorzy planują starty w pięciu klasach, żeglarską strefę lądową, rejsy, pokazy i inne atrakcje. To wszystko i jeszcze więcej w Warszawie 22 i 23 czerwca.
30.01.2019

27. Finał WOŚP: Pomaganie jest dziecinnie proste. Do wylicytowania m.in. rejs żaglowcem

"Pomaganie jest dziecinnie proste" – to hasło tegorocznej, organizowanej 27. raz, zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
13.01.2019

Czy Brexit może zachwiać polskim transportem drogowym?

650,7 miliardów £, czyli ponad połowa wartości całego brytyjskiego handlu to towary importowane. Najczęściej transportowane są maszyny, między innymi komputery, pojazdy czy farmaceutyki. Znaczną część nabywanych produktów dostarcza międzynarodowy transport drogowy realizowany przez przewoźników z Polski. Szacuje się, że brytyjską granicę dziennie przekracza około 1200 ciężarówek, które mają polskie rejestracje. Co się stanie, gdy swobodna wymiana handlowa zostanie zachwiana przez zbliżający się Brexit?
06.12.2018

Budowa drogi Via Carpatia oraz inwestycje kolejowe w programie PiS dla Podkarpacia

Budowa szlaku Via Carpatia, modernizacja linii kolejowych w regionie, budowa zbiornika Kąty-Myscowa oraz Program dla Bieszczadów – to najważniejsze propozycje Prawa i Sprawiedliwości dla Podkarpacia w jesiennych wyborach samorządowych.
22.08.2018

Omegi wracają do Warszawy

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na rzece towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.
12.06.2018

Projekt żeglarski sfinansowany przez Polskę w Brasławiu

Hotelik dla instruktorów żeglarstwa i sportowców otwarto w Brasławiu w obwodzie witebskim w ramach małych grantów ambasady RP w Mińsku. Projekt Polskiej Pomocy obejmuje szkolenia dla instruktorów żeglarstwa. W sumie kosztował prawie 50 tys. euro.
27.05.2018

Hodges: CPK przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie

Centralny Port Komunikacyjny przyniósłby Polsce nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa w regionie, ułatwiając szybki przerzut wojsk – ocenił w rozmowie z PAP były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges.
10.05.2018

Irmina znów wygrywa

Irmina Mrózek Gliszczynska „Sportowcem Roku 2017” w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego. Kapituła jednogłośnie przyznała tytuł zawodniczce Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Irmina w minionym roku wywalczyła wraz z Agnieszką Skrzypulec m.in.: tytuł mistrzyni świata w olimpijskiej klasie 470.
08.01.2018

Kpt. jachtowy Kaczorowski: warto stworzyć zespół, by walczyć z najlepszymi

Kapitan jachtowy Jarosław Kaczorowski uważa, że w Polsce jest obecnie ogromna szansa na stworzenie takiego zespołu żeglarzy, który byłby w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie w najbardziej prestiżowych zawodach.
07.01.2018

Najpopularniejsi i najlepsi sportowcy województwa. Ostatnie godziny głosowania

Trwa 65. Plebiscyt Sportowy „Dziennika Bałtyckiego”. Tylko do piątku 29 grudnia można oddawać głosy na kuponach w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca 2017 roku oraz przez sms na Najpopularniejszych Juniorów, Seniorów, Trenerów i Drużyny. Laureatów poznamy w czwartek, 4 stycznia 2018 roku.
28.12.2017

Możdżanowska: Chcemy zapewnić MSP dostęp do zamówień publicznych w pełnym zakresie

Małe i średnie przedsiębiorstwa są w znacznej mierze wykluczane z realizacji zamówień publicznych. Chcemy zapewnić branży MSP dostęp do zamówień publicznych w pełnym zakresie, co zwiększy ich konkurencyjność - powiedziała PAP Andżelika Możdżanowska pełnomocnik rządu ds. małych i średnich firm w MR.
04.12.2017

Został uruchomiony Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) - poinformował w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
30.11.2017

Zofia Klepacka: najważniejsze, to dbać o zdrowie i mieć w życiu cel

Najważniejsze, to dbać o zdrowie, mieć w życiu cel i do niego dążyć - podkreśliła medalistka igrzysk, mistrzostw świata i Europy w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Klepacka na spotkaniu z uczniami przed startem do Mili Olimpijskiej w Warszawie.
12.11.2017

