• <
escort_980x120_gif_2020

Omegi wracają do Warszawy

ew

12.06.2018 12:14 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Omegi wracają do Warszawy - GospodarkaMorska.pl

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na rzece towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.


Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega odbędą się 23 i 24 czerwca na odcinku Wisły od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. W pierwszym dniu regat, w klasie Omega ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze i sportowcy i olimpijczycy - Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski, czy Olek Hanusz. Te wyjątkowe postaci przez lata poszukiwały wiatru i wody poza miastem, tym razem będą mogli zademonstrować swoje umiejętności w samym sercu Warszawy.


W ramach roku aktywności nad Wisłą proponujemy różnorodne formy aktywnego spędzania czasu na rzece i nad jej brzegami. Bardzo nas cieszy, że do popularnej i stale rozwijanej oferty wodniackiej, dołączy żeglarstwo. To najlepszy dowód na to że Wisła żyje, a Dzielnica Wisła przyciąga swoją wyjątkowością i różnorodnością - mówi Michał Olszewski Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.


Zawodnicy będą rywalizować na jachtach klasy Omega – łódki wymyślonej i skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku. To niesamowite, że łódka wymyślona pond 75 lat temu jest nadal produkowana i tak popularna. Omega przez lata stała się swoistą klasą narodową obecną wszędzie, tylko nie w Warszawie. Chcielibyśmy to zmienić, przywrócić warszawiakom możliwość pływania na żaglu bez konieczności wyjazdów za miasto – zapowiada Kasper Orkisz pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła.


Znakiem rozpoznawalnym regat będzie pływająca galeria sztuki. Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty wybitnych warszawskich artystów- Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych w organizację regat.


Obecność artystów i sztuki w przestrzeni publicznej ma ogromną siłę sprawczą. Dla Dom Development  sztuka jest narzędziem do tworzenia osiedli mieszkaniowych o wyjątkowym charakterze. Dlatego na żaglach Jachtów typu Omega, biorących udział w wydarzeniu znajdują się grafiki nawiązujące do artystycznych dzieł, które zdobią osiedla zrealizowane przez naszą spółkę. Na całym świecie artyści realizują projekty w przestrzeni publicznej, które mają znaczący wkład w tożsamość miejsc. Dzięki temu przestrzeń publiczna staje się bogatsza, przez co ludzie w niej przebywający chętnie do niej wracają i utożsamiają się nią.- mówi Radosław Bieliński – Rzecznik prasowy Dom Development SA, Prezes Fundacji Dom Development City Art.


Kibiców zmagań na wodzie organizator zaprasza do dwóch stref. Strefa animacji żeglarskich na bulwarze im. Jana Karskiego będzie obfitowała w atrakcje dla dzieci i nie tylko, w strefie kibica na bulwarze im Gen. Pattona rywalizacja będzie komentowana na żywo. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych rejsach realizowanych przy współpracy z Warszawskimi Wiankami.
Promocja sportu i aktywności sportowej od zawsze była wpisana w DNA naszego klubu, dlatego tym bardziej cieszymy się z możliwości wsparcia inicjatywy powrotu Omeg na Wisłę. Zależy nam na tym, by żagiel, który będzie reprezentować w regatach nasza drużyna symbolizował wartości klubu i oddawał wyjątkowy charakter legijnej społeczności. W gronie kibiców Legii Warszawa jest wielu artystów i pasjonatów, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować specjalny konkurs dla naszych fanów. Zwycięski projekt będzie mógł dumnie reprezentować Legię Warszawa podczas regat - mówi Rzecznik Prasowy Legii Warszawa Izabela Kruk


Do udziału w regatach organizator zaprasza również wszystkich armatorów jachtów śródlądowych. Rywalizacja w klasie otwartej odbędzie się przez dwa dni w sobotę i niedzielę 23 i 24 czerwca.


W sobotę będą rywalizowali na tej samej trasie co Omegowcy, natomiast w niedzielę wszystkie wyścigi obędą się przy bulwarze Gen. Pattona, a strefa kibica będzie na pływającym pawilonie „ Nowa Fala”.


W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada, jako organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego .

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.