Centrum Żeglarskie zamyka sezon

Opuszczeniem bandery i regatami kończy tegoroczny sezon szczecińskie Centrum Żeglarskie. Regaty Nadzieja Sportu odbędą się na jeziorze Dąbie 21 i 22 października.
18.10.2017

Szef MSZ o pracownikach delegowanych: Mam nadzieję, że to nie będzie „zgniły kompromis”

Mam nadzieję, że rozmowy ws. pracowników delegowanych zakończą się kompromisem, który będzie godził a nie będzie dla nas tzw. "zgniłym kompromisem" - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
18.10.2017

Gliński: Program Polska100 odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny

Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi - powiedział w środę na PGE Narodowym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
11.10.2017

Prezydent Świnoujścia o przeładunkach siarki: Świnoujście traktowane jest jak porty trzeciego świata

- Siarka w świnoujskim porcie będzie przeładowywana w prymitywnych warunkach, czerpakami – powiedział dziś podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – OT Port Świnoujście idzie na skróty. Nie inwestują w infrastrukturę, bo to kosztuje. Pieniądze, zyski są ważniejsze, niż zdrowie ludzi. Mam wrażenie, że jesteśmy traktowani jak port trzeciego świata.
05.10.2017

MŚ w żeglarstwie w klasie RS:X – Klepacka czwarta, dominacja Chińczyków

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w deskowej klasie RS:X u wybrzeży japońskiej wyspy Enoshima. Na akwenie, na którym w 2020 roku odbędą się regaty olimpijskie, rządzili chińscy żeglarze.
23.09.2017

Szmit: Nie będzie wielokrotnych kontroli polskich przewoźników w Rosji

Federacja Rosyjska zobowiązała się do zaprzestania prowadzenia wielokrotnych kontroli polskich przewoźników przez ten sam organ kontrolny - poinformował wiceminister infrastruktury podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej polsko-rosyjskie rozmowy, które odbyły się w Moskwie na temat przewozów drogowych.
21.09.2017

ERGO Hestia Żeglarski Puchar Trójmiasta już w najbliższy weekend

Dla zawodników zbliżające się regaty to przede wszystkim sportowa rywalizacja i wspólne świętowanie otwarcia sezonu na wodzie, natomiast dla mieszkańców Trójmiasta i turystów to wyjątkowa okazja do podziwiania pięknych jednostek pod żaglami ścigających się na wodach Zatoki Gdańskiej.
24.05.2017

W tym roku ma ruszyć przebudowa mostu na Narwi

Ostrołęka (Mazowieckie) ma plan przebudowy mostu na Narwi, gdzie biegnie droga krajowa nr 61. Inwestycja, przy dofinansowaniu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ma ruszyć w tym roku. Modernizacja przeprawy umożliwi przywrócenie tam ruchu ciężkiego.
03.04.2017

Polska-Tajwan: nowa umowa podatkowa

Brak regulacji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach Polski z Tajwanem stanowi przeszkodę w rozwijaniu wzajemnych relacji gospodarczych- jeszcze do niedawna właśnie w ten sposób w uzasadnieniu do projektu Ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w relacjach Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu argumentowano potrzebę uregulowania po
21.02.2017

Żeglarze zagrali charytatywnie w squasha

Za nami charytatywna impreza North Sails Squash Day (4.02.2017), podczas której żeglarze spotkali się przy innej niż zazwyczaj dyscyplinie sportowej, bo nie na jachtach, a na korcie, a to wszystko w szczytnym celu, aby zebrać fundusze, które pomogą w leczeniu Wojtka Zabłockiego, żeglarza i trenera żeglarstwa, który walczy z nowotworem.
10.02.2017

Polska-Tajwan: nowa umowa podatkowa

Brak regulacji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach Polski z Tajwanem stanowi przeszkodę w rozwijaniu wzajemnych relacji gospodarczych- jeszcze do niedawna właśnie w ten sposób w uzasadnieniu do projektu Ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w relacjach Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu argumentowano potrzebę uregulowania po
24.01.2017

Zobacz, jak zmienia się gdyński port - niebawem kolejne obiekty zostaną oddane do użytku [wideo]

Nowoczesny magazyn przy ulicy Polskiej oraz nowa zasobnia przy nabrzeżu Francuskim już na początku przyszłego roku dołączą do długiej listy inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w gdyńskim porcie.
11.12.2016

Jedz jak Olimpijczyk, czyli chroń morza i oceany

Jednym z dań serwowanych w wiosce olimpijskiej, którym będą raczyć się olimpijscy i paraolimpijscy sportowcy biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016 to pyszny dorsz islandzki, który w 100% pochodzi ze zrównoważonych połowów z niebieskim znakiem MSC.
09.08.2016

Strajkują pracownicy prywatyzowanych portów w Pireusie i Salonikach

Pracownicy prywatyzowanych portów w Pireusie i Salonikach strajkowali we wtorek szósty dzień z rzędu, domagając się gwarancji zatrudnienia. Portowcy przeszli głównymi ulicami Aten; 200 osób zebrało się przed hotelem gdzie toczą się negocjacje ws. Pireusu.
01.06.2016

Kolejarze i portowcy strajkują przeciwko reformie prawa pracy

Strajk pracowników francuskich kolei i portów przeciwko zapowiedzianym przez rząd zmianom w kodeksie pracy doprowadził w środę do odwołania średnio co drugiego pociągu i anulowania połączeń promowych między północną Francją a Wielką Brytanią.
18.05.2016

FGM w Gdyni: Panel portowy pod znakiem przedłużenia koncesji

Już po raz piętnasty, w piątek 9 października odbyło się forum gospodarcze w Gdyni. W tym roku impreza zorganizowana została w odświeżonej formule, jako „Forum Gospodarki Morskiej” i w całości poświęcono ją zagadnieniom związanym z rozwojem portów, żeglugi i przemysłu stoczniowego.
12.10.2015

XIX Baltic Sail Gdańsk zakończony

Baltic Sail Gdańsk 2015 przeszedł do historii. Ostatni, czwarty jego dzień był ukoronowaniem morskiego święta. Mieliśmy okazję oglądać wspaniałą paradę ponad 100 jednostek, które zaprezentowały się tysiącom turystów i mieszkańców. Wszystko przy donośnym dźwięku syren przepływających żaglowców.
06.07.2015

„Matki i statki” – wystawa na „Sołdku”

Ogromne ekrany z archiwalnymi filmami z chrztów statków, ściana do „selfie” oraz interaktywne stanowisko, na którym będzie można symbolicznego rozbicia butelka o burtę statku. Wszystko to na najnowszej wystawie na statku-muzeum „Sołdek”, zorganizowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
10.06.2015

Regaty otwarcia sezonu coraz bliżej

Z każdym dniem przybywa jachtów zgłoszonych do Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Przeważają jednostki z Pomorza, ale swoją reprezentację na starcie będą miały również województwa warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.
19.05.2015

Żeglarze podsumowali sezon

Tradycyjnie w „Jachtowej”, w sobotę 21 bm., spotkali się licznie zachodniopomorscy żeglarze i ich goście, by podsumować bogaty sezon 2014 roku. Właśnie podsumowaniem sezonu 2014 Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski zainaugurował równocześnie tegoroczny jubileusz 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzy Zachodnim, z wieloma ważkimi dokonaniami, dzięki czemu nasz Okręg jest jednym z najlepszych na żeglarskiej mapie Polski.
24.02.2015

Mało morza w stolicy

Centralne media, i nie tylko media, raczej nie dostrzegają, że Polska leży nad morzem. Jeżeli tak będzie nadal, nie tylko Polacy w Małopolsce czy w Lubelskiem pozostaną narodem z mentalnością śródlądową.
24.02.2015

Pracownicy portowi w Walencji przygotowują się do strajku

Pracownicy portowi z hiszpańskiej Walencji, położonej w basenie Morza Śródziemnego, przygotowują się do pięciu dni całodobowego strajku. Akcja protestacyjna ma trwać w dniach: 30 styczeń, 5 luty, 6 luty, 12 luty, 13 luty.
28.01.2015

Pracownicy portu mogą sprzedać akcje, ale nie zadowala ich cena

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podjął decyzję o skupieniu akcji pracowniczych. Związki zawodowe i pracownicy portu czekali na to wiele lat.
11.09.2014

Portowcy będą mogli sprzedać swoje akcje

1 października rozpocznie się wykup akcji Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Cena jednej akcji to sto złotych.
10.09.2014

PiS o stawkach portowych i terminalu

Projektem zmiany ustawy, mającym zrównać stawki za wieczyste użytkowanie nieruchomości w portach morskich, zajmą się połączone komisje sejmowe: infrastruktury i samorządu terytorialnego. Posłowie PiS-u apelują do polityków PO i PSL o poparcie nowelizacji. Zapowiadają też interpelacje w sprawie kontraktu katarskiego.
22.07.2014

Trójmieski węzeł hamulcem dla rozwoju portów - UTK sugeruje modernizację linii 201

Trójmiejski węzeł kolejowy zbliża się do granic swoich możliwości – dalsze zwiększanie zapotrzebowania na przewozy może zagrozić paraliżem na torach. Wobec tego, konieczna staje się modernizacja linii 201 łączącej Bydgoszcz z Gdynią – to wnioski z opublikowanego wczoraj raportu Urzędu Transportu Kolejowego.
03.07.2014

Portowcy dostrzegają zmianę kierunków eksportu

Coraz większą rolę w przeładunkach portów odgrywają towary w polskim handlu zagranicznym kierowane na rynki leżące na innych kontynentach, zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.
24.03.2014

Rada Interesantów Portu Gdynia współpracuje z KIGM

Prezesi Rady Interesantów Portu Gdynia oraz Krajowej Izby Gospodarki Morskiej podpisali dziś porozumienie o partnerstwie obu instytucji. Współpraca ma na celu wzmocnienie merytoryczne i organizacyjne już prowadzonych działań, wspólne przygotowywanie analiz i opracowań oraz upowszechnianie wiedzy nt. gospodarki morskiej i portów.
03.03.2014

Porty. Dyskusja trwa, a przedsiębiorcy tracą

Od lat portowcy ze Szczecina i Świnoujścia płacą 10 razy większe niż trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Starania o zrównanie opłat do tej pory były nieskuteczne. W ub. środę problem rozpatrywała sejmowa podkomisja, do której trafił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skończyło się na dyskusji...
25.02.2014

Śledzie przeszły przez Zatokę Pucką

W sobotę odbyła się trzynasta edycja "Marszu Śledzia". Stu odważnych przeszło po wodzie z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. W imprezie wzięli udział także olimpijczycy i mistrzowie świata w windsurfingu.
23.08.2013

Prezydent Szczecina: minister nic portom nie da

Kiedy portowcy ze Szczecina i Świnoujścia będą mieć tak niskie jak trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie? Nie wiadomo. Na razie płacą 10 razy więcej. Rozporządzenie mające to zmienić, według prezydenta Szczecina, nic nie da. Konieczna jest nowelizacja ustawy - twierdzi Piotr Krzystek.
08.07.2013

Pierwszy OLIMPIJSKI PIKNIK ŻEGLARSKI Fundacji Navigare za nami!

Wspaniała żeglarska pogoda towarzyszyła uczestnikom pierwszego OLIMPIJSKIEGO PIKNIKU ŻEGLARSKIEGO Fundacji Navigare zrealizowanego w Gdyni w Szkole Podstawowej nr 40 im. Kpt. ż. w. K.O. Borchardta. Uczniowie mieli okazję poznać medalistów Igrzysk Olimpijskich, którzy opowiedzieli o swojej przygodzie ze sportem, pasji, codziennych treningach i drodze do sukcesu.
20.05.2013

Promostars- „ubieramy Twoją reklamę”

Teoretycy marketingu twierdzą, że konsument często nabywa produkty kierując się wzrokiem. Wizualna atrakcyjność produktu i dobre skojarzenie z marką producenta sprawia, że chętniej dokonujemy zakupu. Zdaniem przedstawicieli Promostars - firmy z Gdańska, produkującej odzież reklamową oraz ubrania z nadrukowanym logiem firm, odzież reklamowa jest skutecznym narzędziem promocji.
10.05.2013

Ukraina rozwija transport rzeczny

Ukraińskie rzeki mogą stać się ważnymi arteriami, łączącymi Europę Bałtycką z krajami śródziemnomorskimi, Afryką Północną oraz Zakaukaziem i Azją Środkową. I nic dziwnego, gdyż ukraińska gospodarka nadrabia dystans dzielący ją od innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, spowodowany dziesięcioleciami nieefektywnego komunistycznego systemu.
02.01.2013

Niedoładowani płyną do Szczecina. To się musi zmienić

Wczoraj odwiedzając trzy nabrzeża obsługiwane przez Bulk Cargo Port Szczecin, zastaliśmy niecodzienny widok. Niemal jednocześnie pracowano przy czterech jednostkach: Nan Chang Hai z rudą, Brant z koncentratem miedzi, Orient Tribune (masówka) oraz czwarty statek tzw. kwasowiec - Siva Antwerp i Vega (drobnica). Wszystkie przypłynęły do Szczecina niedoładowane.
30.11.2012

Portowcy chcą apisu o torze wodnym Świnoujście-Szczecin

Władze portów Szczecin i Świnoujście chcą, by pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 m uwzględnione zostało w tworzonym dokumencie Ministerstwa Infrastruktury "Strategia rozwoju gospodarki morskiej do 2020 r.”.
26.10.2012

5 urodziny „DCT Gdańsk”. Kalendarium sukcesu.

Prawdziwa magia dat. Ich przegląd obrazuje nie tylko dynamikę rozwoju obsługi kontenerów w gdańskim porcie, ale i determinację ludzi, którzy docenili przyszłość nowej technologii transportu morskiego.
23.10.2012

Jeden z dziesięciu kluczowych graczy na rynku przewozów ro-ro w rejonie BSR

W dniach 22-24 maja 2012 Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wziął udział w odbywających się w Goeteborgu Targach RORO2012. W ramach targów, poświęconych rynkowi promowemu i przewozom ładunków ro-ro, zorganizowano dwudniową konferencję dla uczestników.
01.06.2012

Skandynawigacje 2012; Korytarz – temat o którym trzeba pamiętać

Konferencja Skandynawigacje, której współorganizatorem była Skandynawsko Polska Izba Gospodarcza (SPCC) a odbyła się pod patronatem prezydentów miast Gdańsk i Szczecin oraz marszałka woj. Zachodniopomorskiego jest już historią, stąd pora na kilka refleksji.
23.04.2012

Wojewoda: rozwój portu w Szczecinie nie jest zagrożony

Port Szczecin-Świnoujście nie został pozbawiony możliwości rozwoju - powiedział na poniedziałkowej konferencji wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów prezydenta Szczecina Piotra Krzystka o marginalizacji portu.
14.02.2012

Prezydent Szczecina w obronie portu

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wystąpił w czwartek w obronie tamtejszego portu. Zdaniem prezydenta miasta możliwa decyzja rządu o ograniczeniu dofinansowania portowych inwestycji spowoduje marginalizację portu w Szczecinie.
10.02.2012

Nabrzeże gotowe na większe statki, ale tor wodny nie

Mamy pierwsze w porcie szczecińskim nabrzeże, gdzie mogą cumować statki o zanurzeniu do 1 5 metra. Właśnie odebrano po modernizacji Nabrzeże Katowickie w szczecińskim porcie.
08.12.2011

Pomogą usunąć bariery?

Poprawa dostępu do portów morskich ujścia Odry oraz zmiana przepisów umożliwiająca ich konkurencyjność to znane od dawna postulaty branży morskiej. Jak usunąć bariery rozwojowe, zastanawiali się podczas wczorajszego spotkania na statku "Bembridge" w szczecińskim porcie parlamentarzyści naszego regionu.
06.12.2011

Bez GUCIA - bieda

Popularnego "Gucia", czyli pływający dźwig DP-ZPS-Ś-3, sprzedano holenderskiej firmie. Dla przedsiębiorstw, które korzystały z jego usług, to zła wiadomość. Część z nich została na lodzie, mając zawarte na ten rok kontrakty na przeładunki, których bez "Gucia" nie da się wykonać. Portowcy apelują o pomoc w zakupie nowego dźwigu.
30.06.2011

Tłoku wycieczkowców w tym roku nie będzie

W naszej szerokości geograficznej brak, niestety, warunków do uprawiania całorocznej turystyki morskiej. Wycieczkowce pojawiają się zwykle na Bałtyku pod koniec maja i krążą między portami do października.
07.06.2011

Gucio opuści Szczecin?

Ogromne poruszenie wśród spółek portowych wywołała wiadomość o tym, że pływający dźwig DP-ZPS-Ś-3, czyli popularny "Gucio" ma być sprzedany zagranicznej firmie. Jeżeli opuści Szczecin, wiele przedsiębiorstw korzystających z jego usług może mieć poważne problemy.
25.05.2011

Brak Gucia to katastrofa dla Szczecina

Od dłuższego już czasu szczeciński ZUŻ nosi się z zamiarem sprzedaży jedynego szczecińskiego dźwigu pływającego Gucio o udźwigu 200 ton. To, niestety, wiedza tajemna. Od miesiąca jest już pewne, że ten moment ma już nastąpić i to zaraz!.
24.05.2011

Rafy branży morskiej

Problemy, z jakimi się borykają przedsiębiorcy branży morskiej, były tematem niedawnej dyskusji w szczecińskim porcie. Na spotkaniu z cyklu "Poznajmy się", zorganizowanym przez Zachodniopomorski Oddział Regionalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, gościli przewodniczący sejmiku i wicemarszałek województwa.
23.05.2011

Portowcy ze Świnoujścia czują, że chcą ich wykiwać

Już ponad 10 lat czekam na pieniądze z akcji pracowniczych. Teraz słyszę, że mamy je dostać dopiero w 2024 roku – oburza się Adam Stefański, dawny pracownik portu w Świnoujściu.
04.05.2011

Senat za zerowym VAT-em

Senat przyjął wczoraj stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jednogłośnie przyjęto zapis utrzymujący zerową stawkę VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich. Nie uwzględniono jednak wszystkich poprawek proponowanych przez portowców.
17.03.2011

Walka o zerowy VAT dla portów

Od tygodnia trwa wojna portowców z nieprawidłową interpretacją ustawy podatkowej. Nie ma petard, palących się opon, gwizdów oraz oddziałów prewencji przy bramach portów - stwierdzają przedstawiciele akcji Popieram Polskie Porty z Pomorza Zachodniego.
21.02.2011

Portowcy piszą do premiera - chcą zerowej stawki VAT

Internetową akcję zbierania podpisów pod petycją do premiera Donalda Tuska w sprawie obrony polskich portów zorganizowali portowcy ze Szczecina, Świnoujścia, Gdyni i Gdańska.
21.02.2011

Portowcy czekają na zerowy VAT

Zerowa stawka VAT na usługi portowe nadal obowiązuje - poinformowała poseł Renata Zaremba (PO). Na posiedzeniu sejmowej komisji finansów – 22 bm. – mają być wyjaśnione zapisy jej stosowania. Portowcy oczekują, że interpretacja resortu finansów spełni ich postulaty.
17.02.2011

Portowcy walczą przeciwko Ministerstwu Finansów

23 procent VAT - 23 dni wycia portowych syren i podpisywania listu-petycji do premiera Donalda Tuska - tak związkowcy działający w szczecińskim porcie chcą walczyć przeciwko Ministerstwu Finansów.
16.02.2011

Syreny wyją przez 23 dni

- Dyrektywa odnośnie usług portowych mówi wyraźnie o zerowej stawce , a ministerstwo żąda 23 procent - mówi Jan Stasiak, prezes Rady Interesantów Portu Szczecin i pyta: - Jesteśmy więc w Unii czy tylko to nam się wmawia? Jeśli zapłacimy VAT, nasze spółki eksploatacyjne upadną.
16.02.2011

Portowcy kontra zabójczy VAT

Trwa wspólna akcja pracodawców, pracowników, związków zawodowych oraz środowiska akademickiego, która ma doprowadzić do utrzymania zerowej stawki VAT od usług portowych. Działania te popiera część parlamentarzystów. Zerowej stawki chce też PiS, co podkreślali działacze tej partii na wczorajszej konferencji prasowej w Szczecinie.
16.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.